Prezydent Sri Lanki ucieka na Malediwy, protestujący szturmują urząd premiera

  • Prezydent Rajapaksa ucieka kilka godzin przed planowaną rezygnacją
  • Demonstranci domagają się obalenia premiera Ranila Wickremesinghe
  • Wickremesinghe ogłasza stan wyjątkowy, wycofuje się wkrótce potem

COLOMBO (Reuters) – Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa uciekł na Malediwy w środę, najwyraźniej kończąc prawie dwuletnią dominację swojej rodziny w kraju po masowym powstaniu ludowym wywołanym załamaniem gospodarczym.

Jednak jego decyzja o pozostawieniu swojego sojusznika, premiera Ranila Wickremesinghe jako pełniącego obowiązki prezydenta, wywołała dalsze demonstracje, w których protestujący szturmowali urząd premiera, wzywając go również do ustąpienia.

Biuro Wickremesinghe początkowo ogłosiło stan wyjątkowy i godzinę policyjną ze skutkiem natychmiastowym, a następnie je odwołało, ale poinformowało, że środki zostaną ogłoszone ponownie w późniejszym terminie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Grafika Reutera

Policja stacjonująca przed gabinetem premiera wystrzeliła kilka wybuchów gazu łzawiącego, a nad ich głowami krążył wojskowy helikopter, ale protestujący okazali się bezradni i ostatecznie wpadli do kompleksu. Zespół Wickremesinghe odmówił ujawnienia jego miejsca pobytu.

„To wspaniałe uczucie, ludzie próbują zająć to miejsce od około trzech godzin” – powiedział 25-letni student Sanchuka Kavinda, który stał przy bramie gabinetu premiera. „Bez względu na wszystko, wszyscy w tym tłumie będą tutaj, dopóki Ranil również nie ustąpi”.

Wickremesinghe powiedział w oświadczeniu, że protestujący „nie mają powodu, by szturmować urząd premiera”.

„Chcą zatrzymać proces parlamentarny. Ale konstytucja musi być respektowana. Dlatego siły bezpieczeństwa doradziły mi wprowadzenie stanu wyjątkowego i godziny policyjnej. Pracuję nad tym” – dodał.

W podziemiach dwupiętrowego bielonego budynku z epoki kolonialnej dziesiątki protestujących zgromadziły się, by śpiewać syngaleskie piosenki pop. W sąsiednim klimatyzowanym pomieszczeniu siedziała duża grupa ochroniarzy uzbrojonych w karabiny szturmowe.

Organizatorzy protestów i pracownicy ochrony strzegli centralnej drewnianej klatki schodowej w sercu budynku, kierując gapiów na iz piętra, gdzie znajdował się Pokój Premiera.

READ  Kilku rosyjskich żołnierzy uciekających w pobliżu Charkowa opuściło Ukrainę – amerykański urzędnik

W sąsiednim pokoju na piętrze, gdzie kilka tygodni temu agencja Reuters przeprowadziła wywiad z Wickremesinghe, pospiesznie wepchnięto w kąt miękkie meble i rząd uzbrojonych ochroniarzy wprowadzał gości.

Sri Lanka była zarządzana przez potężną rodzinę Rajapaksa przez większą część ostatnich dwóch dekad. Gotabaya Rajapaksa został wybrany na prezydenta kraju w listopadzie 2019 roku.

Nowy lider w przyszłym tygodniu

Oczekuje się, że Parlament wyznaczy nowego pełnoetatowego przewodniczącego w przyszłym tygodniu, a wysokie źródło z partii rządzącej powiedziało Reuterowi, że Wickremesinghe był pierwszym wyborem partii, chociaż nie podjęto żadnej decyzji.

Próba zatrzymania go przez Wickremesinghe rozgniewała protestujących, którzy twierdzą, że jest bliskim sojusznikiem rodziny Rajapaksa, która dominuje w kraju od czasu, gdy starszy brat Rajapaksy, Mahinda, został prezydentem w 2005 roku.

„Jeden deputowany został mianowany premierem. Teraz ta sama osoba została mianowana p.o. prezydenta” – powiedział na Twitterze opozycyjny kandydat na prezydenta Sajith Premadasa. „To jest styl demokracji Rajapaksy. Co za farsa. Co za tragedia”.

Siły powietrzne poinformowały w oświadczeniu, że prezydent, jego żona i dwóch jego ochroniarzy odleciało z głównego międzynarodowego lotniska w pobliżu Kolombo samolotem Sił Powietrznych w środę rano.

Przewodniczący Parlamentu Mahinda Yapa Abhiwardena powiedział, że Rajapaksa zadzwonił do niego i poinformował go, że jego list rezygnacyjny dotrze później w środę.

Źródło rządowe i osoba bliska Rajapaksa powiedział, że był w Mali, stolicy Malediwów. Źródło rządowe powiedziało, że prezydent prawdopodobnie przeniesie się stamtąd do innego kraju azjatyckiego.

Kryzys ekonomiczny

Protesty przeciwko kryzysowi gospodarczemu wrzały od miesięcy, a ich kulminacją był ostatni weekend, kiedy setki tysięcy ludzi przejęło kluczowe budynki rządowe w Kolombo, obwiniając rodzinę Rajapaksas i ich sojuszników o hiperinflację, niedobory i korupcję. Czytaj więcej

Źródła i doradcy rządowi twierdzą, że dwaj bracia prezydenta, były prezydent i premier Mahinda Rajapaksa oraz były minister finansów Basil Rajapaksa, nadal przebywają na Sri Lance.

READ  23:00 w Kijowie. Oto najnowsze wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

Wickremesinghe, którego prywatna rezydencja w Kolombo została podpalona w sobotę, zaproponował, że zrezygnuje z funkcji premiera, ale nie powtórzył oferty po tym, jak w środę został p.o. prezydenta. W przypadku jego odejścia przewodniczący Izby będzie pełnił obowiązki prezydenta do czasu wyboru nowego prezydenta 20 lipca zgodnie z planem.

Wśród gospodarczego i politycznego chaosu ceny obligacji państwowych Sri Lanki osiągnęły w środę rekordowo niskie poziomy.

Ambasada USA w Kolombo, zlokalizowana w centralnej części miasta, poinformowała, że ​​jako środek ostrożności odwołała usługi konsularne po południu i w czwartek.

Zależna od turystyki gospodarka kraju wyspiarskiego odniosła początkowy cios z powodu pandemii COVID-19, a następnie spadku przekazów pieniężnych ze Sri Lanki za granicą. Zakaz nawozów chemicznych zaszkodził produkcji, choć zakaz został później uchylony. Czytaj więcej

Rajapaksas w 2019 r. wdrożyli populistyczne cięcia podatków, które zaszkodziły finansom rządowym, podczas gdy zmniejszające się rezerwy walutowe zmniejszyły import paliw, żywności i leków.

Benzyna była mocno racjonowana, a przed sklepami sprzedającymi gaz do gotowania ustawiały się długie kolejki. Ogólna stopa inflacji wyniosła w zeszłym miesiącu 54,6%, a bank centralny ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach może wzrosnąć do 70%.

Mahinda Rajapaksa, prezydent w latach 2005-2015, a później premier pod rządami swojego brata, podał się do dymisji w maju po gwałtownych protestach przeciwko rodzinie. Przez kilka dni ukrywał się w bazie wojskowej na wschodzie kraju, po czym wrócił do Kolombo.

We wtorek urzędnicy imigracyjni Sri Lanki zakazali Basilowi ​​Rajapaksie, który w kwietniu zrezygnował z funkcji ministra finansów, podróżowania poza granice kraju. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Kanishki Singh i Alasdair Pal; Pisanie Raju Gopalakrishnana i Krishny w Das; Montaż przez Sama Holmesa, Shree Navaratnam i Kim Coogill

READ  Hiszpański premier Sanchez proponuje porzucić krawat w celu oszczędzania energii

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.