NASA i chiński łazik znajdują ślady zatopionych wydm i płynących rzek na Marsie

Wyniki opublikowano w Science Advances.

Łazik NASA i chiński łazik Zhurong znalazły ślady wilgotnych wydm i płynących rzek na Czerwonej Planecie. Łazik w Chinach znalazł dowody na to, że mróz mógł scementować wydmy 400 000 lat temu. Wytrwałość NASA znalazła oznaki, że szybka, potężna droga wodna przedarła się do krateru Jezero, wypluwając wodę w imponującym tempie, zgodnie z National Geographic raport.

Wyniki publikowane są w Postęp nauki. Zhurong, który wylądował na Marsie w maju 2021 r. po tym, jak nie obudził się po planowanym okresie hibernacji, prawdopodobnie z powodu nagromadzenia się kurzu na panelach słonecznych.

NASA Perseverance znalazła największą rzekę, jaką kiedykolwiek widziano na Marsie. Rzeka miała ponad 66 stóp głębokości w miejscach opartych na wysokości formacji skalnych. Naukowcy uważają, że są to zachowane kolumny piasku.

Oba odkrycia „podkreślają fakt, że umieszczanie rzeczy na powierzchni innych planet jest naprawdę ważne” – powiedziała Janie Radebo, badaczka z Brigham Young University w Utah.

Chiński łazik odkrył ślady wody na Marsie. Wydmy w pobliżu łazika rozwinęły skorupę, która prawdopodobnie powstała w wyniku interakcji wody z minerałami. Według raportu Nat Geo, ta woda mogła pochodzić z szronu, który utworzył się na wydmach w przeszłości, lub mogła spaść w postaci śniegu setki tysięcy lat temu, kiedy nachylenie planety pozwoliłoby na opady śniegu w tym obszarze.

Skorupy odnoszą się do wielokątnych cech, które kurczą się i rozszerzają w czasie. „Występowanie tego rodzaju kurczenia się i rozszerzania wskazuje, że w regionach wydm występuje stosunkowo niedawne, niedawne lub trwające zwilżanie i wysychanie.

Ralph Milliken, planetolog z Brown University i członek misji NASA Mars Curiosity, powiedział Nat Geo, że marsjański pył jest bogaty w minerały, które mogą pochłaniać parę wodną z powietrza. Jeśli materiał ten pokryje wydmy, zmiany wilgotności w trakcie sezonu mogą spowodować, że pył wchłonie parę wodną i ponownie ją uwolni, nigdy nie stając się cieczą.

READ  Przeglądy NASA planują zwrócić próbkę Marsa do użytku helikopterów

„Są to prawdopodobnie rzeczy, które tworzą się w wielu różnych miejscach na Marsie” – mówi Milliken. „Może to być proces, który mógł mieć miejsce na dużej części planety w niedawnej przeszłości geologicznej”.

Podczas gdy chiński łazik badał nasiąkniętą wydmę, Perseverance badał pozostałości potężnego potoku.

Łazik NASA wykazał dowody na to, że starożytne rzeki, które kiedyś płynęły nad planetą, były znacznie głębsze i płynęły znacznie szybciej, niż wcześniej sądzili badacze. Rzeka była częścią sieci dróg wodnych wpływających do krateru Jezero. Warto zauważyć, że jest to obszar, który łazik eksploruje, odkąd wylądował ponad dwa lata temu w nadziei, że w końcu znajdzie ślady starożytnego życia mikrobiologicznego.

„Odnoszą się one do rzeki o wysokiej energii, która trafia do ciężarówki” i niesie ze sobą dużo gruzu. Im silniejszy przepływ wody, tym łatwiej przesuwać większe kawałki materiału. „To była radość patrzeć na skały na innej planecie i widzieć bardzo znajome procesy” – powiedziała Libby Ives, doktor habilitowany w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, w komunikacie NASA.

Od dwóch lat Perseverance bada wierzchołek 250-metrowego kopca skały osadowej, który ma zakrzywione warstwy sugerujące płynącą wodę. Jedno miejsce w zakrzywionym module, nazwane „Sprinkle Haven”, zostało uchwycone na jednej z nowych mozaik Mastcam-Z.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *