Ponad 50 osób zginęło w eksplozji w nielegalnej rafinerii ropy naftowej w Nigerii

Ponad 50 osób zginęło, a wiele zostało rannych w eksplozji, która wstrząsnęła nielegalną rafinerią ropy naftowej w południowo-wschodniej Nigerii, podała nigeryjska policja i urzędnicy.

Według raportu w gazecie Punch z Lagos liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 100. Poinformowano, że pożar rozprzestrzenił się na pobliskie nieruchomości.

Declan Imilumba, Komisarz ds. Informacji Stanowej Imo, powiedział, że pożar wybuchł w piątek wieczorem i szybko rozprzestrzenił się na dwa magazyny paliwa w nielegalnej rafinerii ropy naftowej, powodując „szybko rozprzestrzeniający się pożar” wewnątrz kompleksu.

Imilumba powiedział, że badana jest bezpośrednia przyczyna wybuchu oraz zakres zgonów, obrażeń i szkód.

Wiele filmów zamieszczonych w mediach społecznościowych ukazywało przerażającą scenę, w której zwęglone szczątki ludzi zostały zredukowane do szkieletów i popiołów. Associated Press nie mogła tego samodzielnie zweryfikować.

Wiele osób zginęło. – Wszyscy, którzy zginęli, byli nielegalnymi operatorami – powiedział Michael Apatam, rzecznik Dowództwa Policji Stanowej Imo.

Urzędnik powiedział, że rząd stanu Imo szuka właściciela rafinerii, w której doszło do wybuchu, i oświadczył, że jest poszukiwany.

Nielegalne rafinerie są powszechne w Nigerii, gdzie podejrzani operatorzy komercyjni często unikają regulacji i podatków, otwierając rafinerie na odległych obszarach, poza zasięgiem wzroku władz.

Nigeria jest największym producentem ropy naftowej w Afryce, ale ma bardzo niewiele sformalizowanych rafinerii, w związku z czym większość benzyny i innych paliw jest importowana, co stwarza szansę dla nielegalnych operatorów rafinerii.

READ  Setki ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z hut Azowstal 82 dni po ataku | Ukraina

Praktyka ta jest tak powszechna, że ​​wpływa na produkcję ropy naftowej w bogatym w ropę regionie Delty Nigru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.