PKB w I kw. przekroczył oczekiwania o 4,8% r/r

Funkcjonariusz policji drogowej przygotowuje się do sprawdzenia ciężarówki na stacji paliw w pobliżu Szanghaju, która nakazała surowsze ograniczenia wjazdu i wyjazdu z miasta, ponieważ Chiny walczą z najpoważniejszym rozprzestrzenianiem się Covid od pierwszych dni epidemii w 2020 roku.

Yin Liqin | China News Service za pośrednictwem Getty Images

PEKIN – PKB Chin w pierwszym kwartale rósł szybciej niż oczekiwano pomimo marcowych blokad w niektórych częściach kraju, jak wynika z danych opublikowanych przez National Bureau of Statistics w poniedziałek.

Produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale wzrósł o 4,8%, pokonując oczekiwania co do wzrostu o 4,4% rok wcześniej.

Inwestycje w środki trwałe w pierwszym kwartale wzrosły o 9,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, pokonując oczekiwania dotyczące wzrostu o 8,5%. Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 5%, przekraczając prognozy wzrostu o 4,5%.

Jednak sprzedaż detaliczna w marcu spadła o 3,5% bardziej niż oczekiwano rok wcześniej. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku o 1,6%.

Począwszy od marca, kraj walczył o powstrzymanie najgorszego wybuchu Covid od początkowej fazy pandemii w 2020 roku. W tym czasie blokady w ponad połowie kraju spowodowały Spadek wzrostu o 6,8% w pierwszym kwartale w stosunku do roku poprzedniego.

„Musimy zdać sobie sprawę, że wraz z rosnącą złożonością i niepewnością otoczenia krajowego i międzynarodowego rozwój gospodarczy stoi przed wielkimi trudnościami i wyzwaniami” – napisano w oświadczeniu urzędu.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Stopa bezrobocia w miastach wzrosła w marcu do 5,8%, z 5,5% w lutym. Stopa bezrobocia dla osób w wieku 16-24 lata pozostała znacznie wyższa i wyniosła 16%.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w pierwszym kwartale ubiegłego roku o 3,3%, ale podkategorie odzieżowe, samochodowe i meblowe nadal odnotowały spadek w tym okresie.

W sprzedaży detalicznej najbardziej spadła biżuteria, która w marcu spadła o 17,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z danych wynika, że ​​nastąpił spadek o 16,4% w usługach gastronomicznych i 12,7% w odzieży i obuwiu.

„Musimy koordynować wysiłki, aby zapobiegać i kontrolować Covid-19, rozwój gospodarczy i społeczny, uczynić stabilność gospodarczą naszym najwyższym priorytetem i dążyć do postępu przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności, a także umieścić zadanie zapewnienia stabilnego wzrostu na bardziej widocznym miejscu” – powiedział urząd. . Powiedziała.

READ  Z Rosji z pieniędzmi: Gruzja kwitnie, gdy Rosjanie uciekają przed wojną Putina

Chociaż dane ekonomiczne opublikowane za styczeń i luty przekroczyły oczekiwania, dane za marzec zaczynają odzwierciedlać wpływ zamówień na pobyt w domu i ograniczeń w podróżowaniu po centrach gospodarczych, takich jak Nadmorskie miasto Szanghaj.

Eksport, główna siła napędowa chińskiego wzrostu, wzrósł w marcu o 14,7% bardziej niż oczekiwano, ale import niespodziewanie spadł o 0,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, jak wynika z danych opublikowanych w zeszłym tygodniu.

To pilna wiadomość. . Sprawdź ponownie, aby uzyskać aktualizacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.