OPEC+ zgadza się na głębokie cięcia wydobycia ropy, jak Biden nazywa je krótkowzrocznymi

  • OPEC + zmniejsza produkcję o 2 miliony baryłek dziennie
  • Rzeczywiste redukcje szacuje się na 1 mln baryłek dziennie z powodu niedoborów produkcyjnych
  • Biden krytykuje decyzję i nazywa ją krótkowzrocznością
  • Arabia Saudyjska mówi, że krytyka Zachodu jest motywowana arogancją bogactwa
  • Arabia Saudyjska twierdzi, że cięcia są konieczne ze względu na wysokie stopy procentowe

WIEDEŃ / LONDYN (Reuters) – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zgodziła się w środę na drastyczne cięcia wydobycia ropy, wstrzymując dostawy na już i tak napiętym rynku, powodując jedno z największych starć z Zachodem, ponieważ administracja USA nazwała tę nagłą decyzję krótkowzroczną .

Arabia Saudyjska, największy producent OPEC, powiedział, że zmniejszenie produkcji o 2 miliony baryłek dziennie – co odpowiada 2% globalnej podaży – było konieczne, aby odpowiedzieć na rosnące stopy procentowe na Zachodzie i słabą gospodarkę światową.

Królestwo odrzuciło krytykę, że zmówiło się z Rosją, która jest zaliczana do grupy OPEC+, aby podnieść ceny, i stwierdziło, że Zachód był często motywowany „arogancją bogactwa” podczas krytykowania organizacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Biały Dom powiedział, że prezydent Joe Biden będzie nadal oceniał, czy uwolnić więcej strategicznych zapasów ropy, aby obniżyć ceny.

„Prezydent jest rozczarowany krótkowzroczną decyzją OPEC+ o obniżeniu kwot produkcyjnych, ponieważ gospodarka światowa radzi sobie z utrzymującymi się negatywnymi skutkami inwazji Putina na Ukrainę (prezydenta Rosji Władimira)” – powiedział Biały Dom.

Biden ma do czynienia z niskimi wskaźnikami poparcia przed wyborami śródokresowymi z powodu rosnącej inflacji i wezwał Arabię ​​Saudyjską, wieloletniego sojusznika Stanów Zjednoczonych, do pomocy w obniżeniu cen.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że jednym z powodów, dla których Waszyngton chce obniżyć ceny ropy, jest pozbawienie Moskwy dochodów z ropy. Biden udał się w tym roku do Rijadu, ale nie zdołał zapewnić żadnych stanowczych zobowiązań dotyczących współpracy energetycznej. Stosunki były jeszcze bardziej napięte, ponieważ Arabia Saudyjska nie potępiła działań Moskwy na Ukrainie.

READ  Wyłącznie dla CNN: Po Ukrainie administracja Bidena uciekła się do korzystania z Internetu satelitarnego dla Muska do Iranu

Cięcie podaży ropy zaplanowane w Wiedniu w środę może doprowadzić do odbicia cen ropy, które spadły do ​​około 90 USD ze 120 USD trzy miesiące temu z powodu obaw przed globalną recesją gospodarczą, wyższymi stopami procentowymi w USA i mocniejszym dolarem.

Saudyjski minister energetyki Abdulaziz bin Salman powiedział, że OPEC+ musi być aktywny, ponieważ banki centralne na całym świecie podejmują „spóźnioną” reakcję na wysoką inflację poprzez podnoszenie stóp procentowych.

prawdziwe rabaty

Środowe cięcia produkcji o 2 mln baryłek dziennie opierają się na bieżących danych bazowych, co oznacza, że ​​cięcia będą mniej głębokie, ponieważ OPEC+ spadł o około 3,6 mln baryłek dziennie poniżej swojego celu produkcyjnego z sierpnia.

Braki w produkcji wystąpiły z powodu zachodnich sankcji wobec krajów takich jak Rosja, Wenezuela i Iran oraz problemów produkcyjnych z producentami takimi jak Nigeria i Angola.

Książę Abdulaziz powiedział, że rzeczywiste cięcia wyniosą 1,0-1,1 miliona baryłek dziennie.

Analitycy z Jefferies powiedzieli, że oszacowali tę liczbę na 0,9 miliona baryłek dziennie, podczas gdy Goldman Sachs oszacował ją na 0,4-0,6 miliona baryłek dziennie, twierdząc, że cięcia będą pochodziły głównie od producentów z krajów Zatoki Perskiej, takich jak Arabia Saudyjska, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.

Benchmarkowa ropa Brent wzrosła w środę powyżej 93 USD za baryłkę.

Zachód oskarżył Rosję o uzbrajanie energii, z rosnącymi cenami gazu i pośpiechem w poszukiwaniu alternatyw, które powodują kryzys w Europie, który może doprowadzić do racjonowania gazu i energii tej zimy.

Tymczasem Moskwa oskarża Zachód o uzbrojenie dolara i systemów finansowych, takich jak Swift International Payments Mechanism, w odpowiedzi na wysłanie przez Rosję wojsk na Ukrainę w lutym.

Rosyjski wicepremier Alexander Novak, który w zeszłym tygodniu został umieszczony na liście sankcji dla obywateli USA, również udał się do Wiednia, aby wziąć udział w spotkaniach.

READ  Wall St Week Ahead Inwestorzy zastanawiają się, kiedy zakończy się wyprzedaż amerykańskich akcji

Novak nie podlega sankcjom UE. Wraz z innymi członkami OPEC+ zgodził się na przedłużenie umowy o współpracy z OPEC o kolejny rok, do końca 2023 roku.

Kolejne spotkanie OPEC+ odbędzie się 4 grudnia. OPEC+ przejdzie na spotkania co sześć miesięcy zamiast co miesiąc.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Montaż przez Jean Harvey i Elaine Hardcastle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.