Oszałamiające nowe obrazy pokazują gigantyczne „ślady pazurów” na Marsie

Chociaż wciąż jest wiele tajemnic do rozwiązania, Mars Staje się to dla nas coraz jaśniejsze z każdym dniem, dzięki dziesiątkom pracujących robotów, które obecnie mamy albo włączone powierzchnia czerwonej planety lub na orbicie.

W najnowszej wersji orbitera Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ukazana jest z zadziwiającymi szczegółami unikalna cecha geologii Marsa.

Te rowki wyglądają jak gigantyczne wgłębienia na powierzchni planety i są częścią gigantycznego systemu szczelin na Marsie, znanego jako Tantalus Fossae.

Oprócz szczegółów na zdjęciu, naprawdę zaskakująca jest skala, na którą patrzymy – te baseny mają do 350 metrów (1148 stóp) głębokości, 10 kilometrów (6,2 mil) szerokości i mogą rozciągać się do 1000 kilometrów.

Obraz ma prawdziwy kolor, co oznacza, że ​​przedstawia to, co ludzie zobaczyliby, gdyby patrzyli na obszar na własne oczy.

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to „obraz”; Obraz został utworzony z cyfrowego modelu terenu Marsa i przy użyciu kanałów kolorów wysokiej rozdzielczości kamery stereo na pokładzie Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej – ale zapewnia niesamowicie wyraźny widok rozległego obszaru.

(ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

Powyższe zdjęcie pokazuje przechyloną perspektywę, a poniższe ujęcie pokazuje widok z góry na Tantalus Fossae.

Zdjęcie krateru tantalu(ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

według Komunikat prasowy ESARozdzielczość Ziemi tych obrazów wynosi około 18 m/piksel, a obrazy są wyśrodkowane na około 43°N/257°E. Na północ po prawej.

Na co więc patrzymy?

Otwór jest pusty lub depresjai Tantalus Fossae biegnący wzdłuż wschodniej strony rozległego, stosunkowo płaskiego wulkanu marsjańskiego zwanego Alba Mons.

Jeśli chodzi o powierzchnię, Alba Mons jest największym wulkanem na Marsie – jego pola pływów wulkanicznych rozciągają się na co najmniej 1350 kilometrów (840 mil). Ale w najwyższym punkcie ma tylko 6,8 km wysokości.

READ  Astrofotograf rejestruje wirującą plazmę na powierzchni Słońca w oszałamiającym obrazie w wysokiej rozdzielczości

Te skamieliny powstały, gdy Alba Mons wyrosła ze skorupy planety, powodując uszkodzenia i pękanie otaczającego obszaru.

Obraz tantalus fossae 2(ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

„Uskoki Tantalus Fossae są doskonałym przykładem cechy powierzchni znanej jako urywekWyjaśnia wersję. „Każdy rów powstał, gdy otworzyły się dwa równoległe uskoki, powodując, że skały między nimi wpadły do ​​powstałej pustki”.

Podobną cechę można znaleźć po zachodniej stronie Alba Mons, znanej jako Alba Fossae.

Obrazy te są nie tylko piękne do oglądania, ale mogą również pomóc nam lepiej zrozumieć, jak uformowała się powierzchnia Marsa.

Uważa się, że struktury te nie powstały od razu, ale jedna po drugiej, co prowadzi do przecięcia się niektórych basenów ze sobą.

Na przykład krater uderzeniowy, który widzisz na zdjęciach, rozprzestrzenił się, wskazując, że krater był tam pierwszy. Na dwóch górnych zdjęciach widać mniejszy krater po lewej stronie nad basenami i prawdopodobnie mniejszy.

Mars Express krążył wokół Marsa przez Teraz masz ponad 18 lat. Z niecierpliwością czekamy na więcej unikalnych widoków na sąsiednią planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *