Porsche zadebiutowało w ofercie zderzakowej za 72 miliardy dolarów

FRANKFURT (Reuters) – Porsche zadebiutowało na giełdzie w czwartek w cenie 75 miliardów euro (72,45 miliardów dolarów), po Volkswagenie. (VOWG_p.DE) Ceny akcji znajdują się na wyższym końcu przedziału, wbrew burzliwym warunkom rynkowym.

Flota zderzaków, która ma wygenerować około 19,5 miliarda euro (19,0 miliardów dolarów), pojawia się, ponieważ niestabilność na rynkach europejskich zniechęciła do sprzedaży innych akcji producentów samochodów, w tym marek luksusowych.

Wartość sprzedaży Porsche AG zbliża się do wartości sprzedaży macierzystego Volkswagena, która wynosi około 84 miliardów euro, i wyprzedza konkurentów, takich jak Ferrari. (WYŚCIG.MI).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Księgi zamknęły się w środę jednym z największych IPO w Europie i drugim co do wielkości w Niemczech od czasu Deutsche Telekom. (DTEGn.DE) Po raz pierwszy pojawił się w 1996 roku, w górnej granicy przedziału 76,50-82,50 euro ogłoszonego na początku tego miesiąca.

Akcje otworzyły się po 84,00 euro za akcję i były notowane po 82,88 euro do 0733 GMT.

Akcje w Porsche SE (PSHG_p.DE) Spadł o 5,7% na początku handlu we Frankfurcie. Akcje Volkswagena spadły o 4,9% na początku handlu we Frankfurcie.

Firmy z Europy kontynentalnej zebrały w tym roku najniższą kwotę od globalnego kryzysu finansowego z 2009 r., wynoszącą 44 miliardy dolarów, z czego tylko 4,5 miliarda dolarów pochodzi z IPO, na podstawie danych Refinitiv.

Volkswagen powiedział, że zmienność rynku była właśnie powodem, dla którego zarządzający funduszami, którzy mieli pieniądze na inwestycje, rozpaczliwie potrzebowali stabilnych i atrakcyjnych akcji, takich jak Porsche AG.

„Porsche było i pozostaje perłą Volkswagen Group”, powiedział Chris Oliver Schickentans, dyrektor ds. inwestycji w Capital, zarządzający funduszem.

„Ipo zapewniło teraz bardzo przejrzystą wartość, jaką rynek wnosi do Porsche. To oczywiście ma również pozytywny wpływ na akcjonariuszy Volkswagena”.

READ  Gaz w hrabstwie Wake kosztował średnio 3,76 USD, zainteresowani właściciele firm :: WRAL.com

W obliczu dziesiątek miliardów kosztów radykalnego przejścia na mobilność elektryczną i oprogramowanie, kierownictwo Volkswagena od dawna rozważało wprowadzenie na rynek Porsche.

Z kolei rodziny Porsche i Beech skonsolidowałyby swoją kontrolę nad producentem samochodów o 25%, a także jeden zwykły udział – z prawami głosu – w Porsche AG, skutecznie dając mu blokującą mniejszość w marce o tej samej nazwie.

W trakcie pierwszej oferty publicznej zostanie sprzedanych inwestorom do 113 875 000 akcji uprzywilejowanych bez prawa głosu.

Porsche kontra konkurenci

(1 dolar = 1,0352 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Victorii Waldursi i Emmy Victorii Farr); Pisanie autorstwa Victorii Waldursi i Mathiasa Williamsa; Montaż przez Hugh Lawsona, Richarda Boleyna i Jane Merriman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *