Perseidy są tutaj. Oto jak oglądać najjaśniejszy rój meteorów w lecie

Waszyngton — the Perseidy, meteoryty Powrócił, by olśnić niebo pulsami światła i koloru.

Coroczny rój meteorów, aktywny od lipca, osiąga szczyt przed świtem w poniedziałek. Jest to jeden z najjaśniejszych i najłatwiejszych do obserwacji rojów meteorów w roku, podczas którego powstają „jasnoniebieskie meteoryty – i jest ich wiele” – powiedział astronom Don Polacco z Uniwersytetu w Warwick.

Według władz oczekuje się, że na godzinę będzie spadać ponad 50 meteorytów. Amerykańskie Towarzystwo MeteorytoweOpady deszczu trwają do 1 września.

Oto, co powinieneś wiedzieć o meteorach Perseidów i innych rojach meteorów.

Co roku zdarza się wiele rojów meteorów i nie potrzeba specjalnego sprzętu, aby je zobaczyć.

Większość rojów meteorów pochodzi ze szczątków kometarnych. Źródłem roju Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle.

Kiedy skały z kosmosu dostają się do ziemskiej atmosfery, opór powietrza powoduje, że są bardzo gorące. Powoduje to, że powietrze wokół niego świeci i na krótko pozostawia za sobą ognisty ogon – koniec „spadającej gwiazdy”.

Świecące kieszenie powietrzne otaczające szybko poruszające się skały kosmiczne, o wielkości od cząsteczki pyłu do wielkości głazu, mogą być widoczne na nocnym niebie.

Bill Cook z NASA powiedział, że meteoryty Perseidy wytwarzają „większe cząstki niż wiele innych rojów”, nadając im wygląd „jasnych kul ognia” – łatwiejszych do dostrzeżenia niż wiele innych.

Deszcz meteorów jest zwykle najbardziej widoczny między północą a świtem.

Łatwiej jest zobaczyć spadające gwiazdy pod ciemnym niebem, z dala od świateł miasta. Roje meteorów wydają się jaśniejsze także w pogodne noce, gdy księżyc słabnie.

Półkula północna będzie najlepszym miejscem do obserwacji meteorów Perseidów. Tegoroczny szczyt zbiega się z pełnią księżyca przypadającą na około 44%.

Towarzystwo Meteor prowadzi listę nadchodzących dużych rojów meteorów, zawierającą dni szczytu i warunki oświetlenia księżyca.

READ  Rosja grozi porwaniem niemieckiego teleskopu kosmicznego

Następnym dużym rojem meteorów będą Orionidy, którego szczyt przypada na połowę października.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy ds. Nauki i Mediów Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. Za całą treść odpowiada wyłącznie Associated Press.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *