Minęło ponad 3,5 miesiąca, odkąd należąca do NASA sonda kosmiczna OSIRIS-REx zrzuciła cenną próbkę pyłu asteroidowego i naukowcom w końcu udało się zdjąć pokrywkę z pojemnika na próbki.
Teraz zespół może w końcu wykonać kroki niezbędne do demontażu kontenera TAGSAM i uzyskania dostępu do skał i ziemi zebranej z asteroidy Bennu. Po pobraniu próbkę można podzielić i rozdać zespołom naukowym na całym świecie.
„Wreszcie odblokowanie głowicy TAGSAM i pełny dostęp do zwróconych próbek Bennu to ogromne osiągnięcie, które odzwierciedla niezachwiane poświęcenie i pomysłowość naszego zespołu”. Mówi astronom Dante Lauretta Laboratorium Księżycowe i Planetarne Uniwersytetu Arizony.
„Ten sukces potwierdza znaczenie OSIRIS-REx i nasze zaangażowanie w pogłębianie naszej wiedzy o wszechświecie. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział, gdy będziemy dzielić się tymi cennymi próbkami z globalną społecznością naukową i kontynuować naszą podróż odkrywczą”.
OSIRIS-REx okrążył Ziemię 24 września, zrzucając TAGSAM po epickiej misji trwającej ponad 7 lat. Kapsuła została zrzucona na spadochronie na pustynię w Utah, gdzie została skutecznie odzyskana i natychmiast przetransportowana do czystego obiektu, gdzie została otwarta przy możliwie najmniejszym zanieczyszczeniu gruntu.
Chociaż zewnętrzna kapsuła otworzyła się bardzo łatwo, dając naukowcom dostęp do 70 gramów pyłu asteroidowego, główna głowica TAGSAM zawierająca większość próbki pozostała szczelnie zamknięta pomimo największych wysiłków zespołu. Pojemnik zamykano 35 klipsami, z czego dwa zachowały wysoką odporność na działanie narzędzi dopuszczonych do stosowania w sterylnym schowku, w którym miał być wykonany otwór.
Aby rozwiązać ten problem, zespół musiał opracować nowe narzędzia. Zaprojektowali dwa nowe, wieloczęściowe narzędzia, które musiały przejść rygorystyczne testy i szkolenia, zanim mogły zostać ostatecznie użyte w schowku na wierzchu prawdziwego TAGSAM.
Zanim będzie można obejrzeć, wydobyć i zmierzyć całą próbkę, należy jeszcze przeprowadzić demontaż, ale największa przeszkoda związana z co najmniej tymi dwoma stabilizatorami została rozwiązana. Nauka może być teraz kontynuowana.
„Oprócz wyzwania projektowego polegającego na ograniczeniu materiałów przetwarzanych w celu ochrony wartości naukowej próbki asteroidy, te nowe instrumenty muszą także działać w ograniczonej przestrzeni schowka rękawicowego, co ogranicza ich wysokość, wagę i możliwości”. ruch po łuku” mówi naukowiec zajmujący się ropą naftową Nicole Loeningkurator OSIRIS-REx w Centrum Lotów Kosmicznych Johnsona w NASA.
„Zespół naprawczy wykazał się niesamowitą elastycznością i wykonał świetną robotę, usuwając uparte elementy złączne z głowicy TAGSAM, abyśmy mogli kontynuować demontaż. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego sukcesu.”
Teraz w końcu być może uda nam się dostrzec największą ilość gliny asteroidalnej, jaką kiedykolwiek udało się zebrać i dostarczyć na Ziemię w ramach misji załogowej.
OSIRIS-REx, obecnie przemianowany na OSIRIS-APEX, jest obecnie w drodze do innej asteroidy, potencjalnie niebezpiecznego obiektu Apophis. Data ta przypada na rok 2029.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.