Po raz pierwszy od 20 lat euro jest na równi z dolarem amerykańskim

Spójrz: 1 € = 1 $.

Z wojną na granicach strefy euro, a Niepewne dostawy energii z Rosji A rosnące ryzyko recesji, presja na euro w końcu wzrosła tak silna, że ​​w środę na krótko spadła do parytetu z dolarem – kursem jeden do jednego.

Od grudnia 2002 roku był to widok niespotykany we wczesnych latach istnienia monety. Estetyczny okrągły numer stał się punktem centralnym dla inwestorów.

„1.00 to ogromny psychologiczny poziom” na rynkach walutowych, stwierdzili analitycy holenderskiego banku ING w notatce dla klientów.

Jeszcze bardziej godne uwagi jest to, jak szybko euro spadło w stosunku do dolara, niż przebiło ten poziom. Waluta, podzielona przez 19 krajów europejskich, spadła w tym roku o ponad 11 procent przy niemal niezrównanej sile dolara.

Gwałtowny spadek euro spowodował, że dolar, jedno z najbezpieczniejszych miejsc przechowywania pieniędzy od pokoleń, umocnił się w stosunku do wszystkich głównych walut na świecie.

Waluty poruszają się jak akcje, obligacje lub inne aktywa – inwestorzy mogą je kupować bezpośrednio, gdy sądzą, że ich wartość wzrośnie, i sprzedać, gdy ich wartość spadnie. Odzwierciedlają one również ogólnie globalny popyt na aktywa danego kraju, ponieważ kupowanie obligacji rządu USA lub akcji Apple wymaga najpierw zdobycia dolarów, a wiele światowych transakcji odbywa się w dolarach. Tak więc, jak to często bywa w czasach kryzysu gospodarczego, ludzie szukający bezpiecznego miejsca na ulokowanie swoich pieniędzy kupowali więcej dolarów kosztem innych walut, takich jak euro.

Euro zostało wprowadzone w 1999 roku, po dziesięcioleciach debat i planowania, w celu zapewnienia jedności, dobrobytu i stabilności na kontynencie. Po dwóch wielkich wojnach w pierwszej połowie XX wieku argumentem za euro i szerszym projektem europejskim było to, że wspólne instytucje zmniejszą ryzyko wojny i kryzysu oraz zapewnią dyplomatyczne areny do rozwiązywania konfliktów. Głównym symbolem tej jedności było euro.

Ale jak wszystkie waluty, euro jest tak silne, jak wiara ludzi w nie. Zostało to poddane surowej próbie dekadę temu, kiedy inwestorzy uciekli z obligacji wysoko zadłużonych krajów, a pakiety ratunkowe doprowadziły do ​​walk o politykę fiskalną. Kryzys zagroził przyszłości waluty, ale zaufanie w dużej mierze zostało przywrócone. Strefa euro, która zaczynała od 11 krajów, powita w przyszłym roku swojego 20. członka.

W ostatnich miesiącach, gdy wojna podważyła polityczną i finansową stabilność Europy, wiele czynników narastało przeciwko euro i na korzyść dolara amerykańskiego, który w czasie wstrząsów gospodarczych zmienił swoją pozycję jako bezpieczna przystań.

READ  Archiwa narodowe kwestionują bezpodstawne twierdzenia Trumpa dotyczące akt Obamy

Globalnie łańcuchy dostaw zostały zakłócone przez pandemię i wojnę na Ukrainie. Od czasu inwazji Rosji w lutym, ceny podstawowych towarów, w tym ropy naftowej, gazu ziemnego, pszenicy i nawozów wzrosły, podnosząc ceny żywności i energii na całym świecie. To ma prowadzące do wysokiej inflacji Przez dziesięciolecia.

Ale już Bankierzy centralni w USA i Europie zobowiązali się Nawet jeśli globalne perspektywy gospodarcze się pogorszą, inflację należy obniżyć poprzez wyższe stopy procentowe. Ryzyko recesji nasiliły ograniczenia chińskiej produkcji wynikające z zasad Covid-19, podczas gdy wysiłki mające na celu odciągnięcie Europy od rosyjskiej energii okazały się trudne do osiągnięcia. Tendencje te wzmocniły dolara, jednocześnie niewiele pomagając euro.

READ  Czołowy naukowiec twierdzi, że RPA przekroczyła szczyt erupcji Omigronu

„Perspektywy dla dolara są bardzo pozytywne” – powiedział Ibrahim Rahbari, globalny szef analiz walutowych w Citi.

Upadek euro podsycił obawy, że strefa euro może popaść w recesję.

W zeszłym tygodniu niepewność co do przyszłości dostaw energii do Europy i rosnące obawy, że Rosja może na stałe zamknąć kluczowy gazociąg do Niemiec Zepchnięcie euro do najniższego poziomu od 20 lat.

Ale zakłady zaczęły się kilka miesięcy temu. Od kwietnia Jordan Rochester, strateg japońskiego banku Nomura, obstawiał, że euro pozostanie na równi z dolarem. Nastąpiły podobne przewidywaniaw tym JP Morgan Chase i HSBC.

Potem nastąpił krótki wytchnienie w spadku euro. Przejrzysty plan przedstawiła m.in. prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde W lipcu podniosła stopy procentowe po raz pierwszy od ponad dekady I zasygnalizował, że ośmioletnia era ujemnych stóp procentowych może zakończyć się wczesnym spadkiem. Od tego czasu decydenci zwiększyli swoje zaangażowanie, kiedy stopy wzrosną ponownie we wrześniu, wyżej niż w lipcu.

Ostatecznie to nie wystarczyło, aby odwrócić trajektorię waluty. Analitycy HSBC napisali w notatce skierowanej do klientów na początku lipca, że ​​„trudno jest być zbyt upartym” w sprawie euro. „Wiadomości gospodarcze są bardzo trudne”.

W tym samym czasie pan Nomura Rochester powiedział, że spodziewa się, że do końca sierpnia euro będzie na równi z dolarem. W końcu stało się to zbyt szybko.

„To bardzo ludzka psychologia” Mr. – powiedział Rochester. Nie ma żadnego rynkowego powodu, dla którego parytet ma znaczenie – „to okrągła liczba” – dodał. Ale może to być początek okresu podobnego do wczesnych lat tej waluty, kiedy kurs euro wynosił 82 centy za dolara.

Na początku XXI wieku, kiedy euro miało postać banknotów i monet i było walutą wirtualną, niski kurs wymiany zmniejszał zaufanie do nowej waluty. Nawet Europejski Bank Centralny interweniował i próbował go wzmocnić.

Ponieważ poczyniono postępy w konsolidacji unii, dziś niewiele jest pytań o odporność euro. Zaangażowanie banku centralnego w ochronę waluty nie zostało znacząco przetestowane ponad dekadę temu.

Ale słabsza waluta przysparza dodatkowe kłopoty Europejskiemu Bankowi Centralnemu, ponieważ przyczynia się do rozwoju gospodarki regionu. Presja inflacyjna Poprzez zwiększenie kosztów importu. Bankierzy centralni twierdzą, że nie celują w poziom kursu walutowego, ale ponieważ siły pchające dolara w górę są tak silne, będzie im trudno werbalnie ograniczyć spadek waluty.

READ  Loty z Wielkiej Brytanii do Rwandy: Sędzia zezwala pierwszym lotem na wysłanie osób ubiegających się o azyl do Rwandy

z Inflacja w Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna, osiągając najwyższy poziom od czterech dekad, zwiększyła zacieśnianie polityki pieniężnej, dokonując znacznej podwyżki stóp procentowych. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome H. Powell powiedział na telekonferencji pod koniec czerwca, że ​​spodziewa się, że jego stopa referencyjna wzrośnie w tym roku do 3,5 procent. Powiedział, że istnieje ryzyko, że Fed posunie się za daleko w podnoszeniu stóp, aby schłodzić amerykańską gospodarkę, ale pozwolenie na utrzymanie inflacji na wysokim poziomie było większym ryzykiem.

Pan. Powell przemawiał, siedząc obok pani Lagarde na corocznym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego w Sintrze w Portugalii. Chociaż zgadzała się z nim co do ryzyka trwałej inflacji, nie pasowała do jego zaangażowania i jasności co do tego, jak wysokie stopy procentowe mogą wzrosnąć w strefie euro. Inwestorzy mogą jedynie spekulować, co wydarzy się do końca roku.

Jednak przed pierwszą podwyżką stóp oczekiwaną 21 lipca inwestorzy zastanawiają się, o ile bardziej bank może podnieść stopy, zanim ryzyko narastającej recesji w strefie euro ponownie się zatrzyma.

W przeciwieństwie do banku centralnego, europejscy decydenci nie próbują schłodzić gorącej gospodarki. W Europie konsumpcja nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii.

„EBC będzie zmagał się ze zdecydowaniem banku centralnego w walce z inflacją lub podnoszeniem stóp” – analityk Citi. powiedział Rahbari.

Ponieważ Europejski Bank Centralny planuje podwyżki stóp, powinien również mieć oko na rynki obligacji skarbowych. Pojawiły się obawy Wpływ wzrostu stóp procentowych oraz koniec programów skupu obligacji najbardziej zadłużonych członków banku centralnego.

Na przykład we Włoszech koszty finansowania zewnętrznego gwałtownie wzrosły w czerwcu, a urzędnicy starają się ustalić, w jakim stopniu te ruchy są rzetelnym odzwierciedleniem sytuacji finansowej Włoch i ryzyka tzw. strefa euro. Członkowie, którzy czynią politykę pieniężną mniej skuteczną. Bank jest Przygotowanie nowego instrumentu polityki Aby rozwiązać ten problem, bankierzy centralni postrzegają to jako lukę między podstawami gospodarczymi a kosztami finansowania przez rząd.

„Będzie to kolejny czas testów dla strefy euro” i jej banku centralnego w przyszłym roku, panie. powiedział Rahbari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.