Łazik Curiosity NASA odkrył na Marsie obfite ilości czystej siarki po tym, jak niedawno przeleciał nad skałą i ją rozbił, co zaskoczyło naukowców.
Sześciokołowy łazik wykrył już siarkę na Marsie, ale tylko w mieszaninach z innymi minerałami, w tym magnezem i wapniem. Według raportu NASA czysta siarka, bezwonny pierwiastek powstały w bardzo specyficznych warunkach, których planetolodzy nie powiązali z lokalizacją łazika, wydaje się być rozproszona w wielu skałach w całym regionie. Oświadczenie NASA.
„Znalezienie pola kamieni wykonanych z czystej siarki jest jak znalezienie oazy na pustyni. Nie powinno jej tam być, więc teraz musimy to wyjaśnić” – Ashwin Vasavada, naukowiec odpowiedzialny za projekt misji w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii, – napisano w oświadczeniu.
Na zdjęciu skały wykonanym przez sondę (powyżej) można zobaczyć żółte kryształy siarki skupione we wnętrzu zmiażdżonych kieszeni ciała. Według NASA kryształy te były zbyt małe i delikatne, aby sonda mogła je pobrać za pomocą wiertła, więc wylądowała w pobliżu innej dużej skały znanej jako Mammoth Lakes. W tym przypadku łazik użył wiertła na końcu swojego robota, aby wywiercić otwór w skale i przechowywać go do dalszej analizy przed odholowaniem.
Powiązany: Mały „bałwan” na powierzchni Marsa zaobserwowany przez należący do NASA łazik Perseverance (zdjęcie)
ciekawośćSonda kosmiczna AST, której misja trwa już 12 lat, dokonała swojego najnowszego odkrycia 30 maja podczas eksploracji Doliny Geddes, krętego kanału biegnącego w dół zboczy góry Sharp pośrodku krateru Gale. Łazik badał kanał przez ostatnie kilka miesięcy w poszukiwaniu śladów dawnego życia drobnoustrojów.
Z tego, co wiemy o przeszłości Marsa, Mount Sharp byłaby czymś więcej niż tylko górą. Bardziej mokry od miliardów lat Kanał Gedes Valles wijący się przez górę został wydrążony, gdy planeta zaczęła wysychać, być może z powodu silnych wiatrów, a nawet gwałtownych przepływów ciekłej wody. Ciekawość zidentyfikowała pewne oznaki tej historii, szczególnie w stosach gruzu rozrzuconych w kanale. Skały charakteryzują się bladymi pierścieniami lub aureolami w pobliżu krawędzi, co według naukowców jest spowodowane reakcjami chemicznymi pod wpływem wody, gdy skały wchłonęły dostępne minerały zdeponowane na tym obszarze.
Naukowcy nie są jeszcze pewni, jaką rolę odegrała historia Marsa w powstaniu właśnie odkrytej czystej siarki ani czy pierwiastek ten ma jakiekolwiek powiązanie z innymi minerałami na bazie siarki odkrytymi wcześniej w tym regionie.
„Odkrywanie dziwnych i nieoczekiwanych rzeczy sprawia, że eksploracja planet jest tak ekscytująca” – powiedział Vasavada.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.