Rakiety uderzyły w pobliżu Odessy na Ukrainie – planowana jest kolejna próba ewakuacji w Mariupolu

  • Rakiety spadają w pobliżu portu w Odessie
  • Planowana nowa próba ewakuacji w oblężonym Mariupolu
  • Rosja twierdzi, że projekt umowy nie jest gotowy do rozmów na wysokim szczeblu
  • Ukraiński negocjator wskazuje na rozmowy Zełenskiego z Putinem
  • Zabici cywile na ulicach odzyskanego miasta pod Kijowem

Odessa/Lwów, Ukraina, 3 kwietnia (Reuters) – (od redakcji: obraźliwy język w akapicie 21)

Pociski uderzyły w niedzielę w pobliżu portu w Odessie na południu Ukrainy, a Rosja poinformowała, że ​​zniszczyła rafinerię ropy naftowej używaną przez ukraińskie wojsko, a próby ewakuacji ludzi ze zdewastowanego miasta Mariupol mają być kontynuowane.

Niewiele było oznak przełomu w wynegocjowaniu zakończenia trwającej od pięciu tygodni wojny, chociaż główny negocjator Rosji powiedział, że rozmowy mają zostać wznowione w poniedziałek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

A w Odessie rada miejska stwierdziła, że ​​rakiety trafiły w „obiekty infrastruktury krytycznej”. Nie było doniesień o kontuzjach.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego ataki wojskowe zniszczyły rafinerię ropy naftowej i trzy magazyny paliw w pobliżu Odessy. Dodał, że obiekty były wykorzystywane do zaopatrzenia sił ukraińskich w okolicach Mikołajowa.

Odessa, położona nad Morzem Czarnym, jest główną bazą Marynarki Wojennej Ukrainy. Został namierzony przez siły rosyjskie poszukujące przejścia lądowego do Naddniestrza, separatystycznej rosyjskojęzycznej prowincji Mołdawii, w której znajdują się siły rosyjskie.

„Dym jest widoczny w niektórych częściach miasta. Wszystkie odpowiednie systemy i struktury działają… Nie zgłoszono żadnych ofiar” – powiedział Telegram Vladislav Nazarov, oficer w Dowództwie Operacji Południowych Ukrainy.

Dmytro Łunin, gubernator regionu środkowej Połtawy, powiedział, że rafineria ropy naftowej Kremenczug, 350 km na północny wschód od Odessy, została zniszczona w sobotę w oddzielnym ataku rakietowym. Czytaj więcej

Działania ewakuacyjne miały być kontynuowane w Mariupolu i pobliskim Berdiańsku, na południowych wybrzeżach Ukrainy, z konwojem autobusów przygotowywanym do operacji z pomocą Czerwonego Krzyża.

READ  Ukraińcy próbujący uciec do Wielkiej Brytanii stają przed niejasną ścieżką

„Siedem autobusów będzie próbowało podjechać do Mariupola w towarzystwie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża” – powiedziała wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk w nagraniu wideo.

MKCK porzucił poprzednie próby ze względów bezpieczeństwa. Za opóźnienie Rosja obwiniła MKCK. Czytaj więcej

Mariupol jest głównym celem Rosji w regionie Donbasu w południowo-wschodniej Ukrainie, a dziesiątki tysięcy cywilów jest tam uwięzionych z utrudnionym dostępem do żywności i wody. Czytaj więcej

Rozmowy pokojowe

Główny negocjator Rosji Władimir Medinski powiedział, że projekt umowy nie jest gotowy na żadne spotkanie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Czytaj więcej

W sobotę ukraiński negocjator David Arachhamiya wzbudził nadzieję na negocjacje z Rosją, mówiąc, że osiągnięto wystarczające postępy w bezpośrednich rozmowach między obydwoma krajami.

Miediński powiedział, że chociaż Ukraina wykazywała większy realizm, zgadzając się na neutralność, rezygnując z broni jądrowej, nie przyłączając się do bloku wojskowego i odmawiając przyjmowania baz wojskowych, nie osiągnięto postępu w zakresie innych kluczowych żądań Rosji.

„Wciąż powtarzam: stanowisko Rosji w sprawie Krymu i Donbasu pozostaje niezmienione” – powiedział w Telegramie, dodając, że rozmowy wideo będą kontynuowane w poniedziałek.

Rosja zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku i uznała deklaracje niepodległości przez samozwańcze republiki Ługańska i Doniecka w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie, które zbuntowały się przeciwko rządom Kijowa.

zniszczyć boca

Ukraina poinformowała w sobotę, że jej siły odzyskały wszystkie obszary wokół Kijowa, po raz pierwszy od czasu inwazji Rosji 24 lutego, która przejęła pełną kontrolę nad regionem stołecznym.

Rosja wycofała swoje siły, które zagrażały Kijowowi z północy, by przegrupować się do walk na wschodzie Ukrainy.

READ  Protestujący na Sri Lance przeciwstawiają się godzinie policyjnej, policja strzela w studentów gazem łzawiącym

Nie było rosyjskiego komentarza na temat twierdzenia, że ​​obwód kijowski był całkowicie w rękach Ukrainy, czego Reuters nie mógł od razu zweryfikować.

Burmistrz Bucha, wyzwolonego miasta 37 kilometrów (23 mil) na północny zachód od stolicy, powiedział, że 300 mieszkańców zginęło podczas miesięcznej okupacji armii rosyjskiej, a ofiary widziano w masowym grobie i wciąż leżały na ulicach. . Czytaj więcej

– Dranie! Wasilij, 66-letni mężczyzna, płakał ze złością, patrząc na kilkanaście ciał na drodze przed swoim domem. „Przepraszam. Czołg za mną strzelał. Psy!”

Kreml i rosyjskie Ministerstwo Obrony w Moskwie nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz, zapytane w sobotę o ciała znalezione w Buczy.

Moskwa zaprzecza atakowaniu ludności cywilnej i odrzuca zarzuty o zbrodnie wojenne.

Wśród zabitych pod Kijowem był Maxim Levin, ukraiński fotograf i kamerzysta, który pracował dla serwisu informacyjnego i był wieloletnim współpracownikiem Reutera. Czytaj więcej

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że ​​jest zbulwersowana okrucieństwem w Buczy i wyraziła poparcie dla śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie możliwych zbrodni wojennych.

Służba ratunkowa Ukrainy poinformowała, że ​​podczas poszukiwań we wsi Dmitrievka na zachód od stolicy w ciągu jednego dnia znaleziono ponad 1500 materiałów wybuchowych.

„Kopią na wszystkich tych ziemiach. Kopie się domy, wydobywa się sprzęt, nawet ciała zmarłych” – ostrzegał Zełenski w filmie. Nie przytoczył dowodów. Czytaj więcej

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie zarzutów dotyczących min. Reuters nie mógł tego samodzielnie zweryfikować.

Od rozpoczęcia, jak to nazywa Putin, „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu rozbrojenie i „rozbrojenie” Ukrainy, Rosji nie udało się zdobyć ani jednego dużego miasta, a zamiast tego nałożyła blokadę miejską, wysiedlając jedną czwartą populacji kraju.

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że rosyjskie siły morskie oblegają Morze Czarne i Azowskie, ale opcja desantu desantowego staje się coraz bardziej ryzykowna dla Rosji.

READ  Korea Północna uruchamia pierwszy podejrzewany ICBM od 2017 roku

Stwierdzono, że zgłoszone miny, których pochodzenie pozostaje niejasne i sporne, stanowią poważne zagrożenie dla żeglugi na Morzu Czarnym.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Simona Gardnera, Zahry Bensemry i Abdelaziza Boumzara w Buczy na Ukrainie, Natalii Zinets w Mukaczewie na Ukrainie, Alessandry Prentice i Jaya Faulconbridge w Londynie, biura Reuters. Montaż przez Stephena Coatesa, Williama Mallarda i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.