Ośmiu kandydatów startuje na miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona

  • Johnson musiał ogłosić swoją rezygnację z powodu skandali
  • Osiem zdobędzie wystarczającą liczbę nominacji, by go zastąpić, dwie odejdą
  • Zobowiązania do obniżenia podatków zdominowały kontrowersyjną konkurencję partyjną
  • Ulubiony Sunak mówi, że należy ograniczyć inflację

LONDYN (Reuters) – Osiem konserwatystów walczy o zastąpienie Borisa Johnsona na stanowisku lidera partii i brytyjskiego premiera po zdobyciu wystarczającej liczby nominacji od swoich kolegów, aby przejść w środę do pierwszej tury głosowania.

Tylko dwóm kandydatom nie udało się zapewnić wymaganych 20 nominacji, pozostawiając szerokie pole kandydatów, którzy starają się zdobyć poparcie partii, obiecując obniżki podatków, uczciwość i poważny rząd – w przeciwieństwie do Johnsona, który został zmuszony do ogłoszenia swojej rezygnacji po serii skandali. Czytaj więcej

Były minister finansów Rishi Sunak jest ulubieńcem bukmacherów, a wśród nich jego następca Nadim Zahawi i sekretarz stanu Liz Truss zmierzą się w coraz bardziej zaciekłej i dzielącej rywalizacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sondaże opinii publicznej pokazują, że kolejny brytyjski przywódca ma poważny problem, ponieważ poparcie dla konserwatystów słabnie.

Brytyjska gospodarka stoi w obliczu ostrej inflacji, wysokiego zadłużenia i niskiego wzrostu, ponieważ ludzie zmagają się z największym obciążeniem finansowym od dziesięcioleci. A wszystko to na tle kryzysu energetycznego zaostrzonego przez wojnę na Ukrainie, która spowodowała wzrost cen paliw.

W miarę nasilania się konkurencji rywalizujące kampanie nasiliły swoją wzajemną krytykę i zwracały uwagę na kwestie finansowe lub inne wiszące nad ich przeciwnikami.

Sunak rozpoczął swoją kampanię, przedstawiając się jako poważny kandydat, obiecując „dużym chłopcom” uczciwość „nie bajki”, starając się porównać się z szerokimi obniżkami podatków, które obiecali inni kandydaci.

„Niewiarygodne jest obiecywanie większych wydatków i obniżek podatków” – powiedział Sunak, zauważając, że obniżki podatków można osiągnąć tylko po zmierzeniu się z rosnącą inflacją.

READ  Kraj: Miejsce powstania przemysłu turystycznego w Arabii Saudyjskiej

Jako kanclerz skarbu Sunak postawił Wielką Brytanię na kursie, by wziąć na siebie największy ciężar podatkowy od lat 50. XX wieku, po tym, jak nadzorował ogromny wzrost wydatków rządowych podczas pandemii koronawirusa, a większość innych nadziei zastrzeliła go, mówiąc, że nadzorować będzie cięcia. Od razu.

„brudne sztuczki”

Sunak ma najszersze poparcie wśród kolegów, którzy publicznie wyrazili swoje poglądy.

Penny Mordaunt, młodsza sekretarz ds. handlu z dużymi napiwkami, znalazła się na szczycie ankiety wśród członków Partii Konserwatywnej, a także spróbowała rozważnego tonu w sprawie podatków, mówiąc, że teraz nie czas na cięcia wydatków rządowych.

„Oczywiście inni będą próbowali zdobyć głosy i będą próbowali wysadzić niektóre kluby” – powiedziała LBC Radio. „To nie czas na drastyczne polityki i obietnice podatkowe”.

prokurator Suila Braverman; Były minister zdrowia i spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Tom Tugendhat, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu. Kimi Badenouch, były minister stanu, który zyskuje poparcie prawicy partii, to dwaj pozostali kandydaci do startu w pierwszej turze konkursu.

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps wcześniej został pierwszym kandydatem, który zakończył swoją ofertę, wspierając Sunaka, podczas gdy minister spraw wewnętrznych (sekretarz spraw wewnętrznych) Priti Patel ogłosiła, że ​​nie będzie kandydować.

Sekretarz stanu Truss miał poparcie dwóch ministrów bliższych Johnsonowi – Nadine Doris i Jacoba Rees-Mogga – którzy skrytykowali Sunaka.

Doris Sunak została oskarżona o stosowanie „brudnych sztuczek” w celu sfałszowania konkursu przywództwa, oddając głosy na kampanię Hunta, ponieważ uważają go za łatwiejszego do pokonania.

Zespół Sunaka nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Komitet Konserwatywnych Posłów z 1922 roku organizujący konkurs twierdzi, że plac wkrótce zniknie po powtórnym głosowaniu w ciągu najbliższych kilku tygodni, a dwóch ostatnich członków wybranych później przez mniej niż 200 000 członków partii do 21 lipca.

READ  Urzędnik USA: szef CIA odbył tajną podróż do Chin w obliczu napięć | Wiadomości polityczne

Zwycięzca i nowy premier Wielkiej Brytanii zostaną ogłoszeni 5 września. Czytaj więcej

Tymczasem opozycyjna Partia Pracy powiedziała, że ​​rząd jest „przestraszony” po tym, jak w środę wstrzymał próbę wołania Johnsona o wotum zaufania, aby zmusić go do natychmiastowego ustąpienia. Czytaj więcej

Rząd powiedział, że Partia Pracy próbowała „manipulować polityką” i że pozwoliłoby to Partii Pracy wezwać wotum zaufania, gdyby sformułowanie propozycji zostało zmienione w celu usunięcia odniesienia do Johnsona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Williama Jamesa i Kylie McClellan. Pisanie przez Michaela Holdena; Montaż przez Angusa McSwana, Alison Williams, Davida Evansa i Marka Heinricha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *