Przywódca Iranu bojkotuje wywiad z Christianem Amanpourem za odmowę noszenia hidżabu | Ibrahim Raisi

Prezydent Iranu Ibrahim RaisiStarszy reporter CNN Christian Amanpour w Nowym Jorku odwołał wywiad z nią po tym, jak na jej prośbę odmówiła noszenia zasłony.

W serii tweetów główny międzynarodowy prezenter CNN powiedział, że ma spotkać się z Raisi na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ i zapytać go o różne tematy, w tym o wybuch protestów. Iran Po śmierci w areszcie 22-letniej Mahza Amini została aresztowana i pobita przez „strażników dyscypliny” za złamanie przepisów dotyczących chust.

„To był pierwszy wywiad prezydenta Rice’a na amerykańskiej ziemi podczas jego wizyty w Nowym Jorku dla Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Po tygodniach planowania i ośmiu godzinach ustawiania sprzętu do tłumaczenia, świateł i kamer byliśmy gotowi. Ale nie ma śladu prezydenta Raisi” Amanpour Tweeted Czwartek.

Czterdzieści minut po tym, jak zaplanowano rozpoczęcie wywiadu, do Amanpoura podszedł doradca i powiedział, że Raisi „poleca”. [she] Noś zasłonę, ponieważ Muharram i Safar to święte miesiące” – napisał.

Amanpour powiedział, że odrzucił prośbę, wyjaśniając: „Jesteśmy w Nowym Jorku, gdzie nie ma prawa ani tradycji dotyczącej chusty”. Dodał, że żaden inny irański prezydent nie wymagał od nich noszenia chust podczas wywiadów poza Iranem.

Christian Amanpour: „Jesteśmy w Nowym Jorku, gdzie nie ma prawa ani tradycji dotyczącej chust na głowę”. Zdjęcie: Graeme Robertson/The Guardian

„Asystent wyjaśnił, że rozmowa nie odbędzie się, jeśli nie założę chusty. Powiedział, że to kwestia szacunku i odniósł się do „sytuacji w Iranie” – odnosząc się do trwających w tym kraju protestów” – powiedział Amanpour.

„Ponownie powiedziałem, że nie mogę zgodzić się na ten bezprecedensowy i nieoczekiwany stan”.

W rezultacie Amanpour i jego zespół odeszli, a wywiad się nie odbył. Zdjęcie zamieszczone przez Amanpour na końcu jej tweetów przedstawiało ją w białej sukience, z odkrytymi włosami, gdy siedziała na pustym krześle i czekała na irańskiego prezydenta.

I tak odeszliśmy. Wywiad nie odbył się. Ponieważ w Iranie trwają protesty i giną ludzie, byłby to ważny moment na rozmowę z prezydentem Raisi. 7/7 pic.twitter.com/kMFyQY99Zh

— Christian Amanpour (@amanpour) 22 września 2022

Odmowa noszenia chusty przez brytyjsko-irańskiego dziennikarza spotkała się z szerokim uznaniem w Internecie.

“Dobre dla @amanpour. Dni irańskich władz, które wymagały od reporterek i urzędników noszenia hidżabu podczas wywiadów i spotkań, muszą się skończyć. Obowiązkowy hidżab odzwierciedla archaiczną i nietolerancyjną ideologię, a nie kulturę. Tweeted Karim Sadjadpour jest irańsko-amerykańskim analitykiem polityki w think tanku Carnegie Endowment z siedzibą w Waszyngtonie.

Prezenterka radiowa NPR Esther Ciamachilli przesłała ponownie zdjęcie Amanpoura, pisać„Co mają na myśli, gdy mówią, że obraz jest wart tysiąca słów?” Uczciwość Christiana Amanpoura jest w pełni nienaruszona.

Bahman Kalbasi, nowojorski i korespondent ONZ dla Perskiej Służby BBC, powtórzył podobne odczucia: Tweetowanie: „Raisi nie pojawił się na wywiadzie dla CNN po tym, jak Christian Amanpour odmówił noszenia hidżabu reżimu. Prezydent irańskiego reżimu uważa, że ​​może narzucić hidżab także w Nowym Jorku. #MahsaAmini”.

Kobieta trzyma plakat przedstawiający dwa portrety młodej kobiety.  Na poniższym zdjęciu kobieta leży w szpitalnym łóżku.
Protestujący w Nowym Jorku trzymał zdjęcie Mahzy Amini, który zmarł w areszcie policyjnym w Iranie. Zdjęcie: Caitlin Oakes/Reuters

Raisi był kilkakrotnie pytany o śmierć Aminiego podczas briefingu z dziennikarzami w czwartek rano, który irańscy urzędnicy początkowo próbowali ograniczyć do tematu negocjacji w sprawie umowy nuklearnej Iranu z Zachodem.

Raisi powtórzył oficjalne twierdzenia, że ​​Amini zmarł na atak serca lub udar podczas pobytu w areszcie, dodając, że zgony w areszcie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych i Anglii.

Co najmniej trzy kobiety, które uczestniczyły w konferencji, nie nosiły chust na głowach. Reporter New York Times został wykluczony z konferencji po tym, jak doniósł, że Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, jest poważnie chory.

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu rzecznik New York Times powiedział: „Irańskie media państwowe poinformowały o komentarzu urzędnika, że ​​reporter New York Times musiał „przyznać się do błędu” w historii o ajatollah Ali Chamenei, aby wziąć udział w konferencji prasowej z prezydentem Raisi”.

„Popieramy raport Farnas Fasihi dotyczący stanu zdrowia najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, który został potwierdzony przez wyższe źródła. Irańscy urzędnicy otrzymali możliwość skomentowania naszej historii i odmówili odpowiedzi” – dodał rzecznik.

Co najmniej 31 osób zginęło w ciągu sześciu dni protestów od śmierci Amini. Irańskie kobiety palą chusty na głowach i obcinają włosy na ulicach i w Internecie.

„Prawo naruszające godność człowieka nie jest prawem zwyczajnym” powiedział Protestująca kobieta.

READ  Bellator 273 — wyniki: Aktualizacje odtwarzania strumieniowego na żywo | Mołdawski przeciwko Baderowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.