Premier Mali Chogoel Maiga narzuca lekarzowi „przymusowy odpoczynek” | Aktualności

Biuro Maigi poinformowało, że Maiga cierpi na wypalenie po 14 miesiącach pracy bez przerwy.

Gabinet premiera Mali, Chogoela Maigi, powiedział, że po miesiącach intensywnych wysiłków lekarz w sobotę odpoczywał.

„Po 14 miesiącach nieprzerwanej pracy premier, szef rządu Chogoel Kokala Maiga został umieszczony przez swojego lekarza na przymusowym odpoczynku” – podało w sobotę jego biuro na swoim profilu na Facebooku.

„On wznowi swoją działalność w przyszłym tygodniu, jeśli Bóg pozwoli” – dodano w oświadczeniu.

Konsultant cytowany przez agencję informacyjną Reuters zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom mediów w paryskim magazynie Jeune Afrique, że Maiga została zabrana do szpitala po udarze mózgu.

Rządzący w Mali rząd wojskowy mianował byłego przywódcę opozycji premierem rządu tymczasowego, którym kieruje, w czerwcu zeszłego roku, po wojskowym zamachu stanu w sierpniu 2020 roku.

Maiga była jednym z najgłośniejszych głosów rządu w jego częstej debacie publicznej z sąsiadami z Afryki Zachodniej i partnerami międzynarodowymi, którzy krytykowali jego współpracę wojskową z rosyjskimi najemnikami i powtarzające się opóźnienia w wyborach.

ECOWAS, główny blok polityczny i gospodarczy Afryki Zachodniej, naciska na Mali, by dotrzymało zobowiązania do przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych po zamachu wojskowym w sierpniu 2020 r. Nowe przywództwo obiecało zorganizowanie demokratycznych wyborów w 2024 r.

Maiga wielokrotnie potępiał Francję za „porzucenie” Mali w walce z grupami zbrojnymi w kraju, który był centrum krwawej 10-letniej kampanii prowadzonej przez grupy zbrojne w regionie.

Wcześniej w sobotę misja pokojowa ONZ w Mali ogłosiła, że ​​w poniedziałek wznowi rotację wojsk liczących około 12 000 żołnierzy, miesiąc po tym, jak zawiesiła władze malijskie i oskarżyła zagranicznych żołnierzy o wjazd do kraju bez pozwolenia.

Powiedziała, że ​​wznowią rozmowy z przedstawicielami misji, znanej jako MINUSMA, na temat koordynacji rozmieszczenia wojsk.

Napięcia między Mali a ONZ wzrosły od czasu, gdy władze malijskie w zeszłym miesiącu zatrzymały 49 żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej, w tym członków sił specjalnych.

READ  Jackson Hole, Hongkong odwołuje poranną sesję po ostrzeżeniu o tajfunie

Mali powiedział, że żołnierze z Wybrzeża Kości Słoniowej nie mieli odpowiedniego pozwolenia na przyjazd do Mali i oskarżyli ich o to, że są najemnikami.

Rzecznik MINUSMA powiedział agencji Reuters w sobotę, że misja i władze finansowe uzgodniły uproszczone procedury rotacji i że wniosek misji o wznowienie rotacji został przyjęty.

Stosunki między Mali a krajami wysyłającymi wojska pozostają napięte. W piątek Niemcy poinformowały, że zawieszają swoją wojskową misję rozpoznawczą, która zapewnia informacje wywiadowcze Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej ONZ w Mali (MINUSMA), po tym, jak władze malijskie wstrzymały pozwolenia na lot.

Minister spraw zagranicznych Mali zaprzeczył na Twitterze, że rząd to zrobił i wezwał Niemcy do trzymania się nowego mechanizmu zgody na rotację wojsk.

Zachodnie mocarstwa wielokrotnie krytykowały rosyjskich najemników pracujących dla kontrowersyjnej rosyjskiej Grupy Wagnera rozmieszczonej w Mali.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian oskarżył najemników o grabież środków finansowych w zamian za ochronę rządu wojskowego.

Część społeczeństwa postrzega Rosję jako bardziej efektywnego sojusznika w walce z grupami zbrojnymi. W lutym tysiące antyfrancuskich demonstrantów, wymachując rosyjskimi flagami i paląc tekturowe wycinanki francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, zebrały się na ulicach stolicy, Bamako, by kibicować wydaleniu ambasadora Francji.

Stosunki między Mali a jego byłym kolonizatorem pogorszyły się w styczniu, kiedy rząd wojskowy wycofał się z porozumienia o zorganizowaniu wyborów w lutym i zaproponował utrzymanie władzy do 2025 roku.

Tymczasowy rząd Maigi zapowiedział, że w 2024 r. przeprowadzi wybory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *