Prezydent Chin Xi Jinping otwiera Zjazd Partii przemówieniem na temat Tajwanu, Hongkongu i zerowego COVID-19


Hongkong
CNN

chiński Lider Xi Jinping Przysiągł, że w niedzielę poprowadzi Chiny przez poważne wyzwania w kierunku ich narodowego odmłodzenia, realizując nacjonalistyczną wizję, która postawiła je na kursie kolizyjnym z Zachodem.

Przemawiając na otwarciu XX Zjazd PartiiPrzygotowując się do zapewnienia normatywnej trzeciej kadencji u władzy, Xi przybrał pewny ton, podkreślając rosnącą potęgę i wpływy Chin w ciągu pierwszej dekady u władzy.

Wielokrotnie podkreślał jednak zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoi kraj.

Opisując ostatnie pięć lat jako „bardzo niezwykłe i niezwykłe”, Xi powiedział, że rządząca Partia Komunistyczna poprowadziła Chiny przez „ponurą i złożoną sytuację międzynarodową” oraz „ogromne zagrożenia i wyzwania, które pojawiają się jedno po drugim”.

Pierwszymi wyzwaniami, o których wspomniał Xi, była pandemia Covid-19, Hongkong A Tajwan – Wszystko to twierdziło, że Chiny wyszły ze zwycięstwa.

Xi powiedział, że chiński rząd „chronił życie i zdrowie ludzi” przed COVID-19, odwrócił Hongkong od „chaosu do rządzenia” i przeprowadził „poważne walki” przeciwko „siłom niepodległościowym” na wyspie Tajwan, autonomicznym kraju. Demokracja Pekin twierdzi, że jest jego terytorium, chociaż nigdy go nie kontrolował.

Win Te-sung, profesor nauk politycznych w programie Taiwan Studies Program na Australian National University, powiedział, że decyzja Xi, by odnieść się do kwestii Tajwanu na początku swojego przemówienia, była odejściem od poprzedniej retoryki i oznaczała „nową pilną potrzebę postępu w sprawie Tajwanu”. ”

Xi wywołał najgłośniejsze i najdłuższe oklaski od około 2300 ręcznie wybranych delegatów w Wielkiej Hali Ludowej, kiedy w późniejszym przemówieniu ponownie mówił o Tajwanie.

Powiedział, że Chiny będą „walczyć o pokojowe zjednoczenie” – ale dał ponure ostrzeżenie, mówiąc: „nigdy nie obiecujemy, że zrezygnujemy z użycia siły i nie zastrzeżemy możliwości podjęcia wszelkich niezbędnych środków”.

„Koła historii toczą się w kierunku ponownego zjednoczenia Chin i odmłodzenia chińskiego narodu” – powiedział Xi z gromkimi brawami.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Xi podkreślił także „szybkie zmiany w sytuacji międzynarodowej” – zawoalowane odniesienie do napiętych stosunków między Chinami a Zachodem, zaostrzonych przez milczące poparcie Pekinu dla Moskwy po Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Powiedział, że Chiny „zajęły wyraźne stanowisko przeciwko hegemonii i polityce siły” i „nigdy nie zachwiały się” w przeciwstawianiu się unilateralizmowi i „zastraszaniu” – co jest wyraźnym ciosem w to, co Pekin postrzega jako światowy porządek pod przewodnictwem USA i którym powinien być. zdemontowany.

Wyjaśniając ogólne trendy na następne pięć lat, Xi powiedział, że Chiny skoncentrują się na „wysokiej jakości edukacji” i innowacjach, aby „odnowić wzrost” w dotkniętej kryzysem gospodarce kraju. W uwagach, które pojawiły się zaledwie kilka miesięcy po niszczycielskim rozprawie z krajowym sektorem prywatnym i głównymi firmami technologicznymi, powiedział, że Chiny „przyspieszą wysiłki na rzecz osiągnięcia większej samodzielności w nauce i technologii”.

Xi zobowiązał się również do przyspieszenia wysiłków na rzecz przekształcenia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w „armię światowej klasy” i zobowiązał się do poprawy zdolności Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do ochrony suwerenności narodowej i budowania strategicznego odstraszania. Wezwał również Armię Ludowo-Wyzwoleńczą do poprawy szkolenia i poprawy jej „wygrana-wygrana”.

Przemówienie Xi było przesiąknięte chińskim określeniem „bezpieczeństwo” – o którym mówiono około 50 razy. Określając bezpieczeństwo narodowe jako „podstawę odrodzenia narodu chińskiego”, wezwał do wzmocnienia bezpieczeństwa w wojsku, gospodarce i „wszystkich aspektów” w kraju i za granicą.

Kolejnym punktem zainteresowania był marksizm i ideologia. „Nie sądzę, żeby w ciągu najbliższych pięciu lat atmosfera ideologiczna uległa rozluźnieniu” – powiedział Victor Xie, ekspert ds. elity chińskiej polityki na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Dali Yang, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Chicago, powiedział, że dyrektywy w przemówieniu otwierającym Xi były kontynuacją jego poprzedniej polityki. Podkreślił, że nacisk na wyzwania i konflikty uzasadnia „potrzebę silnej partii i jej wielkiego lidera”.

READ  Daniel zostaje pierwszym huraganem sezonu atlantyckiego 2022

The Tygodniowa konferencja rozpoczęła się w niedzielę rano Wśród ścisłego bezpieczeństwa eskalują zerowe i wyłączne ograniczenia reklamy i cenzury.

Kongres, najważniejsze spotkanie Partii Komunistycznej od dziesięcioleci, ma na celu ugruntowanie statusu Xi jako najpotężniejszego chińskiego przywódcy od czasu zmarłego przewodniczącego Mao Zedonga, który rządził aż do śmierci w wieku 82 lat. Podwaja zdecydowaną politykę zagraniczną, aby wzmocnić międzynarodowe wpływy Chin i na nowo ułożyć światowy porządek pod przywództwem USA.

Spotkania będą odbywać się głównie za zamkniętymi drzwiami przez cały tydzień. Kiedy delegaci pojawią się ponownie pod koniec konwencji w następną sobotę, odbędą uroczyste głosowanie, aby podpisać raport z pracy Xi i zatwierdzić zmiany w konstytucji partii – co może dać Xi nowe tytuły, aby wzmocnić jego władzę.

Delegaci wybiorą też nowy Komitet Centralny Partii, który zbierze się po raz pierwszy dzień po nominacji najwyższego kierownictwa partii – Biura Politycznego i jego Stałego Komitetu, po decyzjach, które już za kulisami przywódcy partyjni przedłożyli przed kongres.

Konferencja będzie dla Xi ważnym momentem zwycięstwa politycznego, ale odbywa się również w okresie potencjalnego kryzysu. Naleganie Xi na bezwzględną politykę braku COVID podsyciło rosnącą frustrację publiczną i zahamowany wzrost gospodarczy. Tymczasem dyplomatycznie jego Przyjaźń bez granic Z prezydentem Rosji Władimirem Putinem stosunki Pekinu z Zachodem pogorszyły się po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Oto dlaczego ludzie martwią się subtelnymi gestami Shi podczas mówienia

W okresie poprzedzającym konferencję urzędnicy w całych Chinach radykalnie eskalowali ograniczenia, aby zapobiec wybuchowi wirusa Covid, nakładając na kilka przypadków poważne blokady i coraz częstsze masowe testy Covid. Jednak infekcje wywołane wysoce zaraźliwym wariantem omikronu nadal się nasilały. W sobotę Chiny zgłosiły prawie 1200 infekcji, w tym 14 w Pekinie.

READ  W kompleksie w Szanghaju w Sinopec wybuchł ogromny pożar, w którym zginęła jedna osoba

Publiczny gniew na Zero Covid pojawił się w czwartek w Wyjątkowo rzadki protest przeciwko Xi w Pekinie. Zdjęcia w Internecie ukazywały baner podnoszony na zatłoczonym moście, potępiający Xi i jego politykę, zanim policja je usunęła.

Powiedz „nie” testom Covida, „tak” jedzeniu. „Nie” zamknięciu, „tak” wolności. Nie kłamstwom, „tak” godności. Nie rewolucji kulturalnej, tak – reformom. Nie wielkiemu przywódcy, tak – głosowaniu. Jeden ze znaków mówi : „Nie bądź niewolnikiem, bądź obywatelem”.

„Uderz, wypędź dyktatora i nacjonalistycznego zdrajcę Xi Jinpinga” – napisał drugi.

Chińska opinia publiczna nie zwracała w przeszłości uwagi na zjazdy partyjne – nie mają one nic do powiedzenia w kwestii dostosowania przywództwa kraju lub wprowadzenia zasadniczych polityk. Ale w tym roku wielu wiązało swoje nadzieje z Kongresem, że stanie się punktem zwrotnym dla Chin, aby złagodzić swoją politykę wobec Covid.

Jednak seria ostatnich artykułów w orędziu partii sugeruje, że może to być myślenie życzeniowe. „People’s Daily” okrzyknął Zero Covid jako „najlepszą opcją” dla kraju, podkreślając, że jest „zrównoważony i należy go przestrzegać”.

W niedzielę Xi bronił swojej kontrowersyjnej i ekonomicznie destrukcyjnej polityki zero-Covid-19.

„W odpowiedzi na nagły wybuch Covid-19 nadaliśmy priorytet ludziom i ich życiu ponad wszystko inne i zdecydowanie prowadziliśmy dynamiczną politykę wolną od Covid, prowadząc totalną wojnę z wirusem” – powiedział.

Alfred Wu, profesor nadzwyczajny w Lee Kuan Yew School of Public Policy na National University of Singapore, powiedział, że słowa Xi wskazują, że „niemożliwe jest, aby Chiny zmieniły swoją strategię eliminacji COVID w najbliższej przyszłości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.