Powodzie w Pakistanie dotknęły 33 miliony ludzi podczas najgorszej katastrofy od dekady, mówi minister

Według Krajowego Urzędu Zarządzania Katastrofami (NDMA) od połowy czerwca w południowoazjatyckim kraju zginęło 937 osób z powodu ulewnych deszczy i powodzi.

Minister ds. Zmian Klimatu Sherry Rehman nazwała powodzie „bezprecedensową” i „najgorszą katastrofą humanitarną tej dekady”.

„Pakistan przechodzi przez ósmy cykl monsunów, podczas gdy w kraju zwykle występują tylko trzy do czterech cykli deszczu” – powiedział Fazlur Rahman. „Procenty ulewnych torrentów są przerażające”.

W szczególności podkreśliła wpływ na południe kraju, dodając, że trwają „maksymalne” działania pomocowe.

Powiedziała, że ​​NDMA, armia pakistańska i Regionalny Urząd ds. Zarządzania Katastrofami pracują, aby pomóc poszkodowanym – ale istnieje „pilna” potrzeba schronienia i pomocy ze względu na rosnącą liczbę bezdomnych i bezdomnych rodzin.

Dodała, że ​​południowa prowincja Sindh, mocno dotknięta powodzią, zażądała miliona namiotów, podczas gdy sąsiednia prowincja Beludżystan – w dużej mierze odcięta od elektryczności, gazu i internetu – poprosiła o 100 tysięcy namiotów.

„W tej chwili priorytetem Pakistanu jest katastrofa humanitarna spowodowana klimatem o epickich rozmiarach” – powiedział Rehman, wzywając społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy ze względu na „ograniczone” zasoby Pakistanu.

Mieszkańcy znajdują schronienie w prowizorycznym obozie w dystrykcie Rajanpur w pakistańskiej prowincji Pendżab 24 sierpnia.

W piątek pakistański premier Sharif poinformował międzynarodowych dyplomatów o kryzysie, zauważając, że jego kraj – znajdujący się na pierwszej linii frontu w obliczu zmian klimatycznych pomimo stosunkowo niewielkiego śladu węglowego – powinien skupić się na odbudowie w kierunku większej odporności w obliczu zmian klimatycznych.

Dotknęło to 30 milionów ludzi, powiedział osobno Reuterowi minister planowania i rozwoju Ahsan Iqbal, co stanowiłoby około 15% populacji tego południowoazjatyckiego kraju.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), w aktualizacji w czwartek, poinformowało, że deszcze monsunowe dotknęły około 3 milionów ludzi w Pakistanie, z których 184 000 zostało przeniesionych do obozów pomocy humanitarnej w całym kraju.

Ponad 900 osób zabitych przez deszcze monsunowe i powodzie w Pakistanie, w tym 326 dzieci

Finansowanie i odbudowa będą wyzwaniem dla cierpiącego na brak gotówki Pakistanu, który musi ciąć wydatki, aby zapewnić, że MFW zgodzi się na uwolnienie tak potrzebnych funduszy ratunkowych.

READ  W wyniku strzelaniny w Czarnogórze zginęło 12 osób, w tym rewolwerowiec czarna Góra

W ciągu ostatnich 24 godzin 150 kilometrów (około 93 mil) dróg zostało uszkodzonych w całym kraju, a ponad 82 000 domów zostało częściowo lub całkowicie uszkodzonych, podała w raporcie National Disaster Management Administration.

Od połowy czerwca, kiedy zaczął się monsun, ponad 3000 kilometrów (1864 mil) dróg, 130 mostów i 495 000 domów zostało uszkodzonych, zgodnie z najnowszym raportem sytuacyjnym NDMA, a liczby powtórzone w raporcie OHCA.

„Deszcz nigdy nie ustał”

Zdecydowana większość tych szkód jest w więzi.

„Bracie, deszcz nie ustał od trzech miesięcy… Żyjemy w rikszy z naszymi dziećmi, ponieważ dach naszego domu z błota przecieka” – powiedziała Reuters TV w Hajdarabadzie kobieta, która poprosiła o nieujawnianie jej nazwiska. województwo. Drugie co do wielkości miasto.

Siły armii rozdają żywność i zaopatrzenie przesiedleńcom w obozie pomocy humanitarnej w dystrykcie Jamshoro w południowym Pakistanie 24 sierpnia.

„Gdzie idziemy? Rynny są przepełnione, a podwórko pełne nieczystości. Nasze domy i zaułki zamieniły się w pływający kosz na śmieci” – powiedziała, siedząc z trójką swoich dzieci w rikszy.

OCHA ostrzegła również, że w kilku obszarach Pakistanu pojawiły się ostrzeżenia dotyczące powodzi, przepływów rzek i osunięć ziemi, a w ciągu najbliższych dwóch dni spodziewane są ulewne deszcze również w większości części kraju.

Rahman powiedział, że opady deszczu w prowincji Sindh wzrosły w tym miesiącu o 784% w stosunku do średniej z sierpnia, a dotknięte zostały 23 obszary.

Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest sąsiedni Beludżystan, gdzie stolica prowincji Quetta została w dużej mierze odcięta od elektryczności, gazu i internetu.

Rahman dodał, że opady deszczu w prowincji wzrosły o prawie 500%, co doprowadziło do zawieszenia dostaw energii elektrycznej i gazu w większości dystryktów Quetta od czwartku rano, według władz prowincjonalnych ds. zarządzania klęskami żywiołowymi.

Poważne awarie miejskich usług komórkowych, internetowych i stacjonarnych spowodowały problemy w operacjach ratunkowych, co skłoniło rząd Beludżystanu do zwrócenia się o pomoc do armii pakistańskiej w działaniach ratunkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *