Nadzieje na historyczną wizytę na Pacyfiku rozwiały się po tym, jak Biden odwołał swoją podróż do Papui-Nowej Gwinei

Wellington, Nowa Zelandia (AFP) – Papua-Nowa Gwinea ogłosiła w najbliższy poniedziałek święto państwowe w oczekiwaniu na historyczną wizytę prezydenta USA Joe Bidena i innych przywódców z regionu.

Policja zaostrzała zabezpieczenia, rosły billboardy, a ludzie przygotowywali się do śpiewania i tańczenia na ulicach. Oczekiwania co do pierwszej wizyty urzędującego prezydenta USA w jakimkolwiek kraju wyspiarskim Pacyfiku były wysokie.

Premier Papui-Nowej Gwinei, James Marape, napisał na Facebooku: „Jestem bardzo zaszczycony, że dotrzymał złożonej mi obietnicy odwiedzenia naszego kraju”.

Ale te oczekiwania zostały rozwiane w środę, kiedy Biden odwołał wizytę Skoncentrować się na rozmowach o redukcji zadłużenia w domu.

Z pewnością odbędzie się wiele uroczystości. Planowana przez Bidena trzygodzinna przerwa w podróży – złapana między spotkaniem G7 bogatych demokracji w Japonii a odwołaną teraz podróżą do Australii – zbiegła się w czasie z premierem Indii Narendra Modi., którzy będą nadal spotykać się z przywódcami wysp Pacyfiku w celu omówienia sposobów poprawy współpracy. Ale teraz, gdy Biden planuje wrócić do domu zaraz po spotkaniu G7Wielu mieszkańców Papui-Nowej Gwinei czuje się przygnębionych.

Stephen Raniwa, prawnik ze stolicy, Port Moresby, powiedział, że planowana wizyta Bidena była bardzo ważną wiadomością na Pacyfiku i planował obserwować kawalkady z ulicy.

„Wszyscy byli podekscytowani” – powiedział. „Ale teraz, gdy został odwołany, jest to naprawdę frustrujące”.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre powiedziała w środę, że Biden nadal planuje odwiedzić Papuę-Nową Gwineę i że podróż „nie została odwołana, tylko przełożona”.

„Z niecierpliwością czekamy na ponowne nagranie” – powiedziała dziennikarzom w drodze do Japonii samolotem Air Force One.

Nie jest jasne, czy obietnica złagodzi jakiekolwiek rozczarowanie.

Kunio Anno, która prowadzi hostel w stolicy, powiedziała, że ​​jest jej smutno, że Biden nie przyjedzie zgodnie z oczekiwaniami, i zastanawiała się, czy ludzie nadal będą mieli wolne. Powiedziała, że ​​czeka, aby zobaczyć, czy gość z zagranicy, zarezerwowany na poniedziałek, anuluje.

READ  Akcje Hongkongu wzrosły o około 3% po doniesieniach, że miasto rozważa złagodzenie prawa Covid

Wątpliwości mieli też inni przywódcy. Premier Nowej Zelandii Chris Hepkins debatował przez większość dnia, zanim ogłosił, że będzie kontynuował swoją podróż do Papui-Nowej Gwinei.

Anna Bowles, starszy wykładowca bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie Massey w Nowej Zelandii, powiedziała, że ​​chociaż przywódcy Pacyfiku rozumieją, że Biden jest potrzebny w kraju, uchylenie pokazało, jak wewnętrzna polityka USA może podważyć program polityki zagranicznej tego kraju.

„Niestety, świadczy to o wzorcu zachowań, który powoduje, że wielu w regionie postrzega Stany Zjednoczone jako niewiarygodnego partnera” – powiedział Bowles.

Powiedziała, że ​​spotkanie zostało zorganizowane jako kontynuacja szczytu z przywódcami Pacyfiku w Waszyngtonie w zeszłym roku i miało oznaczać pogłębienie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Pacyfikiem w czasie, gdy Chiny wywierają coraz większy wpływ na Stany Zjednoczone. region.

Stany Zjednoczone niedawno otworzyły ambasady na Wyspach Salomona i Tonga i planują otwarcie kolejnych w regionie, próbując umocnić swoją obecność na Pacyfiku.

Bowles powiedział, że napięty harmonogram poprzedzający wybory w USA w przyszłym roku utrudni Bidenowi zmianę terminu.

Papua-Nowa Gwinea, zamieszkana przez prawie 10 milionów ludzi, jest najbardziej zaludnionym krajem wysp Pacyfiku. Leży bezpośrednio na północ od Australii, po wschodniej stronie Nowej Gwinei, drugiej co do wielkości wyspy na świecie. Zachodnia część wyspy jest częścią Indonezji. Papua-Nowa Gwinea jest stosunkowo biedna, a wielu ludzi żyje na własne potrzeby.

Podczas przemówienia w Australii w 2016 roku, kiedy był wiceprezydentem, Biden mówił o swoich powiązaniach z regionem Pacyfiku i powiedział, że dwóch jego wujków walczyło w Papui-Nowej Gwinei podczas II wojny światowej. Powiedział, że jeden z nich zginął, a drugi wrócił do domu ciężko ranny.

Jednak Chiny jako pierwsze wysłały delegację wysokiego szczebla po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping odwiedził Papuę-Nową Gwineę na szczycie APEC w 2018 roku.

READ  Bezpośrednia druga tura francuskiego prezydenta: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen

Prawnik Raniwa powiedział, że rosnące wpływy Chin widać w całym kraju, niezależnie od tego, czy chodzi o świadczenie usług, czy budowę infrastruktury. Powiedział, że niektórzy z zadowoleniem przyjmują pomoc Chin, podczas gdy inni nie.

____

Korespondent Białego Domu, Zeke Miller, przekazał informacje z Air Force One.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *