Putin wydaje ostrzeżenie nuklearne dotyczące amerykańskich rakiet

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja rozmieści w Niemczech rakiety dalekiego zasięgu, które były wcześniej zakazane w pobliżu krajów zachodnich, jeśli Stany Zjednoczone wywiążą się ze swojego zobowiązania do rozmieszczenia w Niemczech kilku rodzajów rakiet zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Waszyngton i Berlin ogłosiły na początku tego miesiąca, że ​​Stany Zjednoczone rozpoczną „rozłożone w czasie rozmieszczanie” precyzyjnej broni dalekiego zasięgu w Niemczech, począwszy od 2026 r., w ramach demonstracji zaangażowania USA w NATO i europejskie odstraszanie.

Broń ta będzie ostatecznie obejmować rakiety manewrujące SM-6 i Tomahawk, a także „zaawansowaną broń hipersoniczną, która ma znacznie większy zasięg niż obecne pożary naziemne w Europie” – stwierdziły rządy w oświadczeniu.

Pociski większego zasięgu, takie jak SM-6 i Tomahawki, zostały zakazane na mocy Traktatu o siłach nuklearnych średniego zasięgu (INF) z 1987 r., który zakazał stosowania rakiet nuklearnych i konwencjonalnych o zasięgu od nieco ponad 300 mil do około 5400 mil.

Prezydent Rosji Władimir Putin 28 lipca 2024 r. w Sankt Petersburgu w Rosji. Rosja rozmieści w pobliżu krajów zachodnich zakazane wcześniej rakiety dalekiego zasięgu, jeśli Stany Zjednoczone wywiążą się ze swojego zobowiązania dotyczącego rozmieszczenia kilku rodzajów rakiet balistycznych.


Współautor/Getty Images

Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu INF w połowie 2019 r. po oskarżeniu Rosji o naruszenie warunków porozumienia, co zostało powtórzone przez NATO, ale Moskwa zaprzeczyło. Obie strony zawiesiły uczestnictwo kilka miesięcy temu.

Rosja oświadczyła, że ​​nie wznowi produkcji takich rakiet, dopóki Stany Zjednoczone nie wyślą swoich rakiet za granicę.

READ  Kolejna fala upałów uderza w Europę, powodując alarmy

Na początku tego roku Stany Zjednoczone rozmieściły na północnych Filipinach tzw. system rakietowy średniego zasięgu. System wystrzeliwuje rakiety SM-6 i Tomahawk. Putin mówił wcześniej, że w Danii do ćwiczeń szkoleniowych używano rakiet średniego zasięgu.

Pod koniec czerwca Putin powiedział, że Moskwa wznowi produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział na początku tego miesiąca, że ​​„powracają wszystkie zimnowojenne cechy bezpośredniej konfrontacji”.

„Jeśli Stany Zjednoczone zrealizują te plany, będziemy uważać się za uwolnieni od naszego jednostronnego moratorium na rozmieszczenie broni uderzeniowej średniego i krótkiego zasięgu, w tym środków zwiększających potencjał sił obrony wybrzeża naszej Marynarki Wojennej” – powiedział Putin podczas Jak podają rosyjskie oficjalne media, przemówienie wygłoszone zostało w niedzielę w rosyjskim mieście Petersburgu.

Przywódca Kremla powiedział, że Moskwa zbliża się do końca prac nad tego typu systemem rakietowym. Dodał: „Podejmiemy niezbędne środki, aby to rozpowszechnić, biorąc pod uwagę ruchy Stanów Zjednoczonych i ich agentów w Europie i innych regionach świata”.

Putin dodał: „Ta sytuacja przypomina nam wydarzenia z okresu zimnej wojny”, kiedy Stany Zjednoczone rozmieściły w Niemczech Zachodnich rakiety balistyczne średniego zasięgu „Pershing II”.

Putin powiedział, że amerykańskie rakiety, które mają zostać rozmieszczone w ciągu dwóch lat, sprawią, że rosyjskie obiekty dowodzenia wojskowego i rządowego, ośrodki przemysłowe oraz infrastruktura obronna Moskwy znajdą się w zasięgu ataków.

„Czas lotu takich rakiet, które docelowo mogłyby zostać wyposażone w głowice nuklearne, wyniesie około 10 minut, aby dotrzeć do celów na naszym terytorium”.