Przedstawiciel USA: Biden nie planuje spotkania z saudyjskim księciem koronnym na szczycie G-20

wydane w: Średnia:

Waszyngton (AFP) – Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że prezydent Joe Biden „nie ma planów” spotkać się z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem na nadchodzącym szczycie G20 w Indonezji.

W burzliwych stosunkach amerykańsko-saudyjskich pojawiły się nowe napięcia w związku z niedawnym poparciem Rijadu dla cięć wydobycia ropy, a Biden ostrzegał przed nieokreślonymi „konsekwencjami”.

Posunięcie w zeszłym tygodniu OPEC+ – składającego się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową kierowanej przez Rijad oraz dodatkowej grupy 10 eksporterów na czele z Rosją – obniżyłoby globalną produkcję nawet o 2 miliony baryłek dziennie od listopada.

To może spowodować wzrost cen energii w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie, a wyczerpani inflacją amerykańscy wyborcy przygotowują się do oddania głosu w wyborach śródokresowych.

Ten ruch jest powszechnie postrzegany jako dyplomatyczny policzek, ponieważ Biden udał się do Arabii Saudyjskiej w lipcu i spotkał księcia tronu, mimo że obiecał uczynić królestwo międzynarodowym „pariasem” po zabójstwie dziennikarza Jamala Khashoggi w 2018 roku.

Administracja Bidena wyraziła otwartość na środki odwetowe w Kongresie ze strony rozgniewanych kolegów z Demokratów.

Ale Sullivan powiedział w niedzielę, że prezydent nie będzie „postępował lekkomyślnie”.

„Będzie działał metodycznie i strategicznie i poświęci swój czas na konsultacje z członkami obu partii, a także pozwoli Kongresowi na powrót, aby mógł usiąść z nimi osobiście i przeanalizować opcje” – powiedział CNN.

Biały Dom oskarżył OPEC+ o „uprzedzenie Rosji” w kwestii cięć, twierdząc, że zwiększy to dochody Moskwy i podważy sankcje nałożone za inwazję na Ukrainę.

Saudyjscy urzędnicy bronili tego ruchu jako napędzanego wyłącznie gospodarką, a nie polityką.

Spór między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską wybuchł podczas rozmów ministrów finansów G20 i prezesów banków centralnych w Waszyngtonie, które zakończyły się w czwartek bez wspólnego oświadczenia. Grupa była już podzielona w sprawie konfliktu na Ukrainie.

READ  Miejsce masowego pochówku w Izium: ślady tortur i okaleczenia zwłok

Szefowie państw i rządów G20 mają spotkać się w przyszłym miesiącu na Bali w Indonezji na szczycie, na którym Biden będzie mógł dzielić to samo miejsce z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i innym rywalem, chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.