NASA, misja SpaceX: Astronauci wracają z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Oczekuje się, że czterech astronautów wejdzie na pokład kapsuły SpaceX Crew Dragon i wróci do domu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w piątek, kończąc swój prawie sześciomiesięczny pobyt na pokładzie orbitującego laboratorium.

Astronauci — Jill Lindgren, Bob Hines i Jessica Watkins z NASA, a także włoska astronauta Samantha Cristoforetti z Europejskiej Agencji Kosmicznej lub ESA — przytulili się na pożegnanie z innymi astronautami na stacji kosmicznej i zostali przywiązani do statku kosmicznego około godziny 10 rano. Czas wschodni.

Sonda Crew Dragon opuściła swój port dokowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w południe EST i kilkakrotnie spali swoje silniki, aby stopniowo zmniejszać wysokość. Oczekuje się, że na Florydzie spadnie śnieg w piątek po południu.

Początkowo załoga miała opuścić stację kosmiczną w środę wieczorem, ale załogi Ziemi wycofały się z tej próby z powodu: trudne warunki pogodowe. Burze zniszczyły również drugą próbę powrotu w czwartek rano.

Od czwartkowego popołudnia NASA monitorowała potencjalne problemy pogodowe w wyznaczonych miejscach zraszaczy załogi, zauważając, że zgodnie z oświadczeniem przez Florydę przechodzi zimny front. Urzędnicy ds. pogody byli przekonani, że pogoda w piątek będzie korzystniejsza, ponieważ system wysokiego ciśnienia przeniósł się na ten obszar.

Opóźnienia pogodowe są częste z powodu wystrzelenia lub powrotu statku kosmicznego ze stacji kosmicznej, zwłaszcza gdy nieprzewidywalne burze uderzają w miejsca startowe na Florydzie.

Zwykle to statek kosmiczny Crew Dragon zabierze astronautów do domu Siedem potencjalnych stref lądowania U wybrzeży Pensacola, Tampa, Tallahassee, Panama City, Cape Canaveral, Daytona i Jacksonville.

NASA i SpaceX celują w Jacksonville w piątek.

Ta misja, nazwana Crew-4, ustanowiła historyczny precedens, ponieważ Watkins została pierwszą czarnoskórą kobietą, która dołączyła do załogi stacji kosmicznej na dłuższy pobyt.

READ  Grawitacyjne zakrzywienie światła ujawnia jedną z największych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek odkryto

Podczas pobytu astronauci przeprowadzili eksperymenty naukowe, m.in. badania nad uprawą warzyw w kosmosie bez gleby oraz badanie wpływu lotów kosmicznych na organizm człowieka.

Eksperymenty te mają pomóc astronautom zrozumieć, w jaki sposób pewnego dnia mogą uprawiać własną żywność i jak ich ciała mogą wchodzić w interakcje podczas misji głębiej kosmosu, takich jak zaplanowane przez NASA misje księżycowe Artemis, powiedział Watkins podczas briefingu informacyjnego w zeszłym tygodniu.

„Wspaniale było móc wejść do jednostki Kolumba i powąchać liście roślin i wzrost roślin” – powiedział Watkins dziennikarzom.

Cristoforetti, która była na poprzedniej misji na stacji kosmicznej w latach 2014-2015, jest jedyną kobietą w korpusie astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej i sama zapisała się w historii tej misji. W zeszłym miesiącu objęła stanowisko dowódcy stacji kosmicznej, stając się pierwszą Europejką, która to zrobiła.

Cristoforetti przeprowadził również spacer kosmiczny w lipcu w celu publikacji mały satelita A praca polega na zainstalowaniu nowego ramienia robota na zewnętrznej powierzchni stacji kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *