Nieoczekiwanie niższe tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA

Znak „Potrzebna pomoc” jest wyświetlany w oknie sklepu na Manhattanie, 2 grudnia 2022 r. W Nowym Jorku.

Spencer Platt | Obrazy Getty’ego

Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła w zeszłym tygodniu, co wskazuje, że rynek pracy pozostaje napięty pomimo wyższych stóp procentowych.

Departament Pracy poinformował w czwartek, że początkowe wnioski o państwowe zasiłki dla bezrobotnych spadły o 15 000 do wyrównanych sezonowo 190 000 w tygodniu kończącym się 14 stycznia. Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się 214 000 roszczeń w ostatnim tygodniu.

Część nagłego spadku roszczeń prawdopodobnie odzwierciedla trwające wyzwania związane z dostosowaniem danych do wahań sezonowych na początku roku.

Dzięki wahaniom sezonowym liczba roszczeń pozostała na poziomie zgodnym z napiętym rynkiem pracy, mimo że zwolnienia przyspieszają w branży technologicznej i sektorach wrażliwych na stopy procentowe, takich jak finanse i mieszkalnictwo.

Microsoftu W środę powiedział, że zwolni 10 000 miejsc pracy, dołączając do swojego rywala w chmurze Amazon.com, która w tym miesiącu zaczęła powiadamiać swoich pracowników o zwolnieniach 18 000 osób. Ekonomiści przestrzegali przed odczytywaniem zwolnień jako wskazujących na pogorszenie warunków na rynku pracy, argumentując, że firmy te były odpowiedniej wielkości po przepełnieniu pracowników podczas pandemii COVID-19.

„Sektor technologiczny właśnie wraca do stanu z 2020 lub 2021 r., co moim zdaniem nie jest złą sytuacją” — powiedział John Blevins, gościnny wykładowca w SC Johnson School of Business na Cornell University. „To wciąż ogromna siła robocza. Ci ludzie, którzy są zwalniani w tych dużych firmach technologicznych, niemal natychmiast otrzymają nowe miejsca pracy”.

Poza branżą technologiczną ekonomiści twierdzą, że firmy generalnie niechętnie wysyłają pracowników do domu po trudnościach ze znalezieniem pracy podczas pandemii. Oczekują, że firmy ograniczą zatrudnienie, zanim uciekną się do zwolnień.

READ  Bieżące aktualizacje Covid-19: testy, autoryzacje maskowania i wiadomości Omicron

Rzeczywiście, Wielka Księga Fed poinformowała w środę, że „wiele firm wahało się przed zwalnianiem pracowników, nawet gdy popyt na ich towary i usługi spadło i planowało zmniejszyć liczbę pracowników poprzez zwolnienia, jeśli to konieczne”.

Dane o roszczeniach obejmowały okres, w którym rząd badał firmy pod kątem części wynagrodzeń poza rolnictwem w styczniowym raporcie o zatrudnieniu.

Roszczenia spadły między tygodniami badania w grudniu i styczniu. W styczniu gospodarka dodała 223 000 miejsc pracy.

Więcej światła na styczniowy wzrost zatrudnienia rzucą dane w przyszłym tygodniu o liczbie osób otrzymujących świadczenia po pierwszym tygodniu pomocy, które są wskaźnikiem zatrudnienia. Raport o szkodach pokazał, że w tygodniu kończącym się 7 stycznia, tak zwane ciągłe roszczenia wzrosły o 17 000 do 1,647 miliona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.