Pekin ogranicza transport publiczny, gdy wirus Corona rozprzestrzenia się w Chinach

  • Pekin zamyka ponad 40 stacji metra i 158 linii autobusowych
  • Zhengzhou nałoży w przyszłym tygodniu surowe ograniczenia COVID
  • Szanghaj ma trudności z wyrwaniem się z miesięcznej blokady

PEKIN / SZANGHAJ (Reuters) – stolica Chin, Pekin, w środę zamknęła dziesiątki stacji metra i linii autobusowych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 i odwrócić los Szanghaju, gdzie miliony mieszkańców są pod ścisłą blokadą. przez ponad miesiąc.

Pojawiły się nowe dowody na to, że nieustanna walka Chin z koronawirusem, który prawdopodobnie pojawił się na rynku w Wuhan pod koniec 2019 roku, osłabia ich wzrost i szkodzi międzynarodowym firmom, które tam inwestują.

Późnym wtorek inne miasto ogłosiło pracę z domu i inne ograniczenia COVID na następny tydzień. Centralne miasto Zhengzhou, zamieszkałe przez 12,6 miliona ludzi i fabryka iPhone’a firmy Apple Foxconn (2354.TW)dołącza do kilkudziesięciu dużych miast w przypadku całkowitego lub częściowego zamknięcia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dostawcy usług twierdzą, że stolica zlikwidowała ponad 40 stacji metra, około jednej dziesiątej sieci i 158 linii autobusowych. Większość stacji i zawieszonych dróg znajduje się w dzielnicy Chaoyang, epicentrum wybuchu epidemii w Pekinie.

Przy dziesiątkach nowych przypadków dziennie Pekin stara się uniknąć pełnego zablokowania, tak jak początkowo robił to Szanghaj, mając nadzieję, że zamiast tego masowe testy wykryją i wyizolują wirusa, zanim się rozprzestrzeni.

22-milionowe miasto zamknęło szkoły, a także niektóre firmy i budynki mieszkalne na obszarach wysokiego ryzyka, a wielu ludzi gromadzi je w przypadku całkowitego zamknięcia. Czytaj więcej

Dwanaście z 16 okręgów Pekinu przeprowadziło w tym tygodniu drugą z trzech rund testów, po tym jak w zeszłym tygodniu przeprowadzono trzy kontrole grupowe.

W Szanghaju nie widać końca blokady.

Ponad miesiąc później większość ludzi w największym chińskim mieście i centrum finansowym nadal nie może opuszczać swoich kompleksów mieszkalnych.

READ  Rosja atakuje Ukrainę, NATO potępia atak, Zełenski wprowadza stan wojenny

Niektórzy z 25 milionów mieszkańców Szanghaju skorzystali z tymczasowego złagodzenia środków ostrożności od niedzieli, kiedy zwykle tylko jeden członek rodziny może wyjść na energiczny spacer, trochę świeżego powietrza i trochę na zakupy w supermarkecie.

Według najnowszych danych Szanghaj znalazł 63 nowe przypadki poza obszarami objętymi surowymi ograniczeniami, co wskazuje, że miasto ma ścieżkę do osiągnięcia celu zerowego zachorowań na kilka dni, zanim ograniczenia zostaną znacznie złagodzone.

Władze twierdzą, że polityka braku COVID ma na celu ratowanie jak największej liczby istnień ludzkich, wskazując na miliony zgonów z powodu koronawirusa poza Chinami, ponieważ wiele krajów porzuca środki ostrożności, aby „żyć z COVID”, nawet gdy infekcja się rozprzestrzenia.

Jednak polityka ta szkodzi krajowej konsumpcji i produkcji fabrycznej, zakłócając kluczowe globalne łańcuchy dostaw i obcinając przychody niektórych z największych światowych marek, takich jak Apple. (AAPL.O)ojciec Gucci Keyring (PRTP.PA) I właściciel Taco Bell Yum China (9987.HK). Czytaj więcej

Capital Economics szacuje, że COVID rozprzestrzenił się na regiony, które generują 40% chińskiej produkcji i 80% eksportu – z których wszystkie podlegają różnym ograniczeniom.

„Ostatnie trendy w zakresie mobilności wskazują, że dynamika wzrostu w Chinach znacznie się pogorszyła w kwietniu, przy zagęszczeniu ruchu, liczbie pasażerów w metrze i innych wskaźnikach o wysokiej częstotliwości na najniższych poziomach od pierwszego wybuchu epidemii” – podała agencja ratingowa Fitch.

Jego analitycy obniżyli prognozę wzrostu na 2022 r. do 4,3% z 4,8%, znacznie poniżej oficjalnego celu Chin wynoszącego 5,5%.

Korporacja Starbucks (SBUX.O) We wtorek zawiesił swoje wytyczne na resztę roku podatkowego z powodu chińskich ograniczeń COVID. Sprzedaż w Chinach, gdzie sieć szybko się rozwinęła w ostatnich latach, spadła o 23%, przysłaniając 12% wzrost w Ameryce Północnej. Czytaj więcej

Foxconn poinformował w środę, że kontynuuje produkcję w Zhengzhou. Czytaj więcej

READ  Książę William mówi o swojej kontrowersyjnej trasie po Karaibach: „Dużo się nauczyliśmy”

Kilka fabryk zostało zamkniętych po zamknięciu Szanghaju od marca. Podczas gdy niektóre zaczynają się ponownie otwierać, przywracanie pracowników, przy jednoczesnym radzeniu sobie z chwiejnymi łańcuchami dostaw, okazało się trudne. Czytaj więcej

Władze Szanghaju pomogły Tesla (TSLA.O) W zeszłym miesiącu przeniósł ponad 6000 pracowników i przeprowadził prace dezynfekcyjne, aby ponownie otworzyć swoją fabrykę, zgodnie z listem wysłanym przez Teslę do urzędników i widzianym przez Reutersa. Czytaj więcej

Handel międzynarodowy również stoi w obliczu zawirowań.

Badanie przeprowadzone przez analityków Royal Bank of Canada wykazało, że jedna piąta światowej floty kontenerowców utknęła w korku w kilku głównych portach. Czytaj więcej

A w porcie Szanghaj 344 statki czekały na dokowanie, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Powiedzieli, że wysłanie czegoś z jednego magazynu w Chinach do drugiego w USA zajmuje 74 dni dłużej niż zwykle.

(Ta historia parafrazuje „w” w natrętnym tytule)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie na temat Aizhou Chen, He Xiang Minga, Brendy Goh oraz biur w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Mariusa Zaharię. Montaż przez Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.