Podróż na Bliski Wschód: Biden udaje się do Arabii Saudyjskiej, gdy Biały Dom przygotowuje się na spotkanie z Mohammedem bin Salmanem

Kiedy Biden przybędzie do Dżuddy w piątek, najpierw weźmie udział w formalnym spotkaniu z saudyjskim królem Salmanem, ale – biorąc pod uwagę pogarszający się stan zdrowia króla – Mohammed bin Salman, de facto władca królestwa, będzie moderował sesję roboczą. Biały Dom nie przyznał, że Biden spotka się bezpośrednio z Mohammedem bin Salmanem, dopóki harmonogram nie zostanie opublikowany w czwartek wieczorem.

Kilka tygodni temu Biden bagatelizował swoje spotkanie z następcą tronu, który według USA ukarał morderstwo dziennikarza Jamala Khashoggi. Książę koronny odmówił jakiejkolwiek roli.

„Nie spotkam się z Mohammedem bin Salmanem. Będę uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu, a on będzie jego częścią” – powiedział Biden dziennikarzom w zeszłym miesiącu.

Ale nie spotka się z innymi światowymi przywódcami na szczycie GCC+3 do soboty i piątku, a uwaga pozostanie na Saudyjczykach.

Urzędnicy Białego Domu zgodzili się, że spotkają się z ostrą krytyką, w tym ze strony członków partii Bidena, ale zdecydowali się pójść naprzód, ponieważ uznali to za bardziej praktyczną opcję, przyznając, że praca z Saudyjczykami jest znacznie łatwiejsza niż bez niej. one.

Chociaż nie oczekuje się wyraźnego ogłoszenia wzrostu produkcji ropy po opuszczeniu przez Bidena Dżuddy, urzędnicy spodziewają się ogłosić to w nadchodzących tygodniach, oprócz postępów w sprawie zawieszenia broni w Jemenie.

Wizyta robocza Bidena z Mohammedem bin Salmanem jest postrzegana jako okazja do zresetowania relacji, a urzędnicy twierdzą, że w zależności od przebiegu spotkania Biden może zacząć komunikować się z Mohammedem bin Salmanem bezpośrednio podczas rozmów, czego do tej pory odmawiał.

Prezydent wielokrotnie go bronił Jego decyzja o podróży do Arabii Saudyjskiej i spotkaniu z Mohammedem bin Salmanem, Zachowując swoją administrację, chce przewodzić w regionie, a nie tworzyć dla niego próżni Rosja I Chiny do wypełnienia. Ale podróż została poddana intensywnej kontroli, a decyzja o spotkaniu z Mohammedem bin Salmanem jest znaczącym odstępstwem od obietnicy kampanii Bidena. Arabia Saudyjska jest państwem pariasów.

Interakcje prezydenta z księciem koronnym będą podlegały intensywnej analizie – zwłaszcza jak wita się z Mohammedem bin Salmanem i czy Biden podaje mu rękę. Biały Dom starał się umniejszać znaczenie wszelkich powitań między Bidenem a MBS.

„Koncentrujemy się na spotkaniach, a nie na powitaniach” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji.

READ  Książę William mówi o swojej kontrowersyjnej trasie po Karaibach: „Dużo się nauczyliśmy”

Urzędnik powiedział: „Prezydent pozdrowi przywódców tak jak on. Nie ma specjalnych zasad dla jednego lub drugiego przywódcy. Więc wiem, że otrzymujemy to pytanie trochę, ale dla tych z nas, którzy wykonują tę pracę, to naprawdę jest – skupiamy się na istocie spotkań, a nie na specjalnych pozdrowieniach. Tak idzie. Szef do około dziesięciu wodzów i pozdrowi ich tak, jak zwykle.

Uścisk dłoni Bidena – lub nie – był pod mikroskopem Podczas tej podróży po tym, jak Biały Dom powiedział, że prezydent chce ograniczyć kontakty z innymi w związku z rozprzestrzenianiem się przenośnej alternatywy dla wariantu Covid-19 Omicron. Biden wielokrotnie odchodził od tej dyrektywy podczas swoich dwóch dni w Izraelu po tym, jak pokazał mu kilka wstrząsów po przybyciu, podsycając spekulacje, że dyrektywa z Białego Domu była wyszukaną wymówką dla Bidena, aby uniknąć uścisku dłoni z księciem koronnym. .

Biden w Arabii Saudyjskiej

Lot do Dżuddy Biały Dom był szczególnie drażliwy, odkąd zaczął się pojawiać na początku tego roku, biorąc pod uwagę obietnicę kampanii prezydenckiej, że kraj stanie się krajem „pariasów” dla morderstwa Khashoggi.
Biden zatrzymał się w czwartek Zobowiązując się do zgłaszania morderstwa Khashoggiego bezpośrednio z przywódcami Arabii Saudyjskiej, powiedział, że „zawsze” mówił o prawach człowieka i że jego poglądy na temat zabójstwa były „absolutnie jasne i pozytywne”. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN w przyszłości Z podróży, którą Biden miał zabrać Khashoggi z Mohammedem bin Salmanem.

W nocy Arabia Saudyjska potwierdziła spodziewane ogłoszenie otwarcia swojej przestrzeni powietrznej dla Israel Airlines. Biden pochwalił „historyczną decyzję”, która nastąpiła po „miesiącach konsekwentnej dyplomacji”, zauważając, że zostanie pierwszym prezydentem USA, który leci z Izraela do Arabii Saudyjskiej.

Podróż odbywa się pośród rosnących cen gazu i szalejącej inflacji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, częściowo z powodu Inwazja Rosji na Ukrainęchociaż prezydent i inni urzędnicy odrzucili bogate zasoby ropy naftowej Arabii Saudyjskiej jako główny katalizator podróży.

Wysoki rangą urzędnik administracji powiedział, że spotkania z przywódcami Arabii Saudyjskiej będą koncentrować się na wzmocnieniu trwającego rozejmu w Jemenie, współpracy technologicznej, w tym w zakresie 5G, czystej energii, globalnej infrastruktury i praw człowieka, a także omówieniu globalnych dostaw energii.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Ale urzędnik wskazał, że Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska i inni urzędnicy na Bliskim Wschodzie będą rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i że Biden będzie komunikował się ze światowymi przywódcami w celu obniżenia cen gazu.

„Myślę, że rozmowa jest naprawdę skoncentrowana, biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe, jak widzimy rzeczy? Jak postrzegamy następne sześć miesięcy i jak utrzymujemy równowagę rynków w sposób, który przyczynia się do dalszego wzrostu gospodarczego? A więc na tym skupiamy się nie tylko z Saudyjczykami, ale także z innymi producentami” .

Urzędnik dodał: „I oczywiście prezydent powiedział kilka miesięcy temu, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby obniżyć ceny. Obejmuje to emisję naszych strategicznych rezerw ropy naftowej. Obejmuje to dyplomację z innymi producentami i obejmuje oczywiście krajowe produkcja.”

Biden na Zachodnim Brzegu

Ale przed podróżą do Arabii Saudyjskiej przez większą część swojej podróży, Biden miał szereg zobowiązań we Wschodniej Jerozolimie i Zachodnim Brzegu oraz liczne ogłoszenia o finansowaniu mające na celu pomoc Palestyńczykom.

Biden spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem na Zachodnim Brzegu przed udaniem się do Arabii Saudyjskiej na mecz finałowy Z jego podróży na Bliski Wschód był ściśle monitorowany. Spotkanie z przywódcą palestyńskim nadchodzi, gdy Biden wciąż o to nawołuje Dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Chociaż mówi, że nie widzi takiego rozwiązania w „bliskim terminie”.

Biden przyznał w swoich wypowiedziach po spotkaniu z Abbasem, że takie porozumienie „wydaje się daleko idące” i że „nie dojrzał w tej chwili grunt do wznowienia negocjacji”.

Zauważył jednak również, że lepsze stosunki między Izraelem a krajami arabskimi mogą doprowadzić do rozmachu porozumienia między Izraelczykami a Palestyńczykami.

„Wierzę, że w tej chwili, kiedy Izrael poprawia stosunki ze swoimi sąsiadami w całym regionie, możemy wykorzystać ten sam impet, aby ożywić proces pokojowy między narodem palestyńskim i izraelskim” – powiedział Biden.

Biden powiedział, że zabójstwo palestyńsko-amerykańskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, która została zastrzelona podczas relacjonowania izraelskiej operacji wojskowej na Zachodnim Brzegu, jest „ogromną stratą dla podstawowej pracy polegającej na dzieleniu się historią świata z narodem palestyńskim”.

Biden wygłosił uwagi w Augusta Victoria Hospital we Wschodniej Jerozolimie, w których ogłosił, że prosi Kongres o zatwierdzenie do 100 milionów dolarów dla sieci szpitali Wschodniej Jerozolimy. Były prezydent USA Donald Trump obniżył planowane finansowanie sieci o 25 milionów dolarów podczas sprawowania urzędu.

READ  Biden planuje nowe sankcje na handel i finanse w dwóch promoskiewskich regionach

„Jest to część naszego zaangażowania we wspieranie zdrowia i godności narodu palestyńskiego”, powiedział, zwracając uwagę na „ciężkie żniwo” pandemii Covid-19 w systemie szpitalnym.

Kontynuował: „Współpracując, modlę się, aby Stany Zjednoczone pomogły złagodzić zadłużenie szpitali i wesprzeły ukierunkowaną modernizację infrastruktury oraz poważne reformy w opiece nad pacjentami, aby zapewnić długoterminową stabilność finansową”.

Spotkania następują po czwartkowej sesji z premierem Izraela Yairem Lapidem, który w piątek powiedział, że wizyta prezydenta pokazała jego „zaangażowanie w militarną i dyplomatyczną potęgę Izraela” i „poruszyła cały kraj”.

W piątek rano prezydent ogłosił również przekazanie dodatkowych 201 milionów dolarów Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na wsparcie uchodźców palestyńskich na Zachodnim Brzegu, w Gazie, Jordanii, Libanie i Libanie. SyriaWedług Białego Domu.

Biden powiedział, że Izrael jest zaangażowany we współpracę z Palestyńczykami w celu przyspieszenia wdrożenia sieci 4G w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w celu uruchomienia tej infrastruktury do końca przyszłego roku.

„Jednym z priorytetów prezydenta Bidena była odbudowa stosunków z Palestyńczykami, które poprzednia administracja zerwała” – powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział, że Biden powie Abbasowi, że Izrael zgodził się na zwiększenie dostępu do mostu Allenby, aby Palestyńczycy i inni mogli uzyskać do niego dostęp 24/7 do września. Izrael kontroluje most, który jest jedynym przejściem do Jordanii dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu.

„Ogłosi również kroki w celu budowania oddolnego wsparcia dla pokoju, w tym poprzez wsparcie współpracy i profesjonalnej wymiany między palestyńskim i izraelskim sektorem zdrowia, gdy pracują one nad budowaniem wzajemnego zaufania” – powiedział urzędnik.

Stany Zjednoczone zapewnią również dodatkowe 15 milionów dolarów pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w odpowiedzi na rosnący brak bezpieczeństwa żywnościowego spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę.

Urzędnik powiedział, że przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej Biden odwiedził również Kościół Narodzenia Pańskiego, „aby podkreślić wsparcie dla chrześcijan stojących przed wyzwaniami w całym regionie”.

Kaitlan Collins z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.