Rishi Sunak i Liz Truss ogłosili finalistów na przyszłego premiera Wielkiej Brytanii

Komentarz

LONDYN – kolejny premier Wielkiej Brytanii i przywódca Partii Konserwatywnej jest prawie pewne, że będzie mniejszością lub kobietą. Zwycięzca zostanie ogłoszony we wrześniu po tym, jak w środę torysowskie prawodawcy wybrali byłego ministra finansów Rishi Sunaka i minister spraw zagranicznych Liz Truss jako finalistów.

Podczas gdy Boris Johnson nadal będzie swego rodzaju szczęśliwym premierem, zostanie wybrany na następcę Johnsona przed około 200 000 płacącymi składki członkami Partii Konserwatywnej w jego miejsce.

Duża część Wielkiej Brytanii siedzi na uboczu. Nie odbędą się wybory powszechne w celu wybrania nowego premiera i chociaż na poniedziałek zaplanowana jest debata telewizyjna, wiele „hustingowych” wydarzeń będzie nierejestrowanych lub zamkniętych dla prasy.

Jak zostanie wybrany kolejny premier Wielkiej Brytanii

Wyścig pomiędzy Sunakiem i Truss daje wyborcom Torysów wybór między mężczyzną, który twierdzi, że osiągnął pełnoletność w wyścigu, a kobietą, która twierdzi, że jest jedyną kobietą, która wykazała się prawdziwym przywództwem.

Obaj rywale są konserwatywni i dla świata zewnętrznego ich różnice polityczne są subtelne.

Truss, 46 lat, popiera obniżki podatków.

42-letni Sunak mówi, że jego plan to gospodarka „wyspy fantazji” i że Wielka Brytania musi najpierw opanować inflację.

Własne linie rodzinne Sunaka są nieco bardziej bolesne. Wyglądało na to, że na początku tego roku jego aspiracje do wyższego urzędu się skończą raporty Jego żona unikała podatków od milionów zagranicznych dochodów.

Sunak, były ciężki członek Goldman Sachs, rzeczywiście był bogatym mężem. Akshata Murthy, którą poznał w Stanford, była córką NR Narayana Murthy, indyjskiego miliardera, który założył Infosys. Para pojawiła się na liście Sunday Times 250 najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, z łączną fortuną szacowaną na 730 milionów funtów, czyli około 875 milionów dolarów.

READ  Akcje chińskiego producenta pojazdów elektrycznych BYD spadły po tym, jak Warren Buffett obniżył ocenę akcji

Ich rodzina opuściła oficjalną rezydencję kanclerza skarbu w kwietniu w wyniku sporu podatkowego. Ale Sunak był ministrem finansów kraju – do Jego surowa rezygnacja W tym miesiącu rozpoczął się bunt przeciwko Johnsonowi.

Ostatni skandal Borisa Johnsona skłania czołowych ministrów do rezygnacji

Truss nie wypowiadał się przeciwko Johnsonowi, dopóki nie wiedział, że sytuacja się zmieniła.

Jest pierwszą brytyjską torysową kobietą-sekretarzem spraw zagranicznych i mówi – powtarzając za Hillary Clinton – że jest gotowa rządzić krajem.Od pierwszego dnia”.

Jeśli wygra, będzie to trzeci raz, kiedy Partia Konserwatywna wyznaczy kobietę na najwyższy urząd w kraju, po premierach Margaret Thatcher i Theresy May.

Truss zdobył uznanie za poparcie dla Ukrainy – i był obiektem krytyki ze strony Rosji.

Chociaż sprzeciwił się Brexitowi w referendum w 2016 r., powiedział, że żałuje tego głosowania i był czołowym głosem w przekonywaniu, że Wielka Brytania powinna przepisać zasady Irlandii Północnej w umowie handlowej po Brexicie. Jest zapalonym niezależnym marketerem.

Sunak prowadził przez pierwszą, parlamentarną fazę turnieju, wygrywając każdą rundę. Teraz, gdy obaj finaliści prezentują kandydatom, sondaże sugerują, że jest słabszy. A Ankieta YouGov Konserwatywni posłowie opublikowani we wtorek stwierdzili, że Sunak prawdopodobnie przegra z Trussem. Ona też jest Ulubiony bukmacher.

Ale eksperci twierdzą, że rasa jest nieprzewidywalna. The telegram Gazeta, która jest ściśle związana z torysami, ostrzegła, że ​​walka o przywództwo będzie „najgorszym” w historii partii. Podczas telewizyjnej debaty w miniony weekend kandydaci rozerwali się nawzajem na strzępy.

„Liz, w swojej przeszłości byłaś Liberalnym Demokratką i Resztką” Sunak powiedział Truss w pewnym momencie. – Zastanawiałem się, czego najbardziej żałujesz?

Truss powiedziała, że ​​„nie urodziła się konserwatystką” – jej rodzice byli „działaczami lewicy, a ja pochodzę z politycznej podróży”. Dodał, że stał się konserwatystą po tym, jak zobaczył „dzieci porzucane w mojej szkole”. Podobnie jak Sunak nie chodziła do drogiej szkoły z internatem.

READ  Korea Północna każe prezydentowi Korei Południowej „zamknąć się” po udzieleniu pomocy

Obaj spędzą lato — lunche na polach golfowych, centra kongresowe, dyskretne spotkania z darczyńcami — robiąc swoje boiska.

Tymczasem Johnson pożegna się długo. W środę pożegnał się z Izbą Gmin – i innymi prawodawcami, którzy oddali mu but: „Chcę podziękować wszystkim tutaj i hasta la vista, kochanie!”

Poważnie, to były jego ostatnie słowa — zapożyczenie sloganu rozsławionego przez Arnolda Schwarzeneggera w filmie „Terminator 2”.

Prezydent George W. Potępiając przedwczesną deklarację zwycięstwa Busha w Iraku, Johnson oświadczył: „Misja w większości wykonana”.

Czy to było właściwe? Czy było gładko? Czy to… geniusz? Johnson, seryjny tynkarz, który lubi odgrywać rolę rozrywkowego mówcy po obiedzie, podbił serca swojej imprezy i kraju takimi kwestiami.

I nie zapominaj, że Schwarzenegger został wybrany na gubernatora Kalifornii nie raz, ale dwa razy.

Johnson właśnie wychodzi. Ale wielu na korytarzach Westminsteru spodziewa się, że pewnego dnia Wrócić ponownie.

Co dalej z Borisem Johnsonem? Książki, felietony, przemówienia, powroty?

Nie było to posępne pożegnanie z nim w środę, ale wszystko powierzchowne, wszystkie punkty rozmów, wszystkie wielkie hity, machnięcia pięściami i znak rozpoznawczy premiera, który rzucił się w wir szybkiej retoryki.

Jak zwykle Izba Gmin była wypełniona zwykłymi obelgami i wprost na cotygodniowej sesji zwanej pytaniami premiera, konkursie gladiatorów dla debatujących absolwentów Oksfordu i Cambridge.

Było szemranie, było zamieszanie, było „Hałas z pozycji siedzącej”, zawołał kiedyś legendarny mówca Izby.

Johnson stanął na miejscu premiera przy „skrzynce odbiorczej”, do której dzwonił „prawdopodobnie, zdecydowanie”.

Na zakończenie swoich uwag udzielił następcy następującej rady:

„Trzymaj się blisko Amerykanów, bądź przy Ukraińcach, bądź razem w obronie wolności i demokracji wszędzie”.

Kto będzie następnym premierem Anglii? Co warto wiedzieć o kandydatach

Oraz: „Obniżenie podatków i deregulacja, aby było to lepsze miejsce do życia i inwestowania”.

READ  Zespół prawników wnosi pozew zbiorowy w imieniu grupy adwokackiej, a osadnicy lecą do Martha's Vineyard.

„Skup się na drodze przed nami, ale zawsze pamiętaj, aby spojrzeć w lusterko wsteczne” – powiedział premier.

„Przede wszystkim pamiętaj, że to nie jest Twitter. To ludzie, którzy nas tu przysłali” – zamknął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *