Niższe ceny ropy są na horyzoncie, gdy Chiny wkraczają w kolejną fazę kryzysu związanego z koronawirusem

Od późnych lat 90. Chiny są największą bestią na światowych rynkach ropy naftowej, napędzając popyt na ropę i inne towary, które napędzały dwucyfrowy wzrost gospodarczy każdego roku przez wiele lat, a następnie wysoki jednocyfrowy wzrost przez kolejne lata. . . Pod koniec 2017 r. wysokie tempo wzrostu gospodarczego Chin nadal pozwalało im wyprzedzić Stany Zjednoczone jako wiodąca gospodarka Największy łączny roczny importer ropy naftowej Na świecie, które w 2013 roku stały się największym na świecie importerem netto całkowitej ropy naftowej i innych paliw płynnych na świecie. Od 1992 do 1998 roku roczna stopa wzrostu gospodarczego Chin wynosiła zasadniczo od 10 do 15 procent; od 1998 do 2004 od 8 do 10 procent; od 2004 do 2010 ponownie między 10 a 15 procent; Od 2010 do 2016 od 6 do 10 proc., a od 2016 do 2022 od 5 do 7 proc. Od tego momentu nikt nie wie dokładnie, dokąd pójdzie, poza tym, że prawdopodobnie spadnie, a głównym powodem, dla którego spada, jest sposób, w jaki kraj radzi sobie z Covid – w szczególności jego polityka „zero Covid”. Jednak każdy wybór podejmowany przez Chiny w odniesieniu do tej polityki – czy trzymać się jej, czy ją dalej łagodzić – niesie ze sobą poważne ryzyko dla kraju i jego przywódcy, Xi Jinpinga, z którym ta polityka jest osobiście powiązana. . Niezależnie od wyboru Xi prawie na pewno doprowadzi to do przedłużenia okresu niskich cen ropy. To, choć niepożądane dla firm naftowych i krajów produkujących ropę, byłoby bardzo mile widziane dla wielu dużych rozwiniętych gospodarek i ich obywateli, którzy widzieli, jak wzrost cen ropy w ciągu ostatnich kilku miesięcy odegrał główną rolę w niszczeniu ich oszczędności, emerytur i emerytur . jakość życia. Związane z: Amerykański biznes wiertniczy zmierza donikąd

Podsumowując, chińska polityka zerowej Covid-19 polega na wprowadzeniu ścisłych blokad w całych regionach, w tym w dużych miastach, natychmiast po zidentyfikowaniu stosunkowo niewielkiej liczby przypadków Covid-19. W grudniu 2021 r. nastąpiła rewizja strategii „zero Covid-in-one”, która obejmuje ideę „dynamicznego rozliczeń”, która dała samorządom większą elastyczność w nakładaniu ograniczeń, umożliwiając ograniczenie dziennego wzrostu liczby przypadków objawowych do około 200 spraw na poziomie krajowym. 11 listopada chiński rząd odsłonił go 20 drobnych zmian W ramach polityki zero covid, w tym podróżnych z zagranicy, którzy potrzebują tylko jednego negatywnego testu PCR w ciągu 48 godzin od wejścia na pokład lotu do Chin zamiast dwóch. Innym było to, że zagraniczni podróżnicy musieliby poddać się kwarantannie tylko przez osiem dni zamiast 10, a innym było to, że ludzie w Chinach uważali, że „bliskie kontakty” nosicieli Covid-19 nie będą już musiały być poddawane kwarantannie. Nowe wytyczne zakazały również masowych testów, chyba że „nie było jasne, w jaki sposób infekcja rozprzestrzenia się” na danym obszarze.

READ  Ukraina mówi, że Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy

Pomimo tego nieznacznego złagodzenia zasad, chiński prezydent Xi stoi teraz twarzą w twarz fala protestów społecznych Wbrew wciąż zaostrzającym się restrykcjom związanym z Covid-19 w całym kraju, surowość niespotykana od połowy lat 80. Masakra na placu Tiananmen w 1989 roku. Ostatnia runda takich protestów rozpoczęła się po tym, jak co najmniej 10 osób zostało spalonych żywcem w pożarze mieszkania w Urumczi, stolicy wschodniej prowincji Xinjiang, gdzie wielu obwiniało zasady blokowania Covid-19 za opóźnianie jakiejkolwiek reakcji służb ratunkowych. Według wielu ówczesnych relacji telewizyjnych na żywo, protesty rozprzestrzeniły się na wiele dużych miast, w tym Szanghaj i Pekin, a demonstranci skandowali „Ustąp, Xi Jinping! Ustąp, Partio Komunistyczna!”. Wydaje się, że podobnie jak protesty z lat 80. były w dużej mierze motywowane zerwaniem porozumienia między narodem a rządem – tak ten pierwszy jest zadowolony z dostosowania się do kontrolowanego reżimu tego drugiego. Pod warunkiem, że zapewni im się dobrobyt – takie są obecne protesty. Aby jednak prosperować, potrzebny jest wzrost gospodarczy, a im większy, tym lepiej dla rządu i na tym polega teraz jego problem.

Prezydent Xi utknął między metaforyczną skałą a kowadłem. Z drugiej strony, jeśli zastosuje się do jakichkolwiek ograniczeń Covid bliskich zera – w tym momencie jakichkolwiek znaczących ograniczeń – wzrost gospodarczy Chin będzie nadal się pogarszał. Ponadto skala i zakres protestów przeciwko niemu i jego reżimowi prawdopodobnie wzrosną. Z drugiej jednak strony, jeśli znacząco złagodzi chińskie środki kontroli Covid-19, jest bardzo prawdopodobne, że duża liczba Chińczyków umrze, co doprowadzi do dokładnie tego samego apokaliptycznego scenariusza, z którym staną Chiny, jeśli będą trzymać się ścisłej cenzury zasady. dla Covid-19.

Powodem, dla którego będzie tak wiele zgonów w wyniku jakiegokolwiek znaczącego zniesienia kontroli związanych z Covid-19, jest to, że Chiny nadal nie mają skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie ani żadnemu jej rodzajowi, pomimo ofert ze strony wszystkich głównych producentów szczepionek kraje do tego. dostępnych im materiałów. Chiny również nie mają skutecznego środka przeciwwirusowego po infekcji i nadal odmawiają zakupu takich środków od zagranicznych dostawców, ponownie pomimo ofert kilku krajów zachodnich, aby udostępnić im takie środki przeciwwirusowe i leczenie po infekcji. Ze względu na początkową reakcję Chin na wybuch Covid-19 w 2019 r. – surowe blokady we wszystkich regionach – kraj ten nadal ma dużą liczbę mieszkańców bez żadnych szczepień przeciwko jakiejkolwiek chorobie, nawet szczepionce chińskiej (CoronaVac), i ma dotkliwy niedobór oddziały intensywnej terapii.

READ  KATASTROFA POCIĄGU W GRECJI: W Atenach wybuchają protesty po śmiertelnym zderzeniu

„W Chinach jest 263 miliony ludzi w wieku powyżej 60 lat i 35 milionów w wieku powyżej 80 lat, a podatność osób starszych na ciężkie przypadki Covid-19 jest dobrze znana”, Rory Green, główny ekonomista Chin w TS Lombard, powiedział w Londynie. , wyłącznie OilPrice.com zeszły tydzień. „Wśród osób w wieku powyżej 80 lat tylko 66 procent zostało zaszczepionych, a tylko 40 procent otrzymało trzy szczepionki, a ze szczegółowej analizy medycznej wybuchu epidemii w Hongkongu wiemy, że szczepionka CoronaVac ma taką samą skuteczność jak szczepionki mRNA dopiero po trzech dawkach , tak więc około 37 milionów osób w wieku powyżej 60 lat jest narażonych na wybuchy epidemii choroby Covid-19 na dużą skalę. Po szczepieniach główną kwestią w radzeniu sobie z epidemią Covid-19 jest leczenie osób, które zostały poważnie dotknięte chorobą oznacza to pojemność oddziałów intensywnej terapii w szpitalach, ale Chiny również mają tu duży problem”. W różnych badaniach liczba oddziałów intensywnej terapii na 100 000 osób wynosi w Chinach od 3 do 6 — w porównaniu z 2,3 w Indiach i 34,7 w USA Green powiedział OilPrice.com. Analiza na poziomie krajowym dotyczy regionalnego zróżnicowania zasięgu OIT: większość oddziałów intensywnej terapii w Chinach znajduje się w bogatszych wschodnich prowincjach, które mają zwykle wyższy wskaźnik szczepień i lepszy skład demograficzny, a lokalne szacunki uwzględniają te czynniki. Możliwości demograficzne i medyczne w całym mieście zakładają, że najbardziej narażone miasto – Lijiang w prowincji Yunnan – będzie potrzebowało 6000-procentowego wzrostu pojemności OIOM-u, aby odpowiednio zająć się wybuchem epidemii Omicron”.

Jak źle może się potoczyć sytuacja w Chinach? Green uważa, że ​​dane z wybuchu epidemii w Hongkongu w lutym 2022 r. prawdopodobnie oferują najtrafniejsze porównanie. „Powrót do Chin CDC” . [Center for Disease Control] Dokładne szacunki świadczenia opieki zdrowotnej na poziomie miasta Jeśli użyjemy wybuchu epidemii w Hongkongu w lutym 2022 r. procent mieszkańców obszarów metropolitalnych. Epidemia całkowicie przeciąży zasoby intensywnej opieki medycznej”. Podkreśla: „Szok dla stosunkowo nieszczepionej populacji: w oparciu o wskaźnik śmiertelności w Hongkongu Chiny mogą odnotować 50 000 zgonów dziennie w szczytowym okresie poza epidemią Ekonomicznie A więc: „Krótko mówiąc, Chiny nadal tkwią w martwym punkcie i sądzimy, że realny PKB, mierzony przez TS Lombard, wyniesie w tym roku 1,6 procent rok do roku” — podsumowuje Green.

READ  Ogromne zamówienie KFC zostało zauważone przed hotelem Xi Jinping w Moskwie

Usunięcie znacznej części potęgi gospodarczej stojącej za dużą podażą Chin na światowych rynkach ropy naftowej oznaczałoby słabszy realny popyt na ceny ropy w przyszłości, zwłaszcza z towarzyszącą temu malejącą premią za wojnę między Rosją a Ukrainą. Ta premia zaczęła się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy doświadczeni gracze rynkowi zaczęli kupować ropę na bazie Notatki oficerów wywiadu USA Bardzo nietypowe rosyjskie ruchy wojskowe na granicy z Ukrainą po zakończeniu wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych, które miały miejsce. Wcześniej ropa stale utrzymywała się na poziomie około 65 USD za baryłkę Brent. Poziom ten odzwierciedla cenę równowagi, która uwzględniała widoczny już słaby popyt ze strony Chin. Ponieważ premia za wojnę rosyjsko-ukraińską spada, a Europa nadal zastępuje energię z Rosji energią z innych źródeł, w obecnym stanie rzeczy ten poziom 65 dolarów za baryłkę prawdopodobnie będzie odtąd punktem odniesienia dla cen ropy.

Simon Watkins dla Oilprice.com

Więcej najlepszych odczytów z Oilprice.com:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *