Polska oszacowała swoje straty w II wojnie światowej na 1,3 biliona dolarów i domaga się od Niemiec reparacji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Lider nacjonalistów rządzących w Polsce powiedział w czwartek, że Polska oszacowała straty Niemiec w II wojnie światowej na 6,2 biliona złotych (1,32 biliona dolarów) i powiedział, że Warszawa formalnie zażąda odszkodowania.

Niemcy, największy partner handlowy Polski i członek Unii Europejskiej i NATO, powiedział wcześniej, że wszystkie roszczenia finansowe związane z II wojną światową zostały uregulowane.

Nowe szacunki Polski przekraczają oszacowanie 850 miliardów dolarów przez prawodawcę partii rządzącej z 2019 r. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) kilkakrotnie powtarzała apele o odszkodowanie od czasu objęcia władzy w 2015 r., ale Polska formalnie nie zażądała odszkodowania.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Kwota, która została przekazana, została przyjęta najbardziej konserwatywnymi i oblężonymi metodami i będzie można ją zwiększyć” – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, lider Organizacji Prawa i Sprawiedliwości.

Wrogi stosunek do Niemiec, który PiS często wykorzystywał do mobilizowania swoich odbiorców, psuł stosunki z Berlinem. Zintensyfikował się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w związku z krytyką uzależnienia Berlina od rosyjskiego gazu i spowolnieniem pomocy dla Kijowa.

W czasie wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 tysięcy cywilów.

W 1953 roku ówcześni komunistyczni władcy Polski zrzekli się wszelkich roszczeń o reparacje wojenne pod naciskiem Związku Sowieckiego, który chciał wyzwolić z wszelkich zobowiązań Niemcy Wschodnie, także wasal Związku Sowieckiego. PiS twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie była w stanie wynegocjować godziwych rekompensat.

„Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie: kwestia odszkodowań jest zamknięta” – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ. „Polska zrezygnowała z dalszych reparacji już dawno, w 1953 roku i od tego czasu jest to wielokrotnie potwierdzane”.

READ  Ukraina wywiera presję na wycofanie sił rosyjskich

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, największej polskiej partii opozycyjnej, powiedział w czwartek, że oświadczenie Kaczyńskiego „nie dotyczy reparacji”.

„Chodzi o wewnętrzną kampanię polityczną mającą na celu odbudowanie poparcia dla partii rządzącej” – powiedział.

PiS nadal prowadzi w większości sondaży opinii publicznej, ale jego dominacja na platformie cywilnej skurczyła się w ostatnich miesiącach z powodu krytyki jego sposobu radzenia sobie z rosnącą inflacją i spowolnieniem gospodarczym.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Alana Sharlisha, Marka Strzeleckiego, Anny Lodarczak-Simczuk, Paula Florkiewicza w Warszawie, Thomasa Eskerta w Berlinie; Redakcja Alexa Richardsona i Williama McCleana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.