Protesty w Chinach Covid: najwyżsi urzędnicy służby zdrowia odrzucają winę, broniąc kontrowersyjnej politykiCNN

Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej najwyżsi chińscy urzędnicy ds. zdrowia zobowiązali się do skorygowania środków kontroli Covid-19, aby zmniejszyć jego wpływ na życie ludzi, jednocześnie zrzucając winę za publiczną frustrację z samej polityki. Wybuchły protesty Wbrew surowej polityce rządu dotyczącej zakazu Covid w weekend.

Blokady mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa powinny zostać zniesione „tak szybko, jak to możliwe” w następstwie wybuchu epidemii, poinformowali przedstawiciele służby zdrowia na konferencji prasowej Narodowej Komisji Zdrowia w Pekinie we wtorek, broniąc ogólnego kierunku polityki kraju – który ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez kontrole.

Cheng Yuquan, dyrektor Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, powiedział, że „niektóre problemy” ostatnio zgłaszane przez opinię publiczną nie wynikają ze środków, ale z ich wdrożenia przez lokalnych urzędników stosujących uniwersalne podejście. Powiedział, że niektóre kontrole zostały wdrożone „nadmiernie”, ignorując żądania ludzi.

Protesty przeciwko polityce kraju dotyczącej koronawirusa, która obejmuje kombinację blokad, przymusowych kwarantann i ścisłych kontroli granicznych, wybuchły w Chinach w weekend. Wyjście obywateli na ulice miasta i kampus uniwersytecki Wezwać do zniesienia środków ograniczających.

Podczas gdy wydaje się, że protesty w kilku częściach Chin rozproszyły się w większości pokojowo w weekend, niektóre spotkały się z silniejszą reakcją władz – a bezpieczeństwo w miastach było napięte, a policja została rozmieszczona w kluczowych miejscach protestów w następstwie demonstracji.

Urzędnicy na wtorkowej konferencji prasowej nie odnieśli się bezpośrednio do protestów, ale rzecznik komisji Mi Feng powiedział, że rządy powinny „odpowiadać i rozwiązywać rozsądne żądania mas” w odpowiednim czasie.

Zapytany, czy rząd ponownie rozważa swoją politykę Covid, Mi powiedział, że władze „badają i dostosowują nasze środki, aby powstrzymać epidemię, aby w jak największym stopniu chronić interesy ludzi i jak najbardziej ograniczyć wpływ na ludzi”.

Na początku tego miesiąca Chiny ogłosiły 20 środków mających na celu usprawnienie kontroli Covid-19 i ograniczenie „nadmiernych kroków politycznych” władz lokalnych – które są pod presją Pekinu, aby kontrolować liczbę przypadków w swoich regionach.

Protesty – i zobowiązania do doskonalenia wdrażania polityki – pojawiają się, gdy kraj stoi w obliczu największego wzrostu liczby przypadków.

Według Narodowej Komisji Zdrowia Chiny zidentyfikowały w poniedziałek 38 421 przypadków przenoszonych lokalnie, kończąc sześć kolejnych dni rekordowych infekcji.

Niskie wskaźniki szczepień wśród starsi Władze od dawna wymieniają to jako powód, dla którego Chiny powinny nałożyć surowe ograniczenia na wirusa. We wtorek urzędnicy ogłosili również „plan działania” mający na celu zwiększenie liczby szczepień wśród osób z grupy wysokiego ryzyka Kolekcja.

Podniesienie tej stopy jest postrzegane jako konieczne do ostatecznego ponownego otwarcia kraju i złagodzenia surowych środków.

Na dzień 28 listopada około 90% całej populacji Chin otrzymało dwie dawki szczepionki Covid-19, ale tylko około 66% osób w wieku powyżej 80 lat otrzymało dwie dawki, podali we wtorek urzędnicy.

Reakcje na oświadczenia urzędników w chińskich mediach społecznościowych wskazywały, że niewiele zrobili, aby stłumić frustrację i złość z powodu zerowej polityki Covid. W państwowej transmisji na żywo z konferencji prasowej kilku użytkowników wezwało do zakończenia testów Covid, scentralizowanej blokady i kwarantanny.

„Współpracowaliśmy z wami przez trzy lata, a teraz nadszedł czas, aby oddać nam wolność” – powiedział jeden z prominentnych komentatorów w transmisji na żywo, którą moderowały państwowe media na platformie społecznościowej Weibo.

„Czy możecie przestać filtrować nasze komentarze? Słuchajcie ludzie, niebo się nie zawali” – napisał inny, odnosząc się do cenzury platformy.

W oddzielnym briefingu we wtorek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych broniło środków kontroli Covid-19 i praw obywatelskich w tym kraju – ponieważ władze regularnie wykorzystują dalekosiężny nadzór i zdolności bezpieczeństwa, aby stłumić sprzeciw.

„Chiny to kraj rządów prawa, a chińscy obywatele korzystają z wielu praw i wolności, które są w pełni chronione przez prawo” – powiedział rzecznik Zhao Lijian, zapytany o protesty na regularnej odprawie we wtorek. Jednocześnie wszelkie prawa i wolności muszą być realizowane w ramach prawa.

Akcje azjatyckie rosły we wtorek na oznaki, że władzom udało się stłumić protesty, a później nadzieje, że Komisja Zdrowia ogłosi złagodzenie restrykcji Covid.

Benchmark Hang Seng z Hongkongu zakończył dzień ponad 5% wzrostem. W Chinach indeksy Shanghai Composite i Shenzhen Composite zamknęły się o ponad 2% wyżej, podczas gdy indeks CSI300, który śledzi największe notowane akcje, zamknął się o ponad 3% wyżej.

READ  Australia po śmierci królowej: dlaczego prawa Aborygenów mają pierwszeństwo przed głosowaniem na króla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *