Oprocentowanie kredytów hipotecznych spada drugi tydzień z rzędu

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie spadło w tym tygodniu, po spadku o prawie pół punktu procentowego w zeszłym tygodniu.

Średnia 30-letnia hipoteka o stałym oprocentowaniu wyniosła 6,58% w tygodniu zakończonym 23 listopada, w porównaniu z 6,61% w poprzednim tygodniu, według Freddie Mac. Rok temu 30-letnia stawka ryczałtowa wynosiła 3,10%.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło przez większą część 2022 r., stymulowane bezprecedensową kampanią Rezerwy Federalnej mającą na celu podniesienie stóp procentowych w celu zahamowania spiralnej inflacji. Ale w zeszłym tygodniu stopy procentowe spadły w związku z doniesieniami, że inflacja w końcu osiągnęła szczyt.

„Ta zmienność utrudnia potencjalnym nabywcom domów ustalenie, kiedy wejść na rynek, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszych danych pokazujących spowolnienie sprzedaży istniejących domów we wszystkich przedziałach cenowych” – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac.

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego opiera się na wnioskach o kredyt hipoteczny, które Freddie Mac otrzymuje od tysięcy pożyczkodawców w całym kraju. Ankieta obejmuje tylko kredytobiorców, którzy udzielili 20% zniżki i mają doskonały kredyt. Ale wielu kupujących, którzy oferują mniej pieniędzy z góry lub mają mniej niż idealny kredyt, zapłaci więcej niż średnia cena.

Średnie tygodniowe stawki, zwykle publikowane przez Freddie Mac w czwartki, są publikowane dzień wcześniej ze względu na Święto Dziękczynienia.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ma tendencję do śledzenia rentowności 10-letnich amerykańskich banknotów skarbowych. Kiedy inwestorzy widzą lub oczekują wzrostu stóp procentowych, podejmują ruchy, które przynoszą wyższe zwroty i wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

10-letnie obligacje skarbowe oscylują w niższym przedziale od 3,7% do 3,85%, odkąd opublikowano dwa raporty inflacyjne sugerujące, że ceny rosły wolniej niż oczekiwano w październiku, około dwa tygodnie temu. Doprowadziło to do znacznego zresetowania oczekiwań inwestorów co do przyszłych podwyżek stóp procentowych, powiedziała Danielle Hill, główna ekonomistka Realtor.com. Wcześniej 10-letni banknot wzrósł powyżej 4,2%.

READ  Wraz ze wzrostem cen żywności i energii inflacja w strefie euro osiągnęła kolejny rekordowy poziom

Powiedziała jednak, że rynek może trochę za szybko świętować poprawę inflacji.

Na listopadowym posiedzeniu Fed prezes Jerome Powell zwrócił uwagę na potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

„Może to oznaczać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może ponownie wzrosnąć, a ryzyko wzrośnie, jeśli odczyt inflacji w przyszłym miesiącu będzie wyższy” – powiedział Hill.

Chociaż może być trudno znaleźć na rynku niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, wielu potencjalnych nabywców domów widzi szansę.

„Po tym, jak oprocentowanie kredytów hipotecznych było ogólnie wyższe w 2022 r., ostatnia zmiana na korzyść kupujących jest mile widziana i może zaoszczędzić przeciętnemu nabywcy domu ponad 100 USD miesięcznie w porównaniu z tym, co zapłaciliby, gdyby stopy procentowe przekraczały 7%” – powiedział Hill.

W wyniku niższych oprocentowania kredytów hipotecznych zamówienia na zakup i refinansowanie nieznacznie wzrosły w ubiegłym tygodniu. Ale aktywność refinansowania jest nadal o 80% niższa niż w zeszłym roku, kiedy stopy wynosiły około 3%, zgodnie z Tygodniowym Raportem Stowarzyszenia Banków Hipotecznych.

Jednak z tygodniowymi wahaniami oprocentowania kredytów hipotecznych, które są średnio prawie trzykrotnie wyższe niż w typowym roku, a ceny domów wciąż są historycznie wysokie, wielu potencjalnych klientów zrezygnowało, powiedział Hill.

„Długoterminowy niedobór mieszkań powoduje wzrost cen domów, mimo że na rynku pojawia się coraz więcej domów na sprzedaż, a kupującym i sprzedającym może być trudniej dostosować oczekiwania co do ceny” – powiedziała.

W oddzielnym raporcie opublikowanym w środę Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Stanów Zjednoczonych oraz US Census Bureau podały, że sprzedaż nowych domów wzrosła w październiku, o 7,5% od września, ale o 5,8% mniej niż rok temu.

Chociaż było to więcej niż oczekiwano i przełamało trend niższej sprzedaży w ostatnim czasie, nadal było to mniej niż rok temu. Budownictwo mieszkaniowe od dekady jest na historycznie niskim poziomie, a budowniczowie powstrzymują się, ponieważ rynek mieszkaniowy wykazuje oznaki spowolnienia.

READ  SEC pobiera opłaty od 2 firm, 4 osób w systemie Crypto Pump and Dump - rozporządzenie dotyczące wiadomości Bitcoin

„Sprzedaż nowych domów przekroczyła oczekiwania, ale w tej chwili wątpliwe jest, aby ogólna tendencja spadkowa się odwróciła, biorąc pod uwagę wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i pesymizm budowlany” – powiedział Robert Fricke, ekonomista korporacyjny w Federalnej Unii Kredytowej Marynarki Wojennej.

Pomimo ogólnej tendencji spadkowej sprzedaży, ceny nowych mieszkań utrzymują się na rekordowych poziomach.

Średnia cena nowo wybudowanego domu wyniosła 493 000 USD, czyli o 15% więcej niż w zeszłym roku – najwyższa cena w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.