Pod naciskiem Trumpa Benz zagroził odwołaniem wyborów, pyta komisja

WASZYNGTON, 16 czerwca (Reuters) – Były prezydent Donald Trump naciskał na swojego wiceprezydenta, Mike’a Pence’a, aby odwrócił swoją porażkę wyborczą w 2020 roku. Atak na Kapitol w czwartek 2021 r.

Członkowie kierowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów twierdzą, że Trump kontynuował swoją kampanię nacisku, mimo że wiedział, że brutalny tłum jego zwolenników zagroził Kapitolowi, gdy Benz i prawodawcy spotkali się, aby formalnie poświadczyć zwycięstwo prezydenta Joe Bidena w wyborach w listopadzie 2020 r.

Dziewięcioosobowy panel, wykorzystując pierwsze trzy z co najmniej sześciu publicznych przesłuchań w tym miesiącu, stworzył argument, że próby udaremnienia przez Trumpa porażki są równoznaczne z bezprawnym postępowaniem wykraczającym poza zwykłą politykę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Trump wielokrotnie zaprzeczał wykroczeniu, powtarzając jednocześnie fałszywe oskarżenia, że ​​przegrał wybory z powodu powszechnego oszustwa, z którego skorzystali Demokraci. Trump i jego zwolennicy – ​​w tym kilku Republikanów w Kongresie – odrzucili grupę z 6 stycznia jako polityczną polowanie na czarownice.

Głosowanie certyfikacyjne z 6 stycznia zwróciło uwagę Trumpa i uznał to za swoją ostatnią szansę na utrzymanie prezydentury pomimo przegranej w wyborach.

Mark Short, dyrektor naczelny Benza, zeznał w nagraniu wideo, w którym Benz powiedział Trumpowi „kilka razy”, że nie ma uprawnień do zawieszenia głosowania w Kongresie na wniosek prezydenta Republiki Republikańskiej.

Prawnik Pence’a Gregory Jacob, kluczowy zwolennik teorii, oraz prawnik John Eastman przyznali, że jego plan wstrzymania postępowania Pence’a z prezydentem na dwa dni przed atakiem naruszał prawo.

Eastman argumentował, że Benz mógłby odrzucić niektóre decyzje stanowe, gdyby uważał je za nielegalne, dając Republikanom w tych stanach szansę na ogłoszenie Trumpa zwycięzcą pomimo rzeczywistej liczby oddanych głosów.

Doradcy Pence’a powiedzieli panelowi, że pomysł nie ma podstaw prawnych.

READ  Haiti: Reszta uprowadzonych misjonarzy została uwolniona przez tłum, mówi Minister Sprawiedliwości

„Pomijając te argumenty, prezydent USA zapierał dech w piersiach”, powiedział były sędzia Sądu Apelacyjnego USA J.J. Powiedział Michael Luttick, nieformalny konsultant Benza.

Powszechnie oczekuje się, że Trump ponownie będzie kandydował na prezydenta w 2024 r., a członkowie komitetu i świadkowie ostrzegają, że nie zaakceptuje porażki, niezależnie od faktycznego wyniku.

„Prawie dwa lata po tym złym dniu w styczniu 2021 r. Donald Trump i jego sojusznicy i zwolennicy są wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji” – powiedział Lutick.

Panel pokazał Eastmanowi e-mail, w którym prezydent przeprosił byłego burmistrza Nowego Jorku Rudy’ego Giulianiego, prawnika Trumpa. Eastman nigdy tego nie zrozumiał.

„Powiesić Mike’a Pence’a”

Było kilka zimnych klipów tysięcy zwolenników Trumpa schodzących na Kapitol po wiecu, w którym Trump wielokrotnie krytykował Pence’a, skandując, że Pence powinien zostać wyciągnięty z budynku lub powieszony.

O 2:24 Trump napisał na Twitterze, że podczas ataku Benz nie miał „odwagi”, by przestać liczyć.

Pracownica Trump White House, Sarah Mathews, zeznała w nagraniu wideo: „Twietując, czuł, jakby dolewał benzyny do ognia.

Przedstawiciel Pete Aguilar powiedział, że świadek powiedział Federalnemu Biuru Śledczemu, że Broad Boys, jedna z prawicowych grup zaangażowanych w atak na Kapitol, zabiłaby Pence’a, gdyby miał do nich dostęp.

Członkowie zespołu powiedzieli, że komentarze Trumpa przeciwko Pence sprowokowały tłum.

Grupa pokazała zdjęcia Benza przebywającego podczas zamieszek. Jacob, który był z Benzem w czasie ataku, powiedział, że odmówił opuszczenia budynku i nie chciał dać protestującym satysfakcji z wyciągnięcia się z budynku. „Wiceprezydent nie chce żadnej szansy, aby świat zobaczył, jak wiceprezydent opuszcza Kapitol Stanów Zjednoczonych” – powiedział.

READ  Ewakuowany z Mariupola opisuje terroryzm w bunkrach pod Hutą Azovstal | Ukraina

Atak na Kapitol opóźnił certyfikację wyborczą o kilka godzin, raniąc ponad 140 funkcjonariuszy policji i prowadząc do kilku ofiar śmiertelnych.

Nawet po tym, jak policja stłumiła atak i odbiła Kapitol, Eastman nadal wywierał presję na zespół Pence’a, aby pokonać referendum.

Eastman napisał do Jacoba o 11:44: „Pytam cię ostatni raz, wiceprezydencie, czy możesz zrobić to, o co go poprosiliśmy przez te dwa dni – zawiesić wspólną sesję i odesłać ją do stanów”. W e-mailu opublikowanym przez komisję pm.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Patricii Zengerle, Richarda Cowana i Doiny Chiacu; Dodatkowy raport Catherine Jackson; Edytowanie przez Andy’ego Sullivana i Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.