Przywrócił Jimowi Thorpe’owi pozycję jedynego złotego zwycięzcy olimpijskiego w 1912 roku

LAUSANNE, SZWAJCARIA – Jim Thorpe został przywrócony jako jedyny zwycięzca pięcioboju i dziesięcioboju olimpijskiego w Sztokholmie w 1912 roku – prawie 110 lat po tym, jak został pozbawiony tych złotych medali za łamanie w tym czasie surowych zasad amatorskich.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił zmianę w piątek, w 110. rocznicę zwycięstwa Thorpe’a w dziesięcioboju, a król Szwecji Gustaw V ogłosił go „największym sportowcem świata”.

Thorpe, rdzenny Amerykanin, wrócił na paradę ze striptizem w Nowym Jorku, ale kilka miesięcy później okazało się, że przez dwa lata płacono mu za grę w bejsbolówkę niższej ligi, co stanowiło pogwałcenie amatorskich zasad olimpijskich. Został pozbawiony złotych medali w tym, co zostało opisane jako Pierwszy duży międzynarodowy skandal sportowy.

Dla niektórych Thorpe pozostaje największym sportowcem w historii. Został wybrany sportowcem Associated Press przez pół wieku w sondażu w 1950 roku.

W 1982 — 29 lat po śmierci Thorpe’a — Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał jego rodzinie powtarzające się złote medale, ale jego rekordy olimpijskie nie zostały przywrócone, podobnie jak jego status jedynego zdobywcy złotego medalu w tych dwóch imprezach.

Złote medale Thorpe’a zostały początkowo wycofane po tym, jak odkryto, że zapłacił mu za grę w pomniejszej lidze baseballowej.
AP

Dwa lata wcześniej, w petycji Bright Path Strong wezwano Thorpe’a do ogłoszenia ostatecznego zwycięzcy w pięcioboju i dziesięcioboju w 1912 roku. Został wymieniony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako współmistrz w oficjalnej księdze rekordów.

„Cieszymy się, że dzięki wielkiemu udziałowi Bright Path Strong można znaleźć rozwiązanie” – powiedział Thomas Bach, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. „To wyjątkowa i wyjątkowa sytuacja, która została zaadresowana niezwykłym gestem fair play ze strony poszczególnych Narodowych Komitetów Olimpijskich”.

Rdzenne imię Thorpe’a, Wa-Tho-Huk, oznacza „świecącą ścieżkę”. Organizacja, z pomocą członkini MKOl Anity Devrantz, skontaktowała się ze Szwedzkim Komitetem Olimpijskim i rodziną Hugo Weslandera, który w 1913 r. awansował na złoto w dziesięcioboju.

READ  Przy dzwonku: Indiana 75, Michigan 73 — w audytorium

„Potwierdzili, że sam Weislander nigdy nie przyjął przyznanego mu złotego medalu olimpijskiego i zawsze widzieli Jima Thorpe’a jako jedynego legalnego złotego medalistę olimpijskiego” – powiedział MKOl, dodając, że szwedzki Komitet Olimpijski zgodził się z tym.

„To samo oświadczenie otrzymano od Norweskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego oraz Konfederacji Sportowej, której sportowiec Ferdinand B. został złotym medalistą, gdy Thorpe został pozbawiony tytułu w pięcioboju” – powiedział MKOl.

Bie zostanie wymieniony jako srebrny w pięcioboju, a Wieslander jako srebrny w dziesięcioboju.

Jim Thorpe
Thorpe przeszedł do historii jako pierwszy rdzenny Amerykanin, który zdobył złoty medal olimpijski dla Stanów Zjednoczonych.
AP

Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział, że organ zarządzający lekkoatletyce zgodził się również na zmianę swoich rekordów.

Bright Path Strong pochwalił MKOl za „ustawienie rekordu” wokół sportowca Sack, Fox i Pottawatomie.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę 110-letnią niesprawiedliwość, która została w końcu naprawiona i nie ma wątpliwości co do najsłynniejszego sportowca w historii” – powiedziała Nidra Darling, współzałożycielka organizacji i obywatelka Prairie Band Potawatomi Nation .

Na Mistrzostwach Świata w Eugene w stanie Oregon indiański miotacz młotów Janie Casanavuid powiedział, że ogłoszenie to jest nowością do świętowania.

„Moim ostatecznym celem jest podążanie jego śladami, inspirowanie i wzmacnianie nowej generacji sportowców” – powiedziała.

Von Sharp, przewodniczący Narodowego Kongresu Indian Amerykańskich, powiedział, że Thorpe, jako pierwszy rdzenny Amerykanin, który zdobył złoty medal olimpijski dla Stanów Zjednoczonych, „inspirował naszych ludzi od pokoleń”.

W Sztokholmie Thorpe potroił wynik swojego najbliższego zawodnika w pięcioboju i zdobył o 688 punktów więcej niż drugi w dziesięcioboju.

Podczas ceremonii zamknięcia król Gustaw V powiedział do Thorpe’a: „Panie, jest pan największym sportowcem na świecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *