Na zaskakująco tętniącej życiem planecie Pluton zidentyfikowano strzeliste wulkany lodowe

WASHINGTON (Reuters) – Grupa wulkanów lodowych w kształcie kopuły, niepodobnych do niczego innego znanego w naszym Układzie Słonecznym i prawdopodobnie nadal aktywnych na Plutonie, została zidentyfikowana za pomocą danych ze statku kosmicznego NASA New Horizons, pokazując, że ten odległy, lodowy świat. Jest bardziej dynamiczny niż dotychczas.

Naukowcy powiedzieli we wtorek, że te lodowe wulkany – których może być 10 lub więcej – znajdują się w odległości od sześciu dziesiątych mili (1 kilometr) do 4 1/2 mili (7 kilometrów). W przeciwieństwie do ziemskich wulkanów, które wyrzucają gazy i stopione skały, lodowe wulkany tej planety karłowatej wyrzucają duże ilości lodu – najwyraźniej zamarzniętej wody zamiast jakiegoś innego zamarzniętego materiału – który może mieć konsystencję pasty do zębów.

Cechy pasa planet karłowatych Ceres, księżyce Saturna Enceladus i Tytan, księżyc Jowisza Europa i księżyc Neptuna Tryton również zostały powiązane jako lodowe wulkany. Wszystkie one różnią się od Plutona, stwierdzili naukowcy, ze względu na różne warunki powierzchniowe, takie jak temperatura i ciśnienie atmosferyczne, a także inną mieszankę materiałów lodowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Odkrycie tych cech wskazuje, że Pluton jest bardziej aktywny geologicznie lub bardziej żywy, niż wcześniej sądziliśmy” – powiedział planetolog Kelsi Singer z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie. Komunikacja przyrodnicza.

„Połączenie tych geologicznie nowych cech, które obejmują rozległy obszar i prawdopodobnie składają się z lodu wodnego, jest zaskakujące, ponieważ wymaga więcej ciepła wewnętrznego, niż sądziliśmy, że Pluton będzie w tym momencie swojej historii” – dodał Singer.

Pluton, mniejszy od ziemskiego księżyca i mający około 2380 km średnicy, krąży około 3,6 miliarda mil (5,8 miliarda km) od Słońca, prawie czterdziestokrotność orbity Ziemi. Jej powierzchnię charakteryzują równiny, góry, kratery i doliny.

READ  Tajemnicze szklane kule dostrzeżone przez chiński łazik na powierzchni księżyca

Obrazy i dane przeanalizowane w nowym badaniu, uzyskane przez New Horizons w 2015 roku, potwierdzają wcześniejsze hipotezy dotyczące erupcji wulkanów na Plutonie.

Planetolog z Southwest Research Institute, Alan Stern, główny badacz i współautor badania, powiedział, że badanie nie tylko dostarczyło wyczerpujących dowodów na użycie wulkanów lodowych, ale także wykazało, że trwało to długo, a nie pojedynczy epizod.

„Najbardziej zadziwiającą rzeczą w Plutonie jest to, że jest bardzo złożony – tak złożony jak Ziemia czy Mars, pomimo jego niewielkich rozmiarów i dużej odległości od Słońca” – powiedział Stern. „To była prawdziwa niespodzianka po przejażdżce New Horizons, a nowe odkrycie dotyczące erupcji wulkanów potwierdziło to w dramatyczny sposób”.

Naukowcy przeanalizowali obszar na południowy zachód od Sputnik Planitia, dużego basenu Plutona w kształcie serca wypełnionego lodem azotowym. Znaleźli duże kopuły o szerokości 30-100 km, czasami łączące się, tworząc bardziej złożone struktury.

Wzniesienie zwane Wright Mons, jedno z najwyższych, mogło powstać w wyniku połączenia kilku kopuł wulkanicznych, nadając im kształt inny niż jakiekolwiek ziemskie wulkany. Chociaż ma inny kształt, jest podobny rozmiarami do wielkiego hawajskiego wulkanu Mauna Loa.

Podobnie jak Ziemia i inne planety naszego Układu Słonecznego, Pluton powstał około 4,5 miliarda lat temu. Biorąc pod uwagę brak kraterów uderzeniowych, które zwykle gromadzą się w czasie, wulkany lodowe wydają się stosunkowo niedawne – powstały w ciągu ostatnich setek milionów lat.

„To jest bardzo młode w geologicznej skali czasu. Ponieważ praktycznie nie ma kraterów uderzeniowych, prawdopodobnie procesy te trwają nawet dzisiaj” – powiedział Singer.

READ  Wilki w tajemniczy sposób zmieniają kolor w całej Ameryce. W końcu wiemy dlaczego: ScienceAlert

Pluton ma mnóstwo aktywnej geologii, w tym płynące lodowce azotowe i cykl, w którym azot lodowcowy odparowuje w ciągu dnia i kondensuje z powrotem w lód w nocy – proces, który nieustannie zmienia powierzchnię planety.

„Pluton to geologiczna kraina czarów” – powiedział Singer. „Wiele regionów Plutona bardzo się od siebie różni. Gdybyś miał tylko kilka elementów układanki Plutona, nie miałbyś pojęcia, jak wyglądały inne regiony”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Will Dunham, montaż: Rosalba O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *