PPI lipiec 2022: Inflacja hurtowa spada o 0,5%

Ceny hurtowe spadły w lipcu po raz pierwszy od dwóch lat, ponieważ niższe ceny energii spowolniły tempo inflacji, podało w czwartek Biuro Statystyki Pracy.

Indeks cen producentów, który mierzy otrzymane ceny produktów na popyt końcowy, spadł o 0,5% od czerwca, pierwszy miesięczny spadek od kwietnia 2020 r., następnego miesiąca. COVID-19 Została ogłoszona pandemią. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się wzrostu o 0,2%.

W ujęciu rocznym indeks wzrósł o 9,8%, najniżej od października 2021 r. Dla porównania, w czerwcu o 11,3% i rekordowo o 11,7% w marcu.

Większość spadku pochodziła z energii, która spadła o 9% na poziomie hurtowym i stanowiła 80% całkowitego spadku cen surowców, które spadły o 1,8%. Indeks usług wzrósł o 0,1%.

Wyłączając żywność, energię i usługi handlowe, wskaźnik cen producentów wzrósł w lipcu o 0,2%, mniej niż oczekiwano 0,4%. Bazowy PPI wzrósł o 5,8% rok wcześniej.

Dane te pojawiły się dzień po tym, jak Indeks Cen Konsumpcyjnych pokazał, że inflacja w lipcu pozostała bez zmian pomimo wzrostu o 8,5% rok temu. Spadek CPI odzwierciedlał również spadek cen energii, w wyniku którego ceny na dystrybutorze spadły poniżej 4 USD za galon po tym, jak latem osiągnęły rekordowy poziom nominalny powyżej 5 USD.

„Ceny chłodnicze opłacane przez producentów zwiastują dalszy zastój cen konsumpcyjnych, ponieważ ceny producentów rosną coraz bardziej w rurociągach inflacyjnych”, powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LBL Financial. „Spodziewamy się, że ceny producentów spadną wraz z poprawą łańcuchów dostaw. Może upłynąć nawet trzy miesiące, zanim ulepszone łańcuchy dostaw wpłyną na ceny dla konsumenta końcowego”.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej uważnie obserwują dane o inflacji w poszukiwaniu wskazówek na temat stanu gospodarki po ponad roku zmagań z wysoką inflacją.

Przed złagodzeniem w lipcu ubiegłego roku ceny utrzymywały się na najwyższym poziomie od ponad 40 lat. Problemy z łańcuchem dostaw, nierównowaga popytu oraz duża ilość bodźców fiskalnych i monetarnych związanych z pandemią spowodowały wzrost rocznej stopy CPI powyżej 9%, znacznie powyżej długoterminowego celu Fed na poziomie 2%.

READ  Twitter jest gotowy na potencjalną batalię prawną z Elonem Muskiem

Dane z tego tygodnia mogą dać Rezerwie Federalnej powód do wycofania się z podwyżek stóp procentowych, które następowały w kolejnych podwyżkach o 0,75 pkt proc. w czerwcu i lipcu. Rynki wyceniają teraz we wrześniu ruch o 0,5 punktu procentowego.

Oddzielny raport Departamentu Pracy z czwartku wykazał, że tygodniowe wnioski o bezrobocie wyniosły 262 000 w tygodniu kończącym się 6 sierpnia, co stanowi wzrost o 14 000 w porównaniu z poprzednim tygodniem, pomimo niższego o 2 000 szacunkowych danych.

Roszczenia wzrosły w ostatnich tygodniach na znak poprawy na historycznie napiętym rynku pracy. Roszczenia kontynuowane wzrosły z 8000 do 1,43 mln.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.