Rosja: Atak ukraińskich statków bezzałogowych na okręt wojenny strzegący rurociągów Morza Czarnego

MOSKWA (Reuters) – Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że rosyjski okręt wojenny Ivan Horse został bezskutecznie zaatakowany wczesnym rankiem przez trzy bezzałogowe ukraińskie łodzie motorowe na Morzu Czarnym w pobliżu Cieśniny Bosfor.

W oświadczeniu opublikowanym na Telegramie ministerstwo poinformowało, że okręt wojenny chroni gazociągi TurkStream i Blue Stream – które transportują gaz z Rosji do Turcji, częściowo przez Morze Czarne – i „nadal wykonuje swoje obowiązki”.

Oświadczenie prawdopodobnie wywoła napięcia na Morzu Czarnym, gdzie Rosja zaledwie w zeszłym tygodniu zgodziła się, dzień przed ustalonym przez siebie terminem, na przedłużenie umowy umożliwiającej Ukrainie bezpieczny eksport zboża z jej portów morskich.

Z Kijowa natychmiast nie pojawił się żaden komentarz.

Ministerstwo przytoczyło atak jako usprawiedliwienie dla Rosji rozszerzenia działań w celu obrony swoich rurociągów, chociaż nie wspomniano o żadnych konsekwencjach dla bezpieczeństwa statków zbożowych.

Niewyjaśnione eksplozje we wrześniu ubiegłego roku zniszczyły Nord Stream 1 i 2, transportujące gaz z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego do Niemiec.

Pomimo pozwolenia na kontynuację inicjatywy zbożowej przez kolejne dwa miesiące, Rosja nadal narzeka, że ​​Zachód nie wywiązuje się ze swojej części umowy, usuwając przeszkody w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów.

Ukraina oskarżyła Rosję we wtorek o odcięcie ukraińskiego portu Piwdenje, znanego po rosyjsku jako Jużny, od umowy, ponieważ Rosja skarżyła się, że nie może eksportować amoniaku rurociągiem do Piwdenje.

Turcja jest jednym ze sponsorów umowy zbożowej z Morza Czarnego i odmówiła pójścia w ślady Zachodu w nałożeniu sankcji gospodarczych na Rosję.

Po utracie możliwości korzystania z rurociągów bałtyckich Rosji zależy na tym, by Turcja stała się bardziej hubem dla rosyjskiego eksportu energii.

TurkStream przenosi gaz na zachód od półwyspu Taman w Rosji przez szerokość Morza Czarnego do punktu na zachód od Cieśniny Bosfor na europejskim wybrzeżu Turcji.

READ  Rosja uderza we wschodnią i południową Ukrainę; Cywile ewakuowani z zakładów Mariupol

Jednak niebieski prąd przecina wschodnie Morze Czarne z północy na południe, docierając drogą morską do tureckiego portu Samsun, około 700 kilometrów na wschód od Bosforu.

Ivan Horse to średni okręt zwiadowczy zwodowany w 2013 roku. Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszystkie drony morskie zostały „zniszczone ogniem standardowego uzbrojenia rosyjskiego okrętu 140 kilometrów na północny wschód od Bosforu”.

Raport Reutera. Montaż przez Kevina Levy’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *