Na zdjęciach: Lodowiec Doomsday zawali się w każdej chwili i podniesie globalny poziom mórz o 3 metry

| Zaktualizowano: 21 lutego 2023, 14:35 IST

Nowe badanie wykazało, że lodowce na Antarktydzie mogą się zawalić w najbliższym czasie, co może podnieść poziom mórz o 3 metry. Brytyjski geofizyk morski Robert Larter ostrzega, że ​​lodowiec Thwaites o powierzchni 192 000 km² „trzyma się dzisiejszych paznokci”. Jego wpływ na światową populację będzie znacznie większy niż oczekiwano ze względu na brak danych satelitarnych i zasobów naukowych w krajach rozwijających się. Wrażliwość lodowca wzrasta, gdy ciepła woda dociera do jego pęknięć i szczelin pół kilometra pod jego powierzchnią. Naukowcy nie są jednak pewni, kiedy nastąpi ta katastrofa.

Oczekuje się, że lodowiec Thwaites zapadnie się w dowolnym momencie w ciągu najbliższych 5 do 500 lat. Kiedy to się zawali, poziom mórz podniesie się o 65 cm w ciągu 100 lat. Byłby to jednak dopiero początek znacznie większego problemu. Upadek lodowca prawdopodobnie wywoła reakcję łańcuchową, która podniesie poziom mórz o 3 metry.

Lodowce tracą rocznie ponad pół biliona ton lodu

Od 2000 r. pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy traciły ponad pół biliona ton lodu rocznie, czyli sześć basenów olimpijskich zamarzniętych na sekundę. Największa pojedyncza przyczyna podnoszenia się poziomu mórz, która przyspieszyła trzykrotnie w ostatnich dziesięcioleciach w porównaniu z większą częścią XX wieku, została wzmocniona przez grube na kilometr kostki lodu.

(filmowanie:agencji Reutera)

Thwaites: najszybciej poruszający się lodowiec na Antarktydzie

Thwaites cofnął się o 14 kilometrów od lat 90. XX wieku i jest jednym z najszybciej poruszających się lodowców na kontynencie. Jest w dużej mierze zanurzony w wodzie i podlega nieodwracalnej utracie lodu.

(filmowanie:agencji Reutera)

Zawalenie się lodowca Thwaites spowoduje stopienie znajdujących się za nim jezior polodowcowych

Lodowiec Thwaites działa jak naturalna tama dla ogromnych jezior polodowcowych za nim. Zsuną się z łagodnych zboczy Antarktydy do morza, gdy tylko wielki lodowiec się zawali. Spowoduje to dodatkowe zwiększenie o 3 metry. Chociaż stanie się to za 100 lat.

(filmowanie:agencji Reutera)

W ten sposób podnoszący się poziom oceanów wpłynie na ludzkość

Według badań opublikowanych niedawno w American Geophysical Union Journal Earth’s Future, podnoszący się poziom oceanów zniszczy rolnictwo w niektórych miastach, zanieczyści źródła wody i przesiedli miliony ludzi znacznie szybciej, niż wcześniej sądzono.

(filmowanie:agencji Reutera)

;

Azja i Afryka należą do najbardziej dotkniętych kontynentów

Globalne ocieplenie podniosło poziom mórz o 20 cm od 1900 r., zwiększając niszczycielską siłę burz oceanicznych i doprowadzając słoną wodę do nisko położonych, zaludnionych delt rolniczych w Azji i Afryce.

(filmowanie:agencji Reutera)
READ  Naukowcy wychwytują smutny krzyk czarnej dziury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *