W 1995 roku John Leonard był 20-letnim studentem pierwszego roku college’u w pobliżu Seattle, trenował piłkę nożną niższej ligi na boku i marzył o przyszłości w biznesie. Wtedy pusta butelka po napojach zmieniła jego życie na zawsze.
Niezwykła podróż Leonarda jest tematem nowego Netflixa Serial dokumentalny „Gdzie jest moja Pepsi?” Premiera czwartek. Przygląda się, jak zmierzył się z jedną z największych korporacji na świecie w dziwacznym programie nakręconym w reklamie telewizyjnej.
W połowie lat 90. szalały wojny coli. Spróbuj Pokolenie X jest wyczerpane Aby wybrać ją zamiast Coca-Coli, Pepsi wprowadziło koncepcję Pepsi Points, które można wymienić na towary. Po latach wzniosłych haseł reklama nagle stała się dosadna: „Pij Pepsi i rób swoje. ”
Napój fontannowy dał ci jeden punkt, dwulitrowa butelka – dwa punkty, a 12-pak był wart pięć punktów. Nagrody obejmowały czapki z daszkiem (60 punktów) i koszulki (80 punktów) oraz kilka dużych biletów, takich jak rowery górskie (tysiące). Optymistyczna reklama telewizyjna posunęła się nawet do ogłoszenia możliwości zdobycia wojskowego harriera za 7 mln punktów.
Reklama komiksowa nie zawierała żadnego zastrzeżenia, drobnego druku ani informacji prawnej mówiącej widzom, że to tylko żart. Leonard ma już obsesję na punkcie zdobycia wystarczającej liczby punktów, aby dostać się do myśliwca.
„Zacząłem myśleć:„ Jak możesz naprawdę sprawić, by to zadziałało ”- powiedział Leonard. „Ale nie mogę tego zrobić. I musiałem znaleźć szalonego partnera w transakcji. Na szczęście spotkałem kogoś, kto pasował do rachunku.”
plan
Skontaktował się z Toddem Hoffmanem, starym przyjacielem, który odniósł już wielki sukces w biznesie. Obaj spotkali się na wyprawie alpinistycznej, a Hoffmann uważał się za profesjonalnego mentora Leonarda. Kiedy młodszy mężczyzna ogłosił swoje ambicje związane z Pepsi, Hoffman powiedział, że jest w środku.
Powiedział, że pomoże mu zdobyć samolot i razem stworzą firmę, która czarteruje i dzierżawi samoloty na pokazy lotnicze, kręcenie filmów i inne imprezy. Aby upewnić się, że ich ambicje są koszerne, Leonard wskoczył na telefon do Boeinga i Pentagonu, pytając – pod pozorem szkolnego projektu – czy cywil może rzeczywiście posiadać Harriera.
Rzecznik Pentagonu Ken Bacon powiedział młodemu biznesmenowi, że dopóki samolot nie jest uzbrojony i nie ma technologii zagłuszania radarów, odpowiedź brzmi „tak”.
Hoffman poprosił Leonarda o sporządzenie szczegółowego biznesplanu i zabrali się do pracy. Rzeczywiście, zebranie 7 milionów okazało się niczym innym jak męką.
Pierwszym pomysłem Leonarda był rabunek za butelki, który wymagał sześciu magazynów, wielu ciężarówek i zespołu kierowców do kupowania i przechowywania butelek przez okres miesięcy. Szacunkowy koszt wyniósł 3,4 miliona dolarów i wymagałby 16 milionów drinków. Hoffmann wysłał swojego młodego ucznia do deski kreślarskiej.
Następnie, przeglądając katalog Pepsi w sklepie niedaleko jego domu, Leonard znalazł lukę w drobnym druku. Dodała, że punkty Pepsi można kupić po dziesięć centów za sztukę.
Tak po prostu, plan Leonarda w końcu — i po prostu — rozwinął skrzydła.
Wszystko, co stało na przeszkodzie jego marzeniom, to czek na 700 008,50 $ — dokładna liczba, biorąc pod uwagę, ile punktów pepsi mieli już obaj — co Hoffman szczęśliwie wypisał.
Po tygodniach niespokojnego oczekiwania czek został odesłany z powrotem z notatką z centrali Pepsi, w której powiedziano parze, że umieszczenie samolotu Harriera w reklamie było niczym więcej niż żartem. Z powodu kłopotów otrzymali kilka kuponów na darmowy napój bezalkoholowy.
Ani Leonard, ani Hoffmann nie byli skłonni odmówić odpowiedzi. Werbują prawnika z Miami, Larry’ego Shantza, do wysłania listu z żądaniem, aby Pepsi wykonała ich układ.
Schantz nie zdążył nawet wysłać listu, gdy gigant napojów bezalkoholowych pozwał w Nowym Jorku w 1996 roku, prosząc sąd o wydanie deklaratywnego orzeczenia stwierdzającego, że nie ma obowiązku dostarczania Leonardowi i Hoffmanowi harriera. .
Prezenter Michael Avenatti i doświadczenie
Schantz pospieszył się i szybko wystosował powództwo wzajemne, argumentując po prostu, że Pepsi była zobowiązana do wyprodukowania samolotu, jak wyraźnie stwierdzono, biorąc pod uwagę brak drobnego druku lub zastrzeżeń w reklamie.
Jednocześnie firma zaczęła wykazywać oznaki niepewności w swoich reklamach. W serialu dokumentalnym Michael Baty, ówczesny dyrektor kreatywny BBDO Worldwide, agencji reklamowej, która stworzyła kampanię PepsiCo, ujawnił, że zaniepokojeni dyrektorzy poprosili go o ponowne sprawdzenie reklamy.
Za pierwszym razem zmienili liczbę punktów potrzebnych do zabezpieczenia wolnego samolotu z 7 000 000 na 700 000 000 – najbardziej absurdalna liczba, którą Patty powiedział, że pierwotnie zaproponował. Druga wersja przyniosła teraz wysoką liczbę, po której nastąpił „Just Kidding”.
Patty mówi, że zmiany były „przyznaniem się do winy”.
Niedługo potem Pepsi zaoferował Leonardowi i Hoffmanowi ugodę w wysokości 750 000 dolarów, ale Leonard odmówił. Chciał tego cholernego samolotu.
„Teraz oczywiście [I would have settled]powiedział Leonard. „Ale wciąż odszedłem od faktu, że miałem wtedy hucpę, aby dojść do tego wniosku. Prawdopodobnie nie była to najmądrzejsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem w życiu. „
Młody gorący strzał Adwokat, który zostanie wymieniony, to Michael Avenatti Dołączyli do ich sprawy, a on przez krótki czas zajmował się relacjami z mediami w tej sprawie.
„Myślałem, że moglibyśmy wsiąść do samolotu” — mówi Avenatti w filmie dokumentalnym. Musielibyśmy wywrzeć presję publiczną, stosując agresywne środki PR. Prasa sądowa w komplecie z mediami.
W końcu sędzia orzeka dla PepsiComówiąc, że nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy, że Harrier można zdobyć, zdobywając punkty nagrody Pepsi.
„Sędzia wymyślił tego rodzaju rażący wyrok – arogancki, arogancki” – powiedział Hoffman.
Chociaż nigdy nie dostali samolotu – ani pełnej ugody – Leonard i Hoffman wywarli wpływ, zapoczątkowując erę, w której zrzeczenie się odpowiedzialności stało się integralną częścią wielu reklam.
„Dwadzieścia pięć lat później wszyscy uczą się tego na studiach prawniczych” – powiedział dyrektor Andrew Renzi w rozmowie z „The Post”. „Można argumentować, że była to prawdopodobnie największa rzecz, jaka wydarzyła się podczas wojen coli. Reklama zmieniła się na zawsze”.
Hoffman jest na emeryturze i od jesieni 2021 roku walczy z rakiem. Wkrótce planuje pięciotygodniową podróż do Indii, gdzie nie będzie robił nic poza odkrywaniem i przygodami.
Leonard mieszka teraz w Waszyngtonie z żoną, dwójką dzieci i trzecim w drodze. Nadzoruje organy ścigania i służby ratownicze dla National Park Service.
Powiedział: „Zwlekam”. „Albo ujmijmy to ładnie i powiedzmy, że późno rozkwitam”.
„Guru Internetu. Przedsiębiorca. Znawca muzyki. Przyjazny ewangelista kawy”.