Obfity zysk netto w pierwszym kwartale i ogromna strata dla Rosji

BP zwiększył zwroty dla akcjonariuszy po tym, jak zysk netto wzrósł do najwyższego poziomu od ponad dekady.

Chris C. Ratcliffe | Bloomberg | Obrazy Getty

BP We wtorek podał rekordowe wyniki za pierwszy kwartał i zwiększył skup akcji, mimo że poniósł duże straty po zwolnieniu prawie 20% swoich udziałów w rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft.

Bazowy zysk odtworzeniowy giganta naftowego i gazowego w pierwszym kwartale, który został użyty jako przybliżenie zysku netto, skoczył do najwyższego poziomu od ponad dekady i wyniósł 6,2 miliarda dolarów.

Dla porównania zysk w wysokości 4,1 miliarda dolarów w Czwarta ćwiartka i 2,6 miliarda dolarów za Pierwszy kwartał w 2021 r. Analitycy spodziewali się, że BP zaraportuje zyski w pierwszym kwartale w wysokości 4,5 mld USD, według Refinitiv.

Gigant naftowo-gazowy ogłosił również wykup akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów.

Jednak BP odnotowało poważną stratę w kwartale w wysokości 20,4 mld USD. Obejmowały one bezgotówkową opłatę przed opodatkowaniem w wysokości 24 mld USD oraz 1,5 mld USD związaną ze zrzeczeniem się udziałów w Rosniefti w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

„Podjęliśmy decyzję o wydostaniu się z Rosji w ciągu 96 godzin od inwazji, a dziś widzicie finansowe konsekwencje tej decyzji” – powiedział we wtorek prezes BP Bernard Looney dla CNBC „Squawk Box Europe”.

Looney powiedział, że handel miał „bardzo dobry” początek roku, a dług netto – który spadł do 27,5 miliarda dolarów – spadł już ósmy kwartał z rzędu.

„W sumie, w dorozumianym sensie, dobry kwartał dla firmy” – dodał.

Poproszony o podanie więcej szczegółów na temat tego, jak firma planuje wydostać się z Rosji, Looney odpowiedział: „Byliśmy bardzo klarowni. Ogłaszamy zamiar opuszczenia kraju. Podjęliśmy tę decyzję, jak powiedziałem, bardzo szybko. trwającego procesu biznesowego, nie chcielibyśmy tego komentować i wolimy nie komentować tego dziś rano”.

READ  Rosja atakuje Ukrainę, NATO potępia atak, Zełenski wprowadza stan wojenny

Wyniki za pierwszy kwartał pojawiają się, gdy Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji gospodarczych przeciwko Rosji; Blok pozostaje podzielony co do tego, jak zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw energii.

Tymczasem duże brytyjskie firmy naftowe i gazowe stoją przed perspektywą nieoczekiwanego podatku, aby pomóc sfinansować krajowy pakiet wsparcia dla gospodarstw domowych w związku z rosnącymi rachunkami za energię.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak podobno otworzył drzwi do potencjalnego podatku od dostawców ropy i gazu po tym, jak wielokrotnie odrzucał tę politykę, powołując się na obawy, że może zniechęcić do inwestycji.

Ceny ropy oscylują powyżej 100 dolarów za baryłkę po osiągnięciu wieloletnich maksimów na początku tego roku.

Międzynarodowy standard Brent Kontrakty terminowe na ropę naftową notowano po 106,95 USD podczas porannego handlu w Londynie, co oznacza spadek o 0,6% na czas sesji, podczas gdy kontrakty amerykańskie były przedmiotem obrotu Zachodni Teksas Środkowy Kontrakt terminowy wynosił 104,62 USD. O 0,5% mniej.

Akcje londyńskiego BP wzrosły o 2% tuż po otwarciu dzwonka. Od początku roku kurs spółki wzrósł o ponad 18%.

BP odnotował ogromny wzrost całorocznego zysku netto za 2021 r., najwyższy poziom od ośmiu lat, wspierany przez wyższe ceny surowców. Globalny popyt na ropę ponownie wzrósł w zeszłym roku, a zużycie benzyny i oleju napędowego rośnie, ponieważ konsumenci wznawiają podróże, a działalność biznesowa ożywia się w czasie pandemii koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *