Naukowcy odkryli dwie nowe „superziemie” zaledwie 100 lat świetlnych od nas – a jedna z nich może nadawać się do życia

Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił w środę, że odkrył dwie nowe „superziemie” zaledwie 100 lat świetlnych od nas. Oba są znacznie większe niż nasza planeta – a jeden z nich może nadawać się do życia.

Według NASA superziemie są wyjątkową klasą egzoplanet w Układzie Słonecznym i są bardziej masywne niż nasza planeta, ale lżejsze niż lodowe olbrzymy. Składa się z mieszanki gazu i skał i może mieć masę do 10 razy większą niż Ziemia.

The znaleziskaodkryta przez satelitę Transiting Exoplanet Survey Satellite NASA i poszukiwanie planet nadających się do zamieszkania zasłaniających ultrachłodne gwiazdy (SPECULOOS) przez Uniwersytet Liège, . zostanie opublikowany W Journal of Astronomy and Astrophysics.

Każda z nowo odkrytych planet krąży wokół LP 890-9, czerwonego karła o „stosunkowo niskiej aktywności”, który według NASA ma zwykle wąską strefę nadającą się do zamieszkania.

Pierwsza planeta, LP 890-9b lub TOI-4306b, została po raz pierwszy schwytana przez satelitę NASA, a później potwierdzona jako egzoplaneta przez SPECULOOS. Jest o około 30% większa niż nasza planeta, ma promień ponad 5200 mil i okrąża Słońce w zaledwie 2,7 dnia.

Ale jest to druga planeta, która nie była wcześniej znana naukowcom i okazała się najciekawsza. LP 890-9c, czyli SPECULOOS-2c, znajduje się nieco dalej od swojej gwiazdy niż pierwsza planeta. Jest o około 40% większa niż Ziemia i ma promień ponad 5400 mil, a jej okrążenie zajmuje około trzy razy długość sąsiedniej planety.

Według naukowców czas trwania tej orbity mieści się w strefie nadającej się do zamieszkania gwiazdy.

READ  Ponowna analiza skamieniałości wykazała, że ​​pochodzi ona z najstarszej gałęzi kręgowców

„Chociaż ta planeta krąży blisko swojej gwiazdy, w odległości około 10 razy mniejszej niż odległość Merkurego wokół naszego Słońca, ilość otrzymywanego przez nią promieniowania gwiezdnego jest wciąż niska i może pozwolić na istnienie wody w stanie ciekłym na powierzchni planety” – czytamy w badaniu. współautor Francisco Pozuelas „pod warunkiem, że atmosfera jest wystarczająca”.

To dlatego, że gwiazda planety, LP 890-9, jest około 6,5 raza mniejsza i mniej więcej w połowie tak gorąca jak Słońce, wyjaśnił.

„To wyjaśnia, dlaczego LP 890-9c, mimo że znajduje się bliżej swojej gwiazdy niż Ziemi do Słońca, nadal ma sprzyjające warunki do życia” – dodał Puzuillos.

Naukowcy planują teraz zbadać atmosferę planety, aby określić jej zdolność do zamieszkania. Na podstawie ich odkryć uważa się, że może to być druga najbardziej ziemska planeta nadająca się do podtrzymywania życia.

„Odkrycie LP 890-9c daje zatem wyjątkową okazję do zrozumienia i ograniczenia warunków siedliskowych wokół najmniejszych i najwspanialszych gwiazd w naszym regionie słonecznym” – powiedziała wiodąca badaczka Laetitia Delris.

Nowe odkrycie następuje zaledwie kilka tygodni po tym, jak naukowcy ogłosili odkrycie kolejnej „superziemi”, która mogłaby podtrzymywać życie. Nazywa się to „wodnym światem”. Egzoplaneta, nazwana TOI-1452 b, krąży wokół czerwonego karła również około 100 lat świetlnych od naszej planety, która według naukowców jest „dość blisko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.