Przywódcy UE odwiedzają Ukrainę po krytyce i dają UE zaufanie

  • Zełenski podziękował przywódcom UE za wizytę jedności
  • Przywódcy rozglądają się po zrujnowanym mieście Irfin
  • Do powstrzymania rosyjskich postępów na południu i wschodzie potrzebna była broń
  • Ukraińskie wojska i ludność cywilna wpadły w zasadzkę na fabrykę Siwerodonieck
  • Rosyjski gaz płynie dużą rurą

KIJÓW / IRPIN, Ukraina, 16 czerwca (Reuters) – Przywódcy Niemiec, Francji i Włoch skrytykowali Kijów za poparcie, które w przeszłości traktowano z niezwykłą ostrożnością, aw czwartek odwiedzili Ukrainę w nadziei na członkostwo w UE. Broń zapobiegająca rosyjskiej inwazji.

Syreny nalotów zabrzmiały w Kijowie podczas wizyt prezydenta Francji Emmanuela Macrona, niemieckiego Olafa Scholesa i włoskiego Mario Tragi, gdy przywódcy zwiedzili pobliskie miasto zniszczone na początku wojny. Czytaj więcej

Po rozmowach z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim przywódcy zasygnalizowali, że Ukrainie należy przyznać status kandydata do UE, co było symbolicznym gestem zbliżenia Kijowa do obozu gospodarczego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Scholes powiedział, że Niemcy przyjęły 800 000 ukraińskich uchodźców, którzy uciekli z konfliktu i będą nadal wspierać Ukrainę w razie potrzeby.

„Ukraina należy do europejskiej rodziny” – powiedział.

Na polu bitwy ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że ich wojska wciąż czekają na masowe rosyjskie bombardowanie we wschodnim mieście Siwerodonieck i opisali nowe wydarzenia w kontrataku na południu.

Ale wojny na obu głównych frontach zależały od większej pomocy Zachodu, zwłaszcza od artylerii, która miała przeciwdziałać ogromnej przewadze Rosji w sile uzbrojenia.

„Doceniamy wsparcie, jakiego już udzielili nasi partnerzy i oczekujemy nowych dostaw, przede wszystkim ciężkiej broni, nowoczesnej artylerii rakietowej i systemów obrony przeciwrakietowej” – powiedział Zełenski po rozmowach ze swoimi europejskimi odpowiednikami.

„Istnieje bezpośredni związek: im potężniejszą broń otrzymamy, tym szybciej możemy wyzwolić nasz lud, naszą ziemię” – powiedział.

READ  Yankees Aaron Judge pokonuje 42. home run w 2022 roku, drugi najszybszy wśród 200 zawodowców korzystających z domu

Macron powiedział, że Francja przyspieszy dostawy broni do Kijowa, podczas gdy ministrowie obrony NATO w Brukseli mają obiecać więcej broni.

Uzależnienie od rosyjskiego gazu

Pomimo wysiłków przywódców europejskich, by okazać solidarność z Ukrainą, zależność kontynentu od Rosji w zakresie dostaw energii została w ostatnich dniach ujawniona przez dostawy gazu przez duży rurociąg.

Moskwa oskarżyła zachodnie sankcje o wstrzymanie dostaw sprzętu wysyłanego za granicę w celu naprawy, ale Niemcy i Włochy odrzuciły ofertę Rosji, budząc obawy o dostawy zimowe.

„Uważamy, że to kłamstwa. W rzeczywistości używają gazu tak samo politycznie, jak zboża do celów politycznych” – powiedział włoski Tragi. Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że sankcje nałożone przez Ukrainę utrudniają eksport zboża i odmawiają odpowiedzialności za narastający światowy kryzys żywnościowy.

Zorganizowanie wizyty na Ukrainie trzech potężnych przywódców UE zajęło kilka tygodni, a wszyscy oni zablokowali krytykę stanowisk określanych jako bardzo szanujące prezydenta Rosji Władimira Putina. Krytycy porównali Macrona i Scholesa do Brytyjczyka Borisa Johnsona, który przeniósł się do Kijowa dwa miesiące temu.

Przywódcy wraz z prezydentem Rumunii Glass Iohanisem rozglądali się po zniszczonej stolicy, Irfin, na północny wschód od stolicy, wkrótce po inwazji 24 lutego, gdzie wojska rosyjskie wycofały się i rozrzuciły ciała na ulicach.

Odnosząc się do graffiti na ścianie, które brzmiało: „Buduj Europę, a nie wojnę”, Macron powiedział: „Jest bardzo elastyczny. To właściwa wiadomość”.

Scholz, Macron i Draghi twierdzą, że są silnymi zwolennikami Ukrainy, którzy podjęli praktyczne kroki w celu zmniejszenia zależności Europy od potęgi Rosji i znalezienia broni, która pomoże Kijowowi.

READ  Paul McCartney wydaje się wspierać Johnny'ego Deppa na koncercie w Orlando

Ale Ukraina od dawna krytykowała Scholesa za powolne dostawy niemieckiej broni i niechęć do zerwania więzi gospodarczych z Moskwą, a w tym miesiącu była oburzona, że ​​Macron powiedział w wywiadzie, że Rosji „nie należy upokarzać”.

Włochy zaproponowały także plan pokojowy, który – jak obawiają się – może doprowadzić do nacisku na Ukraińców, by opuścili ich terytorium.

Po rozmowach w Kijowie Macron powiedział, że nadal potrzebuje jakiegoś kanału komunikacji z Putinem.

Wioski duchów

Ukraina odbiera setki istnień ludzkich dziennie, ponieważ wojna na wschodzie wkracza w brutalną fazę okrucieństwa.

Po tym, jak Moskwa rozpoczęła swoją „specjalną operację wojskową”, Ukraina udaremniła w marcu atak pancerny na Kijów, twierdząc, że jej celem jest rozbrojenie i „zredukowanie” sąsiadów.

Jednak od tego czasu Rosja zmieniła swoje intencje i taktykę, posuwając się teraz za masowymi bombardowaniami artyleryjskimi, próbując przejąć więcej ziemi na wschodzie i wzmocnić swoją pozycję na okupowanym terytorium na południu.

Główna bitwa w ostatnich tygodniach toczyła się o wschodnie miasto Siwerodonieck, gdzie siły ukraińskie skoncentrowały setki cywilów w zakładach chemicznych.

„Z każdym dniem staje się to coraz trudniejsze, ponieważ Rosjanie wciągają do miasta coraz więcej broni i próbują zaatakować je z wielu kierunków” – powiedział w czwartek burmistrz Siwerodoniecka Ołeksandr Streik.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych, gdy nalot lotniczy uderzył w cywilny budynek po drugiej stronie rzeki w Licensing w czwartek, powiedział regionalny gubernator Siergiej Keito.

Na południu Ukraina twierdzi, że jej siły infiltrują prowincję Gerszon, którą Rosja okupowała na początku inwazji. Istnieją małe niezależne raporty potwierdzające sytuację wojenną na tym obszarze.

Dyrektor naczelny Zełenskiego, Andrij Jermak, napisał na Twitterze, że odwiedził obszar zaledwie 3-4 km od pozycji rosyjskich, gdzie dziesiątki „wiosek duchów” straciły populację z powodu wojny.

READ  Biden przeprowadzi rozmowy z Putinem w czwartek na prośbę prezydenta Rosji

„Nasi towarzysze na ziemi – nastroje walczą. Nawet przy ograniczonych zasobach odpychamy wroga. Jednego brakuje – broni dalekiego zasięgu. W każdym razie rzucimy ich z południa” – napisał. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport biura Reuters; Napisane przez Petera Groffa i Toby’ego Chopra; Montaż przez Angusa MacSwana i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.