https://www.eurekalert.org/news-releases/1054055
Naukowcy badają węgiel w kanadyjskich skałach sprzed 3,9 miliarda lat.
Naukowcy odkryli, że grafit znaleziony w starożytnych formacjach żelaza w Saglik-Hebron w Nunatsiavut, niegdyś uważany za oznakę najstarszych form życia na Ziemi, prawdopodobnie ma pochodzenie abiotyczne.
Wczesne życie na Ziemi
Skład izotopowy węgla w formacjach żelaza z kompleksu Saglik-Hebron w Nunatsiavut (północny Labrador) uznano za dowód najstarszych śladów życia na Ziemi. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Ottawie, Uniwersytet Carleton i University College London sugeruje coś innego.
Badanie pokazuje, że cechy petrograficzne, geochemiczne i spektroskopowe grafitu (krystalicznej postaci węgla) występującego w chemicznych skałach osadowych Saglik-Hebron są w rzeczywistości „abiotyczne”, to znaczy nieożywione fizyczne lub chemiczne aspekty środowiska lub pozbawiony życia.
Abiotyczna natura grafitu
Pogłębia to naszą wiedzę o tym, jak wczesna biomasa przekształcała się na Ziemi, koncentrując się na interakcji między procesami niebiologicznymi a pozostałościami starożytnego życia. Badanie materiałów grafitowych jest kluczem do rozszyfrowania obiegu węgla na Ziemi na jego wczesnych etapach.
Uważa się, że badanie to ma kluczowe znaczenie w poszukiwaniu starożytnego życia na Ziemi i być może na sąsiednich planetach.
Nowe metody analizy geochemicznej
Naukowcy wykorzystali spektroskopię mikro-Ramanowską i ponownie zbadali sygnatury izotopowe w tych skałach. Wyniki wykazały, że grafit może pochodzić z ciekłych materiałów zawierających węgiel, wodór i tlen i mógł powstawać w wyniku rozkładu starożytnych materiałów organicznych.
„Nasze badania skupiają się na chemicznych skałach osadowych występujących w regionie Saglik-Hebron. Skały te, jedne z najstarszych na Ziemi, datowane na 3,9 miliarda lat, powstały w wyniku opadów oceanicznych. Należą do nich prążkowane formacje żelaza, które mogły uformować się w wyniku opadów atmosferycznych w wyniku aktywności bakterii.” – wyjaśnia współautor Jonathan O’Neill, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu w Ottawie.
Ponowna analiza sygnatur geologicznych
O’Neill dodaje: „Są idealne do badania starożytnych procesów biologicznych. Nasze badanie podważa wcześniejszą interpretację, zgodnie z którą skład izotopowy węgla w tych skałach wskazuje na pochodzenie biologiczne, ale ich właściwości spektralne wskazują na właściwości abiotyczne. To skłania nas do ponownego rozważenia procesów odpowiedzialnych za dla sygnatur izotopowych i jak można je połączyć.” działanie mikroorganizmów.
Badania prowadzone w zeszłym roku skupiały się na próbkach pobranych w Nunatsiavut podczas kampanii terenowej w 2016 r. Charakterystykę petrograficzną przeprowadzono w Ottawie, a grafitową spektroskopię węgla w Londynie w Wielkiej Brytanii.
Pochodzenie węgla grafitowego
„Węgiel grafitowy z próbek chemicznych skał osadowych badano w trzech próbkach skał osadowych mających około 3,9 miliarda lat. Analiza spektroskopowa tego węgla grafitowego wskazuje, że powstał on z płynów metamorficznych (w temperaturach przekraczających 500 stopni Fahrenheita).Oh„C) Nie poprzez procesy obejmujące działanie bakterii” – mówi O’Neill.
Badania pokazują, że grafit w skałach mógł powstać bez obecności życia organicznego, być może w procesie ekstrakcji węgla. Stopień krystaliczności grafitu jest powiązany z metamorfizmem skały, co wskazuje, że metamorfizm wpływa na zachowanie i zmianę materiałów na bazie węgla.
Odniesienie: „Abiotyczna synteza węglanów grafitu w Sajlik-Hebron metamorfozowanych skałach osadowych Euroccan” autorstwa Zixiao Guo, Dominique Papineau, Jonathan O’Neill, Hanika Rizzo, Zhongqiang Chen, Shen Zhengqiu i Chen Bingxi, 6 lipca 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
doi: 10.1038/s41467-024-50134-1
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.