Po wycofaniu Snake Island rosyjski atak rakietowy zabija 21 w pobliżu ukraińskiej Odessy

  • Pociski trafiły w mieszkania i ośrodek
  • Zełenski wita zwycięstwo na Wyspie Węży
  • Rosja atakuje Łyszczańsk, zaprzecza, jakoby celowała w cywilów

SERIHEVKA, Ukraina (Reuters) – Rosja spłaszczyła część budynku mieszkalnego, gdy mieszkańcy spali w piątek w atakach rakietowych w pobliżu ukraińskiego portu w Odessie, które według władz zabiły co najmniej 21 osób, kilka godzin po tym, jak siły rosyjskie porzuciły węża na Morzu Czarnym. Wyspa.

Miejscowi mieszkańcy miejscowości uzdrowiskowej Serhivka pomagali robotnikom w odkopywaniu ruin dziewięciopiętrowego budynku mieszkalnego, którego część została doszczętnie zniszczona podczas porannego strajku.

Fala uderzeniowa uszkodziła także ściany i okna sąsiedniego 14-piętrowego budynku mieszkalnego. Zbombardowano także pobliskie obozy wakacyjne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

powiedział Ołeksandr Abramow, który mieszka w pobliżu i rzucił się na miejsce zdarzenia, gdy usłyszał wybuch.

Serhiy Pracchuk, rzecznik administracji regionalnej w Odessie, powiedział, że śmierć potwierdzono 21 osób, w tym 12-letniego chłopca.

Wśród zabitych był pracownik ośrodka rehabilitacji dziecięcej założonego w ośrodku przez Mołdawię, sąsiadującą z Ukrainą. Pięć innych zostało rannych.

„Ci spokojni ludzie upiększyli dni dzieci w Mołdawii, z wielką miłością i oddaniem zadbali o ich rehabilitację” – powiedziała mołdawska minister zdrowia Alla Nmirenko na swoim profilu na Facebooku.

Gubernator regionu powiedział, że pociski zostały wystrzelone z kierunku Morza Czarnego.

Kreml zaprzeczył, jakoby celował w ludność cywilną.

„Chciałbym przypomnieć słowa prezydenta, że ​​rosyjskie siły zbrojne nie działają na cele cywilne” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Atak nastąpił zaledwie cztery dni po tym, jak Rosja zbombardowała ruchliwe centrum handlowe w środkowej Ukrainie, zabijając co najmniej 19 osób.

Kijów mówi, że Moskwa eskalowała swoje dalekosiężne ataki, uderzając w cele cywilne z dala od linii frontu, co Ukraina nazywa zbrodniami wojennymi. Rosja twierdzi, że celuje w obiekty wojskowe.

READ  Obejrzyj materiał z surfingu przedstawiający huragan Fiona ze szczytu 15-metrowej fali

Tysiące cywilów zostało zabitych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Rosja opisuje inwazję jako „specjalną operację” mającą na celu wykorzenienie nacjonalistów. Ukraina i jej zachodni sojusznicy mówią, że jest to nieuzasadniona wojna agresywna.

„odepchnij to”

Uderzenie na Serhivkę nastąpiło wkrótce po tym, jak Rosja wycofała swoje siły z wyspy Snek, strategicznie ważnego obszaru 140 km na południowy wschód od Odessy, który zajęła pierwszego dnia wojny. Używali go do kontrolowania północno-zachodniego Morza Czarnego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym przemówieniu opiewał to, co określił jako strategiczne zwycięstwo na Wyspie Węży.

„Nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa. Nie gwarantuje, że wróg nie wróci” – dodał. „Ale to znacznie ogranicza działania okupantów. Krok po kroku wyrzucimy ich z naszego morza, lądu i nieba”.

Rosja wykorzystała swoją kontrolę nad morzem, aby nałożyć blokadę na Ukrainę, jednego z największych światowych eksporterów zboża, grożąc załamaniem się ukraińskiej gospodarki i spowodowaniem globalnego głodu.

Moskwa odmawia odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, który, jak twierdzi, jest spowodowany zachodnimi sankcjami, które szkodzą jej eksportowi.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek z prezydentem Indonezji, aw piątek rozmawiał telefonicznie z premierem Indii, obaj główni importerzy żywności obiecali, że Rosja pozostanie głównym dostawcą zbóż.

Ukraina poinformowała, że ​​statek towarowy pod banderą rosyjską Zhebek Zuli opuścił okupowany przez Rosjan port Berdiańsk z dostawą ukraińskiego zboża. Kijów zażądał, by Turcja przejęła statek, według ukraińskiego urzędnika i dokumentu, do którego dotarł Reuters. Czytaj więcej

W czwartek rosyjski urzędnik poinformował, że po kilkumiesięcznej przerwie pierwszy statek towarowy opuścił port Berdiańsk, ale nie wymienił Zybeka Zuli.

READ  Władimira Putina trzeba powstrzymać raz na zawsze

Ukraina oskarżyła Rosję o kradzież zboża z ziem zajętych przez wojska rosyjskie od czasu ich inwazji.

Kreml wcześniej temu zaprzeczył i nie odpowiedział w piątek na prośby o komentarz.

Brak gazu, prądu, wody

Intensywna kampania rosyjskich ataków rakietowych dalekiego zasięgu na ukraińskie miasta nastąpiła, gdy jej siły odniosły sukces na polu bitwy na wschodzie, z nieustępliwą ofensywą, by zmusić Kijów do oddania dwóch prowincji separatystom.

Moskwa była bliska zdobycia jednej z tych prowincji, Ługańska, odkąd w zeszłym tygodniu zdobyła miasto Siewierodonieck po jednych z najbardziej zaciekłych bitew tej wojny.

Ostatnim bastionem Ukrainy w Ługańsku jest miasto Łysychańsk nad Doniec Siwierski, które jest bliskie okrążenia przez rosyjską artylerię.

Gubernator regionu Serhij Gajdai powiedział ukraińskiej telewizji, że Rosjanie ostrzeliwali Łyszczańsk z różnych kierunków i zbliżali się z kilku kierunków.

„Przewaga w sile ognia okupantów jest nadal bardzo widoczna” – powiedział Zełenski. „Po prostu przynieśli wszystkie swoje rezerwy, aby nas uderzyć”.

W okupowanym przez Rosjan Siewierodoniecku mieszkańcy wyszli z piwnic, by kopać wśród ruin swojego miasta.

„Prawie cała infrastruktura miasta jest zniszczona. Od maja nie mamy gazu, elektryczności i wody” – powiedział Reuterowi 65-letni Siergiej Oleinik. „Cieszymy się, że to już koniec, może niedługo rozpocznie się odbudowa i mniej więcej wrócimy do normalnego życia”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Petera Grafa i Angusa Maxwana; Montaż przez Nicka McPhee i Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *