Premier Japonii oferuje wsparcie Ukrainie, podczas gdy Xi popiera Rosję

KIJÓW, Ukraina (AP) – premier Fumio Kishida złożył niespodziewaną wizytę we wtorek w Kijowie, kradnąc globalną uwagę swojego azjatyckiego rywala, prezydenta Chin Xi Jinpinga, który spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić pokojową propozycję Pekinu dla Ukrainy. które kraje zachodnie już skrytykowały.

Dwie wizyty, oddalone od siebie o 800 km (500 mil), uwydatniły reperkusje 13-miesięcznej wojny dla międzynarodowej dyplomacji, w której kraje stoją za Moskwą lub Kijowem. Dzieje się tak tuż po tygodniu, w którym zarówno Chiny, jak i Japonia odniosły sukcesy dyplomatyczne, które wzmocniły ich politykę zagraniczną.

Po rozmowach z Xi prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że chiński plan pokojowy może stanowić podstawę do uregulowania walk na Ukrainie, gdy Zachód będzie na to gotowy, ale dodał, że zachodni sojusznicy Kijowa nie wykazali nim zainteresowania.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że jakikolwiek plan pokojowy pochodzący ze spotkania Putin-Xi byłby nie do przyjęcia dla Waszyngtonu, ponieważ tylko ratyfikowałby okupację terytorialną Moskwy i dałby Rosji czas na zaplanowanie nowej ofensywy.

„Wygląda na to, że Zachód już zamierza walczyć z Rosją do końca Ukrainy” – powiedział Putin, odnosząc się do brytyjskiego planu zaopatrzenia Ukrainy w pociski do czołgów zawierające zubożony uran. „Jeśli tak się stanie, Rosja odpowiednio zareaguje, biorąc pod uwagę, że kolektywny Zachód zaczął używać broni z komponentem nuklearnym”.

Nie doprecyzował. Putin od czasu do czasu ostrzegał, że Rosja użyje wszelkich dostępnych środków, w tym potencjalnej broni nuklearnej, aby się bronić, ale od czasu do czasu wycofuje się z takich gróźb.

Pekin twierdzi, że jest neutralnym mediatorem w wysiłkach pokojowych Ukrainy, a Xi powtórzył we wtorek po rozmowach z Putinem, że Chiny opowiadają się za „pokojem i dialogiem” w celu rozwiązywania sporów.

„Stosujemy pryncypialne i obiektywne stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie w oparciu o cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedział Xi, dodając, że chiński plan ma na celu „promowanie pokoju i aktywne wznowienie rozmów”.

Po rozmowach Putin powiedział, że wspólne deklaracje Rosji i Chin „w pełni odzwierciedlają szczególny charakter stosunków rosyjsko-chińskich, które osiągnęły najwyższy poziom w historii i są przykładem prawdziwego, wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy”.

READ  Iran zaprzecza zarzutom, że dostarczał drony do Rosji

Kishida, który będzie przewodniczył szczytowi G7 w maju, spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w stolicy Ukrainy, zbiegając się z drugim dniem rozmów Xi z Putinem w stolicy Rosji.

Kishida okaże „szacunek dla odwagi i cierpliwości narodu ukraińskiego, który staje w obronie swojej ojczyzny pod przywództwem prezydenta Zełenskiego oraz okaże solidarność i niezachwiane poparcie dla Ukrainy jako prezydenta Japonii i przewodniczącego Grupy Siedmiu”. — poinformowało japońskie MSZ.

Kishida odwiedził kościół w Puszy, mieście pod Kijowem, które stało się symbolem rosyjskich okrucieństw wobec ludności cywilnej, i złożył kwiaty w tamtejszym kościele w intencji ofiar.

„Podczas tej wizyty w Butcha” – powiedział – „głęboko oburza mnie okrucieństwo”. „Chciałbym reprezentować naród japoński i złożyć najgłębsze kondolencje tym, którzy stracili bliskich i zostali ranni w wyniku tego brutalnego czynu”.

Ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel napisał na Twitterze o „dwóch bardzo różnych partnerstwach między Europą a Pacyfikiem”, które rozwinęły się we wtorek.

„Kishida opowiada się za wolnością, a Xi za zbrodniarzem wojennym” – powiedział Emanuel, odnosząc się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego z zeszłego tygodnia o wydaniu nakazu aresztowania Putina, mówiąc, że chce on być ścigany za porwanie tysięcy ludzi. Dzieci z Ukrainy.

Sojusznicy Kijowa obiecują większe wsparcie. Waszyngton przyspiesza dostawę czołgów Abrams na Ukrainę, aby wysłać starszą, odnowioną wersję, która mogłaby być gotowa szybciej, poinformowali amerykańscy urzędnicy we wtorek The Associated Press. Urzędnicy, którzy prosili o zachowanie anonimowości, ponieważ plan nie został jeszcze ogłoszony, powiedzieli, że celem jest dostarczenie dwóch 70-tonowych gigantów do strefy działań wojennych w ciągu ośmiu do dziesięciu miesięcy.

Putinowi zależy na pokazaniu, że ma wielkiego sojusznika, a także na znalezieniu rynku zbytu dla rosyjskich produktów energetycznych w ramach zachodnich sankcji.

Przemawiając we wtorek podczas rozmów z udziałem wyższych urzędników z obu krajów, Putin powiedział, że chce rozszerzyć dwustronne stosunki gospodarcze, zauważając, że rosyjsko-chińska wymiana handlowa wzrosła w zeszłym roku o 30% do 185 miliardów dolarów i oczekuje się, że przekroczy 200 miliardów dolarów w tym roku.

READ  Oczekuje się, że Ukraina zbliży się do kandydatury UE: aktualizacje na żywo

Powiedział, że Rosja jest „gotowa sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu chińskiej gospodarki na zasoby energetyczne” poprzez zwiększenie dostaw ropy i gazu, oferując jednocześnie długą listę innych obszarów współpracy gospodarczej i kulturalnej, w tym przemysł lotniczy, stoczniowy i inne branże zaawansowanych technologii. sektory.

Xi powiedział, że jego celem jest „wzmocnienie koordynacji i interakcji” z Rosją, dodając, że pomoże to „dobrobytowi i odrodzeniu Chin i Rosji”.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Ryabkow oskarżył NATO o dążenie do zdobycia dominującej potęgi wojskowej na świecie i powiedział, że Moskwa próbuje temu zapobiec.

„Dlatego rozszerzamy naszą współpracę z Chinami, także w dziedzinie bezpieczeństwa” – powiedział.

W innych wydarzeniach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek w Brukseli, że zachodni urzędnicy „widzieli pewne oznaki”, że Putin również chce śmiercionośnej broni z Chin, chociaż nie ma dowodów na to, że Pekin zgodził się na jego prośbę.

„Chiny nie powinny udzielać śmiercionośnej pomocy Rosji” – powiedział Stoltenberg. Poparłoby to tylko nielegalną wojnę i przedłużyłoby wojnę. „

Podczas spotkania z rosyjskim premierem Michaiłem Miszustinem Xi powiedział, że zaprosił Putina do odwiedzenia Chin jeszcze w tym roku na spotkanie na wysokim szczeblu regionalnej chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, która ma na celu rozszerzenie wpływów Pekinu poprzez projekty współpracy gospodarczej.

Zarówno Moskwa, jak i Pekin uniknęły międzynarodowego potępienia za przestrzeganie praw człowieka. Chiński rząd został powszechnie potępiony za rzekome okrucieństwa wobec muzułmańskich Ujgurów w dalekim zachodnim regionie kraju, Xinjiangu. Zarzuty obejmują ludobójstwo, przymusową sterylizację i masowe aresztowania prawie miliona Ujgurów. Pekin odrzucił zarzuty.

Japoński kanał telewizji publicznej NTV pokazał Kishidę wsiadającą do pociągu z Polski do Kijowa. Jego podróż ma miejsce zaledwie kilka godzin po spotkaniu z premierem Indii Narendrą Modi W New Delhi, tydzień po wybuchu szczytu Z prezydentem Korei Południowej Yoon Sok Yoelem.

W New Delhi Kishida wezwała kraje rozwijające się i globalne Południe do zabrania głosu w obronie międzynarodowego porządku opartego na zasadach i do pomocy w powstrzymaniu rosyjskiej wojny.

READ  Rosja uderza w ukraiński port Morza Czarnego pomimo umowy zbożowej

Japonia, która ma spory terytorialne o wyspy zarówno z Chinami, jak i Rosją, jest szczególnie zaniepokojona bliskimi stosunkami między Pekinem a Moskwą, które przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Japonii.

Dyplomatyczna wyprawa Pekinu nastąpiła po niedawnym sukcesie w wynegocjowaniu porozumienia między Iranem a jego głównym wrogiem na Bliskim Wschodzie, Arabią Saudyjską, w celu przywrócenia stosunków dyplomatycznych po latach napięć. Posunięcie to pokazało wpływy Chin w regionie, w którym Waszyngton od dawna jest głównym graczem zagranicznym.

Kishida był jedynym przywódcą G7, który nie odwiedził Ukrainy i znajdował się pod wewnętrzną presją, aby to zrobić. Prezydent USA Joe Biden wybrał podobną trasę, odwiedzając Kijów w zeszłym miesiącu, przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji.

Kishida, pierwszy powojenny japoński przywódca, który wkroczył do strefy działań wojennych, otrzymał w styczniu zaproszenie Zełenskiego do odwiedzenia Kijowa.

Ze względu na swoje pacyfistyczne zasady wsparcie Japonii dla Ukrainy ograniczało się do sprzętu, takiego jak hełmy, kamizelki kuloodporne i drony, oraz pomocy humanitarnej, w tym generatorów.

Japonia przekazała Ukrainie ponad 7 miliardów dolarów, przyjmując ponad 2000 wysiedlonych Ukraińców i pomagając im w uzyskaniu pomocy mieszkaniowej, pomocy w znalezieniu pracy i edukacji, co jest rzadkim posunięciem w kraju znanym z surowej polityki imigracyjnej.

Tokio dołączyło do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich w karaniu Rosji za inwazję i udzielaniu Ukrainie pomocy humanitarnej i gospodarczej. Z drugiej strony Chiny odmówiły potępienia agresji Moskwy i skrytykowały zachodnie sankcje wobec Moskwy, oskarżając NATO i Waszyngton o sprowokowanie działań militarnych Putina.

Japonia szybko zareagowała, ponieważ obawia się potencjalnego wpływu wojny w Azji Wschodniej, gdzie chińska armia stała się bardziej asertywna i zwiększyła napięcia w związku z samorządnym Tajwanem, który Pekin uważa za swoje terytorium.

W Pekinie rzecznik MSZ Wang Wenbin powiedział o podróży Kishidy do Kijowa: „Mamy nadzieję, że Japonia zrobi więcej rzeczy, aby złagodzić sytuację, a nie odwrotnie”.

___

Współpracowali pisarze prasowi Mary Yamaguchi w Tokio i Lolita C. Baldur w Waszyngtonie.

___

Śledź relację AP z Ukrainy na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *