Naukowcy ujawniają, że szympansy Johnny i Renata potrafią płynnie wymawiać słowo „mama”.

Doktor Korneliusz i Cezar Planeta małp Dwa szympansy nie były same. Według badaczy analizujących stare filmy dwa szympansy były w stanie wypowiedzieć słowo „mama”.

Odkrycie z udziałem szympansów Johnny’ego i Renaty dostarcza ciekawych informacji na temat najbliższych krewnych człowieka i ewolucji ludzkiej mowy.

„Nasze analizy pokazują, że szympansy potrafią wytwarzać sylaby” – napisali naukowcy w Scientific Reports. Natura stwierdziła„Zdolności wytwarzania dźwięku przez małpy człekokształtne są niedoceniane. Szympansy mają neuronalne elementy potrzebne do mówienia”.

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Szwecji i Uniwersytetu Coventry w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że nie ma wzorca wydawania przez szympansy dźwięków wokalnych przypominających w naturze „mama”, co sugeruje, że gatunek ten może być zdolny do „uczenia się słuchowego”.

Szympansy, nasi najbliżsi żyjący krewni, pochodzą od tego samego gatunku sześć do siedmiu milionów lat temu. Ludzie i szympansy mają 98,8% tego samego DNA. Jednak przez dziesięciolecia naukowcy nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego ludzie i szympansy są tak podobni. Potrafią mówić, podczas gdy inne naczelne nie.

Przegląd badań XX wieku i odkrycie na YouTube doprowadziły do ​​odkrycia, że ​​szympansy potrafią mówić. Film z 2007 roku pokazuje Johnny’ego w Suncoast Monkey Sanctuary w Palm Harbor na Florydzie, jak mówi „mamo”, podczas gdy kobieta karmi go zza klatki. Inne wideo z 1962 roku pokazuje Renatę, szympanskę we Włoszech, wypowiadającą to samo słowo.

Małpy rządzące Planetą Małp są bardziej zaawansowane w mowie niż Johnny i Renata.

Archiwizuj zdjęcia/Getty Images

Celem badań było ponowne przyjrzenie się eksperymentowi przeprowadzonemu pod koniec lat czterdziestych XX wieku, kiedy Keith i Catherine Hayes adoptowali szympanskę o imieniu Vicky i próbowali uczyć jej słów. Po latach wysiłków powiedzieli, że Vicki potrafi powiedzieć „tatuś”, „mama”, „nad” i „kubek”, mimo że jej mowa była daleka od płynnej i brakowało jej w słowach samogłosek i spółgłosek.

READ  Warkocze kwantowej sztucznej inteligencji Google – przełom, który może zrewolucjonizować obliczenia kwantowe

Naukowcy w dużej mierze odrzucili te eksperymenty, powołując się na traumę zadaną zwierzętom i brak jednoznacznych wyników. Pomimo intensywnego szkolenia zwierzęta były w stanie wydawać jedynie podstawowe dźwięki.

Jednak w nagraniach, w przeciwieństwie do Vicki, Johnny i Renata potrafili dodawać samogłoski po spółgłoskach, jak doszli naukowcy, po poproszeniu 61 ochotników o uważne wysłuchanie nagrań.

Być może Johnny i Renata nie są jedynymi mówiącymi członkami rodziny małp. Według Indianapolis 11-letni orangutan o imieniu Rocky potrafi naśladować dźwięki ludzkiej mowy. Kolejne badanie w Scientific ReportsDźwięki Rocky’ego nazywane są „Wookiees” i stanowią hołd dla fikcyjnych kosmitów z Gwiezdnych Wojen.

Niedawne badania wykazały inne sposoby, w jakie szympansy zachowują się jak ludzie. Naukowcy z Ugandy zauważyli, że nawet gdy brakowało pożywienia i czuły się wyczerpane, matki szympansów Priorytetem jest zabawa z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *