Oprocentowanie kredytów hipotecznych spada drugi tydzień z rzędu

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie spadło w tym tygodniu, po spadku o prawie pół punktu procentowego w zeszłym tygodniu.

Średnia 30-letnia hipoteka o stałym oprocentowaniu wyniosła 6,58% w tygodniu zakończonym 23 listopada, w porównaniu z 6,61% w poprzednim tygodniu, według Freddie Mac. Rok temu 30-letnia stawka ryczałtowa wynosiła 3,10%.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło przez większą część 2022 r., stymulowane bezprecedensową kampanią Rezerwy Federalnej mającą na celu podniesienie stóp procentowych w celu zahamowania spiralnej inflacji. Ale w zeszłym tygodniu stopy procentowe spadły w związku z doniesieniami, że inflacja w końcu osiągnęła szczyt.

„Ta zmienność utrudnia potencjalnym nabywcom domów ustalenie, kiedy wejść na rynek, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszych danych pokazujących spowolnienie sprzedaży istniejących domów we wszystkich przedziałach cenowych” – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac.

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego opiera się na wnioskach o kredyt hipoteczny, które Freddie Mac otrzymuje od tysięcy pożyczkodawców w całym kraju. Ankieta obejmuje tylko kredytobiorców, którzy udzielili 20% zniżki i mają doskonały kredyt. Ale wielu kupujących, którzy oferują mniej pieniędzy z góry lub mają mniej niż idealny kredyt, zapłaci więcej niż średnia cena.

Średnie tygodniowe stawki, zwykle publikowane przez Freddie Mac w czwartki, są publikowane dzień wcześniej ze względu na Święto Dziękczynienia.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ma tendencję do śledzenia rentowności 10-letnich amerykańskich banknotów skarbowych. Kiedy inwestorzy widzą lub oczekują wzrostu stóp procentowych, podejmują ruchy, które przynoszą wyższe zwroty i wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

10-letnie obligacje skarbowe oscylują w niższym przedziale od 3,7% do 3,85%, odkąd opublikowano dwa raporty inflacyjne sugerujące, że ceny rosły wolniej niż oczekiwano w październiku, około dwa tygodnie temu. Doprowadziło to do znacznego zresetowania oczekiwań inwestorów co do przyszłych podwyżek stóp procentowych, powiedziała Danielle Hill, główna ekonomistka Realtor.com. Wcześniej 10-letni banknot wzrósł powyżej 4,2%.

READ  Skarb Państwa wyemituje 170 miliardów dolarów w bonach skarbowych mniej więcej w dacie X.

Powiedziała jednak, że rynek może trochę za szybko świętować poprawę inflacji.

Na listopadowym posiedzeniu Fed prezes Jerome Powell zwrócił uwagę na potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

„Może to oznaczać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może ponownie wzrosnąć, a ryzyko wzrośnie, jeśli odczyt inflacji w przyszłym miesiącu będzie wyższy” – powiedział Hill.

Chociaż może być trudno znaleźć na rynku niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, wielu potencjalnych nabywców domów widzi szansę.

„Po tym, jak oprocentowanie kredytów hipotecznych było ogólnie wyższe w 2022 r., ostatnia zmiana na korzyść kupujących jest mile widziana i może zaoszczędzić przeciętnemu nabywcy domu ponad 100 USD miesięcznie w porównaniu z tym, co zapłaciliby, gdyby stopy procentowe przekraczały 7%” – powiedział Hill.

W wyniku niższych oprocentowania kredytów hipotecznych zamówienia na zakup i refinansowanie nieznacznie wzrosły w ubiegłym tygodniu. Ale aktywność refinansowania jest nadal o 80% niższa niż w zeszłym roku, kiedy stopy wynosiły około 3%, zgodnie z Tygodniowym Raportem Stowarzyszenia Banków Hipotecznych.

Jednak z tygodniowymi wahaniami oprocentowania kredytów hipotecznych, które są średnio prawie trzykrotnie wyższe niż w typowym roku, a ceny domów wciąż są historycznie wysokie, wielu potencjalnych klientów zrezygnowało, powiedział Hill.

„Długoterminowy niedobór mieszkań powoduje wzrost cen domów, mimo że na rynku pojawia się coraz więcej domów na sprzedaż, a kupującym i sprzedającym może być trudniej dostosować oczekiwania co do ceny” – powiedziała.

W oddzielnym raporcie opublikowanym w środę Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Stanów Zjednoczonych oraz US Census Bureau podały, że sprzedaż nowych domów wzrosła w październiku, o 7,5% od września, ale o 5,8% mniej niż rok temu.

Chociaż było to więcej niż oczekiwano i przełamało trend niższej sprzedaży w ostatnim czasie, nadal było to mniej niż rok temu. Budownictwo mieszkaniowe od dekady jest na historycznie niskim poziomie, a budowniczowie powstrzymują się, ponieważ rynek mieszkaniowy wykazuje oznaki spowolnienia.

READ  ZHENGZHOU, Chiny: Protestujący w fabryce Foxconn ścierają się z policją, pojawiają się filmy

„Sprzedaż nowych domów przekroczyła oczekiwania, ale w tej chwili wątpliwe jest, aby ogólna tendencja spadkowa się odwróciła, biorąc pod uwagę wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i pesymizm budowlany” – powiedział Robert Fricke, ekonomista korporacyjny w Federalnej Unii Kredytowej Marynarki Wojennej.

Pomimo ogólnej tendencji spadkowej sprzedaży, ceny nowych mieszkań utrzymują się na rekordowych poziomach.

Średnia cena nowo wybudowanego domu wyniosła 493 000 USD, czyli o 15% więcej niż w zeszłym roku – najwyższa cena w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *