Po raz pierwszy od 20 lat euro i dolar amerykański są na równi

The Euro osiągnęło 1 dolara We wtorek spadła o około 12% od początku roku. Na kontynencie obfitują obawy o recesję gospodarczą związaną z wysokimi stopami inflacji i niepewnością dostaw energii w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Unia Europejska, która otrzymała Prawie 40% gazu przez rosyjskie rurociągi Przed wojną starała się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Jednocześnie Rosja ograniczyła dostawy gazu do niektórych krajów UE, a ostatnio odcięła o 60% przepływ gazociągiem Nord Stream do Niemiec.
Teraz ta ważna część europejskiej infrastruktury importu gazu była Zamknięte z powodu zaplanowanej konserwacji Z powodu ostatnich 10 dni. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że nie da się go ponownie włączyć.

Kryzys energetyczny towarzyszy spowolnieniu gospodarczemu, które poddaje w wątpliwość, czy Europejski Bank Centralny jest w stanie odpowiednio zaostrzyć politykę, aby obniżyć inflację. Europejski Bank Centralny zapowiedział, że w tym miesiącu podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku, gdyż inflacja w strefie euro wynosi 8,6%.

Niektórzy twierdzą jednak, że EBC jest zbyt daleko w tyle i twarde lądowanie jest nieuniknione. Niemcy odnotowały swój pierwszy deficyt w handlu towarami od 1991 roku w zeszłym tygodniu, ponieważ ceny paliw i ogólny chaos w łańcuchu dostaw spowodowały gwałtowny wzrost cen importu.

„Biorąc pod uwagę wrażliwy na ceny charakter niemieckiego eksportu, nadal trudno sobie wyobrazić, że bilans handlowy może się znacznie poprawić w ciągu najbliższych kilku miesięcy, biorąc pod uwagę oczekiwane spowolnienie w gospodarce strefy euro” – napisali niedawno stratedzy Saxo Bank FX. .

Analitycy twierdzą, że seria agresywnych podwyżek stóp procentowych przez banki centralne, w tym Rezerwę Federalną, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego będzie nadal wywierać presję na euro, jednocześnie kierując inwestorów w stronę bezpiecznego dolara amerykańskiego.

Rezerwa Federalna USA znacznie wyprzedza Europę pod względem zacieśniania, podnosząc stopy procentowe o 75 punktów bazowych, sygnalizując, że kolejne podwyżki stóp nastąpią w tym miesiącu.

READ  Prezes HSBC opowiada o tym, jak bank kupił Silicon Valley Bank w Wielkiej Brytanii

Ten bezpieczny spadek kursu dolara amerykańskiego może stać się jeszcze bardziej dotkliwy, jeśli Europa i Stany Zjednoczone wejdą w recesję, ostrzegł w notatce z zeszłego tygodnia George Saravelos, szef działu analiz walutowych w Deutsche.

Saravelos pisze, że sytuacja, w której euro jest notowane poniżej dolara amerykańskiego w przedziale 0,95-0,97 USD, może być „dobrze dostępna”, jeśli zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone pogrążą się w (głębszej) recesji w trzecim kwartale, podczas gdy Fed wciąż podnosi stopy procentowe”.

To dobra wiadomość dla Amerykanów, którzy tego lata planują odwiedzić Europę, ale może to być zła wiadomość dla globalnej stabilności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *