Premier Ranil Wickremesinghe mówi, że Sri Lanka jest „bankrutem”

Wickremesinghe powiedział prawodawcom, że negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym mające na celu ożywienie „załamanej” gospodarki tego kraju są „trudne”, ponieważ 22-milionowy kraj południowoazjatycki przystąpił do rozmów jako bankrut, a nie kraj rozwijający się.

„Teraz uczestniczymy w negocjacjach jako kraj upadły. Dlatego musimy stawić czoła sytuacji trudniejszej i bardziej złożonej niż poprzednie negocjacje” – powiedział Wickremesinghe w parlamencie.

Dodał: „Z powodu bankructwa, przez które przechodzi nasz kraj, musimy osobno przedłożyć plan utrzymania naszego zadłużenia (Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu)”. „Tylko kiedy są zadowoleni z tego planu, możemy osiągnąć porozumienie na poziomie personelu. To nie jest prosty proces”.

Sri Lanka znajduje się w samym środku najgorszego kryzysu finansowego od siedmiu dekad, po tym, jak jej rezerwy walutowe spadły do ​​rekordowych poziomów, a dolary kończą się na opłacenie podstawowych towarów importowanych, w tym żywności, leków i paliwa.

Szkoły zostały zawieszone, a paliwo ograniczono do podstawowych usług. W wielu dużych miastach, w tym w handlowej stolicy Kolombo, setki godzin stoją w kolejkach po paliwo, czasami wpadając na policję i wojsko.

Minister energetyki Sri Lanki Kanchana Wijesekera powiedział w niedzielę, że krajowi pozostało mniej niż jeden dzień paliwa.

„Jeśli chodzi o paliwo i żywność, nasz kraj musiał w pewnym momencie zmierzyć się z tym kryzysem. Paliwa było mało. Ceny żywności wzrosły” – powiedział, dodając, że międzynarodowe kryzysy, takie jak Wojna Rosji na Ukrainie To pogorszyło sytuację.

„Z powodu ostatnich globalnych kryzysów sytuacja ta stała się jeszcze bardziej dotkliwa i my, którzy byliśmy na patelni, wpadliśmy do pieca” – powiedział Wijesekera.

We wtorek premier Wickremesinghe powiedział, że ma nadzieję, że raport na temat restrukturyzacji i zrównoważonego zadłużenia zostanie przedłożony MFW do sierpnia. Po osiągnięciu porozumienia, powiedział Wickremesinghe, zostanie przygotowany kompleksowy czteroletni program pomocy pożyczkowej.

Jego przemówienie w parlamencie zostało przerwane przez opozycyjnych deputowanych skandujących „Gotha go home” – nawiązanie do obecnego prezydenta Gotabayi Rajapaksy.

READ  Australia chce „pełnego śledztwa” w sprawie incydentu z chińskim laserem – Morrison

Od miesięcy wielu mieszkańców Sri Lanki wzywa Rajapaksę do rezygnacji z powodu oskarżeń o niegospodarne zarządzanie.

Do końca tego roku, jak powiedział Wickremesinghe, inflacja wzrośnie do 60%.

„To będzie trudna i gorzka podróż” – powiedział Wickremesinghe. „Ale możemy czuć się komfortowo pod koniec tej podróży. Można dokonać postępu”.

Brytyjski rząd powiedział we wtorek, że odradza wszystkim podróżowanie na Sri Lankę poza niezbędnymi ze względu na wpływ kryzysu gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.