NASA Webb ujawnia formowanie się gwiazd w „wstęgach pyłu” gromady

Nowe wyniki z Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA Rzuca światło na formowanie się gwiazd w dynamicznej gromadzie w mgławicy oddalonej o 200 000 lat świetlnych.

NGC 346, znajdująca się w Małym Obłoku Magellana (SMC), jest jednym z najbardziej dynamicznych obszarów gwiazdotwórczych w pobliskich galaktykach.

SMC to galaktyka karłowata w pobliżu Drogi Mlecznej, która ma niskie stężenia metali.

Ponieważ ziarna pyłu w kosmosie składają się głównie z metali – pierwiastków cięższych niż wodór czy hel – naukowcy spodziewali się, że będą tam niewielkie ilości pyłu i że będzie on trudny do wykrycia.

Teleskop Jamesa Webba NASA znalazł pierwszą egzoplanetę mniej więcej tego samego rozmiaru co Ziemia

NGC 346, pokazana tutaj na tym zdjęciu z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, to dynamiczna gromada gwiazd znajdująca się w mgławicy oddalonej o 200 000 lat świetlnych.
(Źródła: NASA, ESA, CSA, O. Jones (ATC w Wielkiej Brytanii), G. De Marchi (ESTEC) i M. Meixner (USRA). Przetwarzanie obrazu: A. Pagan (STScI), N. Habel (USRA), Linkic (USRA) i L. Chu (NASA/Ames))

Jednak agencja stwierdziła, że ​​nowe dane z Webba ujawniły coś przeciwnego.

Astronomowie zbadali ten region, ponieważ warunki i ilość minerałów w SMC są podobne do tych znalezionych w galaktykach miliardy lat temu, kiedy formowanie się gwiazd osiągnęło szczyt w erze „kosmicznego południa”.

Obserwując protogwiazdy, które wciąż się formują, naukowcy mogą zobaczyć, czy proces formowania się gwiazd różni się od tego w Drodze Mlecznej.

Dave Chaney, główny inżynier ds. testów optycznych w Ball Aerospace, sprawdza sześć głównych segmentów zwierciadeł, krytycznych elementów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, przed testami w chłodzeniu promieniami rentgenowskimi.  Obiekt chłodniczy w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA w Huntsville, Alabama.

Dave Chaney, główny inżynier ds. testów optycznych w Ball Aerospace, sprawdza sześć głównych segmentów zwierciadeł, krytycznych elementów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, przed testami w chłodzeniu promieniami rentgenowskimi. Obiekt chłodniczy w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA w Huntsville, Alabama.
(Źródło: NASA/MSFC/David Higginbotham)

Witryna internetowa NASA bada prawdopodobnie najbardziej zdefiniowany chemicznie prototyp telefonów GALAXY

READ  Naukowcy opracowują system naprowadzany laserowo, który może wysłać statek kosmiczny na Marsa w 45 dni

podczas formowania się gwiazdgromadzą gaz i pył, które na zdjęciach Webba mogą pojawiać się jako smugi.

Materia gromadzi się w dysku, który zasila protogwiazdę.

Podczas gdy astronomowie wcześniej wykrywali gaz wokół protogwiazd w NGC 346, obraz Webba w bliskiej podczerwieni oznacza, że ​​po raz pierwszy znaleźli również pył w dyskach.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba widziany 5 marca 2020 r.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba widziany 5 marca 2020 r.
(NASA/Chris Jean)

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

„Widzimy elementy budulcowe nie tylko gwiazd, ale także potencjalnych planet” – powiedział w oświadczeniu Guido De Marchi z ESA, współbadacz w zespole badawczym. Ponieważ środowisko Małego Obłoku Magellana jest podobne do otoczenia galaktyk podczas kosmicznego południa, możliwe, że Mogły powstać skaliste planety we wszechświecie wcześniej, niż myśleliśmy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *