Pierwszym krokiem do zarabiania pieniędzy przez firmy jeżdżące samodzielnie nie jest autopilot

Zrobotyzowana taksówka WeRide z zaopatrzeniem sanitarnym jedzie do dystryktu Liyuan 4 czerwca 2021 r. w mieście Guangzhou na południu Chin.

Dziennie Metropolia Południowa | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty

PEKIN – Chociaż rządy mogą obawiać się autonomicznych samochodów, ludzie chcą kupować technologię, a firmy chcą zarabiać pieniądze.

Jest to rynek limitowanej edycji technologii autonomicznej jazdy, która pomaga kierowcom w takich zadaniach, jak parkowanie i zmiana pasa na autostradzie. McKinsey spodziewa się, że rynek podstawowej formy technologii autonomicznej jazdy – znanej jako „poziom 2” w systemie oceny autonomicznej jazdy – wyniesie 40 miliardów juanów (6 miliardów dolarów) w samych Chinach.

„L2 poprawia wartość bezpieczeństwa dla użytkowników, a jego wartość komercyjna jest bardzo jasna”, powiedział Bill Bing, partner w McKinsey w Hongkongu, w poniedziałek w mandaryńskim tłumaczeniu CNBC. „Oś robota to zdecydowanie trend, ale tak nie jest” [yet] Ma to konsekwencje marketingowe”.

Firma Robotaxi poczyniła ogromne postępy w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Chinach z Baidu A Pony.ai jako pierwszy otrzymuje zgodę na pobieranie opłat Na przedmieściach Pekinu i innych częściach kraju. Miejscowi są podekscytowani — serwis Apollo Go dla robotyki Baidu twierdzi, że rejestruje ponad 2000 lotów dziennie.

Ale jeśli chodzi o przychody, aplikacje robotaxi pokazują, że firmy nadal bardzo wspierają przejazdy. W tej chwili pieniądze na technologię autonomicznej jazdy leżą w sprzedaży oprogramowania.

opłacalna technologia

Analitycy inwestycyjni z Goldman Sachs i Nomura wskazują na możliwości w samym oprogramowaniu motoryzacyjnym, od rozrywki w pojazdach po systemy autonomiczne.

W zeszłym tygodniu chiński startup WeRide, zajmujący się technologią autonomicznego prowadzenia pojazdu, poinformował, że otrzymał strategiczną inwestycję od niemieckiej firmy inżynieryjnej Bosch w celu wyprodukowania swojego systemu oprogramowania wspomagającego kierowcę.

Celem jest wspólne opracowanie systemu L2/L3 do masowej produkcji i dostaw w przyszłym roku, powiedział Tony Han, założyciel i dyrektor generalny WeRide CNBC. L4 określa zdolność do pełnej autonomii w określonych warunkach.

„Jako współpracownik oczywiście chcemy sprzedawać ten produkt [in] Podobnie jak wielu producentów OEM w Chinach, dzięki czemu możemy zmaksymalizować nasze produkty [revenue and] Odnosząc się do producentów samochodów, powiedział: „Naprawdę wierzymy, że systemy L2 i L3 mogą zachęcić ludzi do prowadzenia samochodów”. [more] bezpiecznie. „

W osobnym komunikacie Bosch określił umowę jako „strategiczne partnerstwo” i powiedział, że jego chińska firma dostarczy czujniki, platformy obliczeniowe, aplikacje algorytmów i usługi w chmurze, podczas gdy WeRide dostarczy oprogramowanie. Żadna ze spółek nie podzieliła się kwotą zainwestowanego kapitału.

Transakcja jest „bardzo ważna”, powiedział Tu Li, założyciel firmy konsultingowej Sino Auto Insights z siedzibą w Pekinie. „To nie jest tylko firma venture capital, która widzi potencjał całego rynku i inwestuje w ten sektor”.

Oczekuje, że następnym krokiem w marketingu będzie zainstalowanie większej ilości technologii WeRide w produktach partnerów OEM w celu uruchomienia większej liczby programów pilotażowych w Chinach i wypróbowania płatnych usług, aby mogli dostosować modele biznesowe i lepiej zrozumieć dynamikę cen i potrzeby klientów.

WeRide jest wart 4,4 miliarda dolarów, według CB Insights, ze sponsorami takimi jak Nissan i Qiming Venture Partners. WeRide obsługuje robotykę i zautomatyzowane autobusy w częściach południowego miasta Guangzhou, gdzie testuje również samojezdne zamiatarki ulic.

Dyrektor generalny Han odmówił rozmowy o konkretnych wartościach wyceny. Powiedział, że zamiast potrzebować więcej pieniędzy, jego głównym zmartwieniem było zreorganizowanie inżynierów start-upu.

„Ponieważ Bosch jest odpowiedzialny za integrację, naprawdę powinniśmy poświęcić 120% naszego czasu na pomaganie Boschowi w działalności związanej z integracją i adaptacją” — powiedział Hahn. WeRide nie zostało jeszcze ogłoszone.

Chiński gra akcji

W przypadku notowanych na giełdzie chińskich firm zajmujących się oprogramowaniem samochodowym, Goldman proponuje tematy dotyczące samodzielnego prowadzenia pojazdów, takie jak ArcSoft i Desay SV.

Analitycy twierdzą, że model biznesowy outsourcingu w Chinach daje niezależnym dostawcom oprogramowania więcej możliwości niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie oprogramowanie jest opracowywane we własnym zakresie w firmach takich jak Tesla. Pekin planuje również seryjną produkcję pojazdów L3 do 2025 roku.

„Do 2025 roku producenci OEM z branży motoryzacyjnej intensywnie inwestują w oprogramowanie samochodowe/cyfrowe, a do końca dekady zamierzają uzyskać 20 miliardów dolarów przychodów z oprogramowania” – napisali analitycy Goldman w połowie marca.

Przeczytaj więcej o samochodach elektrycznych od CNBC Pro

Szacują, że dla każdego samochodu wartość oprogramowania w nim zawartego wzrośnie z 202 USD za samochód L0 do 4957 USD za samochód L4 w 2030 r. Dla porównania, element akumulatora kosztuje dziś co najmniej 5000 USD. Według tych obliczeń rynek zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy i oprogramowania do samodzielnego prowadzenia pojazdu ma wzrosnąć z 2,4 miliarda dolarów w 2021 roku do 70 miliardów dolarów w 2030 – przy czym, jak przewidują analitycy, około jednej trzeciej przypada na Chiny.

we wrześniu, silniki ogólne ogłosiła, że ​​będzie Inwestowanie 300 milionów dolarów w chiński start-up technologii autonomicznej Momenta Rozwój autonomicznej jazdy pojazdów zmodyfikowanych genetycznie w kraju.

„Klienci w Chinach szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie akceptują elektryfikację i zaawansowaną technologię autonomiczną” – powiedział w oświadczeniu Julian Plesset, wiceprezes General Motors i prezes GM China.

Poprawka: Ta historia została zaktualizowana w celu skorygowania wartości przeliczania walut dla szacowanego rozmiaru rynku technologii autonomicznej.

READ  Lockheed Martin sfinalizował umowę o wartości 4,4 miliarda dolarów na przejęcie Aerojet Rocketdyne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.