NASA zatrzymuje Psyche, misję na bogatą w minerały asteroidę

Opóźnienia w oprogramowaniu komputerowym opóźniły wystrzelenie statku kosmicznego NASA w celu zbadania czegoś, co wydaje się być metaliczną asteroidą, która może być rdzeniem protoplanety, która eksplodowała we wczesnych dniach Układu Słonecznego przez gigantyczne uderzenie.

NASA ogłosiła w piątek, że misja w ogóle nie wystartuje w tym roku.

Ukończony statek kosmiczny, nazwany Psyche na cześć asteroidy, którą odwiedzisz w głównym pasie między Marsem a Jowiszem, znajduje się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i miał wystartować stamtąd 1 sierpnia na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. Jednak główny program nawigacyjny do kierowania i kontrolowania ruchów statków kosmicznych w kosmosie został opóźniony o kilka miesięcy.

Ponadto konfiguracja testowa, która wysyła sygnały do ​​komputera statku kosmicznego, sprawiając wrażenie, że faktycznie znajduje się w kosmosie, nie działała prawidłowo, gdy inżynierowie próbowali zintegrować komponenty z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, które prowadzi misję, oraz Maxara, firma prowadząca misję, która zbudowała statek kosmiczny Psyche.

Urzędnicy misji powiedzieli, że konfiguracja testowa jest już uruchomiona i nie wiedzą o żadnych problemach z oprogramowaniem. Ale proces korekty potrwa jeszcze kilka tygodni lub miesięcy.

„Po prostu zabrakło nam czasu” – powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej główna badaczka z Arizona State University, Lindy Elkins Tanton z Arizona State University.

W zeszłym miesiącu NASA ogłosiła, że ​​próba startu zostanie przełożona nie później niż 20 września, zamiast 1 sierpnia. Zostanie uruchomiony do 11 października.

„Przyjrzeliśmy się wielu, wielu opcjom i nawet przy bardzo agresywnych modyfikacjach nie czuliśmy się na tyle pewni, że do tego dojdziemy, że z powodzeniem dotrzemy do tego okna podczas misji, w której byliśmy pewni, że będziemy latać”. powiedział Laurie Leshin, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych.

NASA powołuje niezależną komisję rewizyjną, aby zbadać, co poszło nie tak i zasugerować, co dalej. Przedstawiciele NASA powiedzieli, że jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, ile opóźnienia doda do ceny 985 milionów dolarów, w tym do wprowadzenia Falcon Heavy. Komisja rewizyjna może nawet zalecić zniesienie przydziału.

READ  Oszałamiające zdjęcie wykonane przez NASA James Webb Telescope ujawnia pierścienie minutowe Neptuna

Z obserwacji radarowych asteroida Psyche wygląda jak elipsoida, mniej więcej taka sama jak Massachusetts. Jest również gęstszy niż większość asteroid.

Oddech też jest bardzo jasny, co potęguje podejrzenie, że jest wykonany z metalu.

Misja miała pierwotnie wystartować w 2023 roku, ale prace rozwojowe przebiegły na tyle gładko, że data uruchomienia została przesunięta o rok. Zmieniony tor pojawiłby się wcześniej, w 2026 zamiast w 2030.

Teraz zespół misji Psyche wraca do myślenia o startach w 2023 i 2024 roku, a statek kosmiczny doleci do asteroidy dopiero w 2029 lub 2030 roku.

To niepowodzenie opóźnia nie tylko Psyche, ale także misję Janus, dwa małe identyczne statki kosmiczne, które mają wystartować przed wyruszeniem na eksplorację kilku podwójnych asteroid. Opóźnienie od sierpnia do września już wprawiło w zakłopotanie plany, aby osiągnąć pierwotne cele. Teraz ta misja będzie musiała szukać innych asteroid do odwiedzenia.

Kolejna misja NASA w Kennedy Space Center ogłosiła w piątek lepsze wiadomości. W ramach przygotowań do pierwszego startu systemu Space Launch System, masywnej rakiety, która sprowadzi astronautów z powrotem na Księżyc, inżynierowie NASA przeprowadzili odliczanie treningowe dla rakiety na wyrzutni, w tym ładowanie płynnego paliwa.

The Czwarta próba próby generalnej, który zakończył się w poniedziałek, odliczał do 29 sekund. NASA miała nadzieję, że odliczy się do około 9 sekund, zanim silniki zaczną się zapalać i rozpocząć prawdziwy start. Zapobiegał temu jednak ciągły wyciek ze złącza przewodu paliwowego.

Jednak urzędnicy NASA zdecydowali, że mają teraz wystarczającą ilość danych, aby przygotować rakietę do startu, misji, która wyśle ​​kapsułę bez astronautów w podróż wokół Księżyca. Może się to zdarzyć dopiero w sierpniu, powiedzieli urzędnicy, ale jest za wcześnie, aby podać dokładniejszą datę rozpoczęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *