Podnosi się ropa na możliwość OPEC + odcięcie dostaw

Zdjęcie godła Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w jej siedzibie w Wiedniu, Austria, 21 sierpnia 2015. Reuters/Heinz Peter Baer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • OPEC+ spotyka się 5 września
  • Skoncentruj się na możliwym wznowieniu umowy nuklearnej z Iranem
  • Konflikt w Libii budzi obawy o dostawy
  • Dolar amerykański wzrósł do najwyższego poziomu od 20 lat

LONDYN (Reuters) – Ropa naftowa wzrosła w poniedziałek o ponad 1%, przedłużając zwyżkę z zeszłego tygodnia, ponieważ potencjalne cięcia produkcji OPEC+ i konflikt w Libii pomogły zrównoważyć silniejszego dolara amerykańskiego i słabe perspektywy wzrostu w USA.

Arabia Saudyjska, największy producent w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), w zeszłym tygodniu podniósł możliwość cięć produkcji, które według źródeł mogą zbiegać się ze zwiększonymi dostawami z Iranu, jeśli zawrze umowę nuklearną z Zachodem. Czytaj więcej

Ropa Brent wzrosła o 1,14 USD (1,1%) do 102,13 USD za baryłkę do 1332 GMT, po wzroście o 4,4% w zeszłym tygodniu. Ropa naftowa West Texas Intermediate wzrosła o 1,52 USD (1,6%) do 94,58 USD, po wzroście o 2,5% w zeszłym tygodniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Ceny ropy powoli rosną w nadziei na zmniejszenie produkcji OPEC i jego sojuszników w celu przywrócenia równowagi rynkowej w odpowiedzi na ożywienie umowy nuklearnej z Iranem” – powiedział Suganda Sachdeva, wiceprezes ds. badań towarowych w Regulatory Brooking.

OPEC+, który obejmuje OPEC, Rosję i sojuszniczych producentów, spotyka się 5 września, aby ustalić politykę.

Ropa naftowa poszybowała w górę w tym roku, a ropa Brent zbliżyła się do rekordowego poziomu 147 USD w marcu, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę zaostrzyła obawy o dostawy. Rosnące obawy o wysokie stopy procentowe, inflację i ryzyko recesji mają od tego czasu wpływ na rynek.

READ  Wyłącznie: co najmniej 1 miliard dolarów w funduszach klientów brakuje w firmie kryptograficznej FTX - źródła

Zyski ropy były ograniczone przez siłę dolara amerykańskiego, który w poniedziałek osiągnął najwyższy poziom od 20 lat po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej wskazał, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas, aby ograniczyć inflację.

„Podczas gdy silny dolar ogranicza ceny surowców, problem niedoboru na rynkach ropy prawdopodobnie nadal będzie wspierał wzrost”, powiedziała Tina Teng, analityk CMC Markets.

Niepokoje w stolicy Libii w weekend, w których zginęły 32 osoby, wzbudziły obawy, że kraj może pogrążyć się w totalnym konflikcie i zakłócić dostawy ropy naftowej z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Alexa Lawlera) Dodatkowe reportaże Mohi Narayan w New Delhi i Sonali Paul w Melbourne Edycja Davida Goodmana i Kirsten Donovan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *