Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest na najwyższym poziomie od 2009 roku

Według Freddiego Maca 30-letni kredyt hipoteczny wynosił średnio 5,27% w tygodniu zakończonym 5 maja, w porównaniu z 5,10% w poprzednim tygodniu. Jest najwyższy od 2009 roku i znacznie powyżej średniej 2,96% w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku.

„Oprocentowanie kredytów hipotecznych wznowiło w tym tygodniu zwyżkę, a 30-letnia stała stopa osiągnęła najwyższy poziom od 2009 r.” – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac. „Podczas gdy przystępność cen mieszkań i presja inflacyjna stanowią wyzwanie dla potencjalnych nabywców, wzrost cen mieszkań będzie się utrzymywał, ale oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach zwolni”.

Mając nadzieję na ograniczenie inflacji, Rezerwa Federalna ogłosiła na początku tego tygodnia, że: Podwyżka stopy funduszy federalnych O pół punktu procentowego, największy skok od 2000 roku.

Po posiedzeniu prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że spodziewane są dalsze podwyżki, w tym wzrost o 50 punktów bazowych. Ale Powell powiedział, że bank centralny nie rozważa większych podwyżek.

„Podwyżka o 75 punktów bazowych nie jest czymś, co komisja aktywnie rozważa” – powiedział dziennikarzom Powell. „Jeśli inflacja spadnie, nie zatrzymamy się. Zejdziemy tylko do podwyżek o 25 punktów bazowych”.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zwykle zgodne z 10-letnimi amerykańskimi obligacjami skarbowymi. Ale na stopy procentowe pośrednio wpływają działania Fedu na inflację. Gdy inwestorzy widzą lub oczekują wzrostu stóp procentowych, często sprzedają obligacje rządowe, co prowadzi do wyższych zysków i wyższych oprocentowań kredytów hipotecznych.

Od początku tego roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosły o ponad dwa punkty procentowe, najszybciej od dziesięcioleci.

„Warunki finansowe, z jakimi spotykają się kupujący domy, zmieniły się dramatycznie”, powiedziała Danielle Hill, główna ekonomistka Realtor.com po ogłoszeniu przez Fed.

Powiedziała, że ​​koszt finansowania domu 20% zaliczką jest o około 50% wyższy niż w zeszłym roku, „wzrost, który skłonił wielu kupujących do przemyślenia budżetów i potencjalnie wykluczył na razie niektóre rodziny z rynku kupowania domów. ”.

READ  Visa współpracuje z FTX wprowadza karty debetowe Crypto w 40 krajach - Bitcoin News

Tymczasem, powiedziała, kupowanie domów pozostaje silne.

„Ceny domów nadal rosły wraz ze wzrostem czynszów, a duża liczba młodych rodzin poszukujących pewności i stosunkowo stałych kosztów posiadania domu odczuwa silne poczucie, że należy pilnie znaleźć dom i ustabilizować cenę, zanim wzrosną oprocentowanie kredytów hipotecznych i ceny domów znowu — powiedziała.

Patrząc na pozostałą część roku, na rynku mieszkaniowym panuje niepewność, powiedział główny ekonomista National Realtor’s Association na posiedzeniu legislacyjnym organizacji w tym tygodniu.

„Kredyty hipoteczne teraz niż kilka miesięcy temu kosztują nabywców domów więcej pieniędzy” – powiedział Yoon. „W przypadku domu o średniej cenie różnica w cenie wynosi od 300 do 400 dolarów miesięcznie, co jest wysoką ceną dla pracującej rodziny”.

Szacuje, że inflacja pozostanie podwyższona przez kilka najbliższych miesięcy i że na rynku nastąpi dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej poprzez serię podwyżek stóp procentowych.

Powiedział jednak, że wraz ze wzrostem cen domów oczekuje się, że ceny domów spadną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *